Złodzieje najczęściej próbują dostać się do naszych domów przez okna i drzwi. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem tą drogą? Jednym ze sposobów jest instalacja czujników, które uruchomią alarm w momencie, gdy ktoś spróbuje dostać się do mieszkania przez okno.
Jednymi z czujników wykorzystywanych do zabezpieczenia domu przed włamaniem są kontaktrony. Jak działają kontaktrony okienne i w jaki sposób prawidłowo je zamontować?
Kontaktrony to czujniki magnetyczne, które informują system alarmowy o próbie otwarcia okna. Ich zaletą jest fakt, że są praktycznie niewidoczne i nie utrudniają w żaden sposób normalnego korzystania z okien i drzwi tarasowych.
Jak działają czujki magnetyczne?
Czujka magnetyczna składa się z kontaktronu i magnesu. Kontaktron ma bardzo prostą budowę – to rurka ze szkła, w której zatopiono dwa styki. W zależności od modelu styki są zwarte lub rozwarte i w momencie, gdy pole magnetyczne przestaje na nie oddziaływać, ich położenie zmienia się, co skutkuje wysłaniem sygnału do centrali systemu alarmowego.
Kontaktrony są niezawodne głównie ze względu na brak skomplikowanych mechanizmów. To sprawia, że takie czujki nie psują się i są bezobsługowe. Do wyboru jest kilka ich rodzajów:
- kontaktrony wpuszczane – instalowane są w ramie okiennej lub drzwiowej i całkowicie niewidoczne;
- kontaktrony boczne – ich instalacja nie wymaga ingerencji w ramy czy progi;
- kontaktrony do konstrukcji metalowych, np. bram garażowych;
- kontaktrony zewnętrzne – odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Poza standardowymi czujkami dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia. Przykładowo, kontaktrony z funkcjami wibracyjnymi uruchamiają się tylko podczas próby siłowego otwarcia okna.
Zdarza się, że włamywacz wie, że w domu funkcjonuje system alarmowy i próbuje go odłączyć przed podjęciem próby włamania. Kontaktrony z pętlą sabotażową nie uchronią przewodów przed przecięciem, ale zanim do tego dojdzie, instalacja otrzyma sygnał o sabotażu.
Gdzie montuje się kontaktrony?
Skuteczność kontaktronów zależy przede wszystkim od tego, gdzie i jak zostaną zainstalowane. W instrukcji kontaktronu znajdziesz informację o tym, jaka jest optymalna odległość między urządzeniem a magnesem. Najlepiej wybrać takie miejsce, które zapewni jak najmniejszą odległość między elementami czujki. Chodzi o to, aby nawet niewielkie uchylenie skrzydła spowodowało uruchomienie alarmu. Obecnie większość okien otwiera się uchylnie. Aby można było wietrzyć pomieszczenie bez przypadkowego uruchomienia alarmu, jeden kontaktron umieszcza się w dolnej części ramy okiennej, a drugi u góry. Uzbrojony alarm poinformuje cię o tym, że okno jest otwarte, więc nie zapomnisz go zamknąć przed wyjściem.
Czujki magnetyczne to wygodne rozwiązanie, ale niestety nie wystarczą do pełnej ochrony przed włamaniem. Warto uzupełnić je o szyby zabezpieczone folią, która uniemożliwi rozbicie szkła, szczególnie gdy twoja posesja położona jest na uboczu.