Na czym polega gwintowanie i jakie narzędzia się tu przydadzą?

Gwintowanie, czyli proces nacinania gwintu, pozwala na uzyskanie gwintów, na które można nakręcić odpowiednią śrubę. Po zaczerpnięciu kilku istotnych informacji i zaopatrzeniu się w niezbędne narzędzia można je wykonać samodzielnie.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem gwintowania?

Zanim zaczniemy przygotowania do pracy, musimy zdecydować, w jaki sposób chcemy ją przeprowadzić. W przypadku gwintowania ręcznego należy zaopatrzyć się w specjalny uchwyt. Natomiast do gwintowania mechanicznego niezbędna okaże się wiertarka. Poradnik dotyczący gwintowania można znaleźć na stronie https://www.grupatopex.com/weztonawarsztat/majsterkowicze/gwintowanie-jakie-sa-niezbedne-narzedzia/

Podstawy gwintowania

Możemy wyróżnić dwa rodzaje gwintowania: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne to gwintowanie otworów, w których muszą znaleźć się nacięcia wyprofilowane tak, by poprowadzić przez nie śrubę. To, jak będzie wyglądał otwór, zależy od planowanego kształtu gwintu. Gwintowanie zewnętrzne  z kolei to nacinanie prętów przy pomocy nałożonych na nie specjalnych narzynek. Najważniejsze jest to, by średnica gwintu była idealnie dopasowana do średnicy pręta, gdyż tylko komplementarne elementy spełnią swoją funkcję.

Niezbędne narzędzia w gwintowaniu wewnętrznym

Najważniejszymi narzędziami, po które musimy sięgnąć przy gwintowaniu, są narzynki i gwintowniki. Służą one do łączenia różnych elementów, a także wykonywania części zamiennych wszelkich urządzeń. Stal HSS, z których są wykonane, pozwala na zachowanie precyzji niezależnie od używanego tworzywa. Jeżeli zdecydowaliśmy się na gwintowanie ręcznie, potrzebujemy specjalnego uchwytu oraz gwintowników prostych: narzynek, zdzieraków i wykańczaków. Gwintowanie mechaniczne wymaga użycia wiertarki z odpowiednim osprzętem, czyli prostymi lub skrętnymi gwintownikami maszynowymi. Gwintowniki skrętne pozwalają na stworzenie gwintów o otworach przelotowych i nieprzelotowych, z kolei gwintowniki proste – gwintów przelotowych.

Gwintowanie otworów – prosty poradnik

Po przygotowaniu miejsca pracy i właściwych narzędzi możemy rozpocząć gwintowanie. Pierwszy krok to wykonanie otworu o odpowiedniej średnicy i głębokości i posmarowanie go olejem do gwintowania. Najważniejszy element mamy za sobą. Kolejne kroki zależą od tego, jaki sposób pracy wybraliśmy. Gwintowanie ręczne jest niewątpliwie bardziej wymagające. Trzeba porządnie zamocować gwintowniki w uchwycie czworokątnym oraz umieścić je w otworze, kręcąc nimi w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Po każdym obrocie wykonujemy ruch powrotny w lewo, który ma na celu złamanie wiór i ochronę gwintu przed uszkodzeniami. Gwintowanie maszynowe powinno przebiec o wiele sprawniej. Tutaj wykonujemy te same czynności jak podczas wiercenia. Wiertarka powinna mieć najniższe obroty, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych.

Samodzielne gwintowanie otworów

Najpierw należy dobrać odpowiednią średnicę wiertła i gwintowników oraz upewnić się, że całe narzędzie jest solidnie zamocowane. Wykonanie gwintowania z dużym skupieniem i należytą dokładnością przebiegnie szybko i sprawnie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button