Kleje rozpuszczalnikowe – jakie jest ich zastosowanie?

W wielu gałęziach przemysłu korzysta się z klejów rozpuszczalnikowych, które pozwalają na bardzo trwałe zespolenie elementów bez pozostawiania warstwy samego kleju. Dzięki temu możemy uniknąć stosowania dodatkowych, mechanicznych metod mocowania. Na czym polega klejenie za pomocą kleju rozpuszczalnikowego i przy jakich materiałach się sprawdza? O czym pamiętać podczas jego używania?

Zastosowanie klejów rozpuszczalnikowych – materiały i branże

Kleje rozpuszczalnikowe to kleje jedno- lub dwuskładnikowe, przeznaczone do klejenia powierzchniowego. Zawierają bazę oraz rozpuszczalnik, którym może być np. woda lub alkohol. Kiedy nanosimy klej na powierzchnię, rozpuszczalnik wyparowuje, a klej zagęszcza się, stając się suchą spoiną lub odparowując całkowicie. Kleje rozpuszczalnikowe zazwyczaj częściowo rozpuszczają klejony materiał, dzięki czemu siła wiązania jest jeszcze większa.

Klej rozpuszczalnikowy świetnie sprawdza się tam, gdzie nie możemy lub nie chcemy stosować mechanicznego mocowania, np. na gwoździe lub wkręty. Takie kleje stosuje się do łączenia materiałów budowlanych (tynku, płyt gipsowo-cementowych, cegły, tworzyw sztucznych) z różnego rodzaju materiałami, począwszy od styropianu i tkaniny, a skończywszy na kamieniu, ceramice czy nawet stali.

Częstym zastosowaniem klejów rozpuszczalnikowych jest spajanie drewna oraz materiałów drewnopochodnych (płyt wiórowych, sklejki itd.). W przemyśle drzewnym – np. w fabrykach mebli – wykorzystuje się mocne kleje rozpuszczalnikowe do drewna, które nie pozostawiają białej spoiny. Pozwalają na estetyczne, a jednocześnie wytrzymałe wykończenie produktów.

Kleje rozpuszczalnikowe - jakie jest ich zastosowanie? 2

Kleje rozpuszczalnikowe do gumy umożliwiają uzyskanie mocnej i elastycznej spoiny, wytrzymałej na skrajne temperatury i zmienność pogodową. Kleje rozpuszczalnikowe do profili gumowych wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu: podczas produkcji pojazdów, maszyn, urządzeń i obudów.

W dziedzinach, które skupiają się na pracy w wysokich temperaturach, rozsądne będzie zastosowanie termicznego kleju rozpuszczalnikowego. Taki produkt jest odporny na skrajne temperatury, ale również na kwasy, spaliny i chemikalia.

Wiele branż korzysta też z kleju rozpuszczalnikowego podczas łączenia tworzyw sztucznych, np. PVC, poliuretanu, powlekanych tkanin. Możemy go stosować również do łączenia materiałów o porowatych powierzchniach. W tym celu polecamy np. wielozadaniowy, kontaktowy klej w sprayu Teroson VR 5000. Jest przeznaczony do karoserii, ale również do tkanin, poliestru, gumy, skóry i innych materiałów.

Ze względu na duży zakres działania i łatwość stosowania kleje rozpuszczalnikowe mają szerokie zastosowanie, również m.in. w przemyśle skórzanym, szklarskim czy środków transportu.

Używanie kleju rozpuszczalnikowego – o czym pamiętać?

Specyfika klejów rozpuszczalnikowych polega na tym, że po ich nałożeniu należy pozostawić klejone części do odparowania. W temperaturze pokojowej jest to ok. 10-15 minut. Następnie w ciągu 2 godzin możemy połączyć elementy, pamiętając o zachowaniu precyzję, ponieważ po zespoleniu nie da się dokonać korekty. Aby siła wiązania była wystarczająca, należy mocno dociskać elementy – w przypadku dużych powierzchni powinna to być prasa z naciskiem co najmniej 0,5 N/mm2 lub większym.

Ciśnienie, z jakim dociskane są powierzchnie, ma większe znaczenie dla spajania niż czas. Na szybkość sieciowania kleju wpływa również rodzaj materiału: przy dużej przepuszczalności siła połączenia jest uzyskiwania szybko. Narzędzia po pracy czyścimy standardowymi rozpuszczalnikami. Starsze plamy po kleju rozpuszczalnikowym można usuwać benzyną lub chemicznie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button