Właściwe wyposażenie akwarium to podstawa sukcesu. Bez niego nie będzie dobrych wyników w hodowli roślin i zwierząt akwariowych. Na prawidłowe parametry w zbiorniku mocno wpływa filtr zewnętrzny do akwarium. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takich akcesoriów?
Jak wybrać filtr zewnętrzny do akwarium? Okazuje się, że jest to jeden z podstawowych akcesoriów do takiego zbiornika. Bez dobrze wybranego wyposażenia nie ma mowy o stworzeniu korzystnych warunków do rozwoju dla roślin i zwierząt. Warto zapoznać się z ofertą dobrze zaopatrzonego sklepu z akwarystyką online (zwróć uwagę na asortyment www.plantagarden.pl). Co jeszcze warto wiedzieć o filtrach zewnętrznych do akwarium?
Spis treści
Czym jest filtr zewnętrzny do akwarium?
Zewnętrzny filtr do akwarium to jeden z podstawowych elementów wyposażenia w każdym akwarium. Z pewnością znajdziesz go w dobrym sklepie z akwarystyką. Urządzenie bierze swoją nazwę stąd, że dwa najważniejsze elementy (kubeł i głowica) znajdują się poza zbiornikiem.
Filtr jest połączony z akwarium tylko dwoma wężykami. Jeden z nich to przewód ssący, drugi zaś tłoczący czystą wodę do akwarium. Woda spływa tu grawitacyjnie w dół, przesącza się przez elementy filtracyjne i dzięki pompie powraca do zbiornika Takie urządzenia wyposażane są w specjalny zawór, który zapobiega cofaniu się wody wtedy, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu.
Jakie zalety ma dobry filtr zewnętrzny?
Filtr zewnętrzny można wybrać choćby odwiedzając stronę dobrego sklepu akwarystycznego w Lublinie. Jakie zalety ma takie urządzenie? Stosuje się je zawsze pod zbiornikiem. Podstawową zaletą jest tu połączenie oszczędności miejsca w zbiorniku z wysoką wydajnością. Wlot i wylot ze szkła nie są w tym przypadku za bardzo widoczne. Można więc zamaskować je np. roślinnością wodną.
Jednocześnie takie filtry zewnętrzne wymagają o wiele mniej zachodu jeśli chodzi o czyszczenie. Z reguły wystarczy o nie zadbać kilka razy do roku. Warto dodać, że do takich urządzeń można podłączyć inne akcesoria. Chodzi tu choćby o grzałkę przepływową lub lampę UV. Oba urządzenia są przydatne, bo pozwalają na podgrzanie wody już na etapie jej wtłaczania do akwarium i jej sterylizację.
Najważniejsze cechy dobrego filtru zewnętrznego
Jakie cechy powinien mieć dobry filtr zewnętrzny? Przede wszystkim musi on być dostatecznie wydajny. Parametr ten określa się w litrach na minutę. Trzeba zwracać uwagę na to, że producenci mają tendencję do podawania zawyżonych wartości.
Jednocześnie istotny w przypadku tego urządzenia jest pobór energii. Ten parametr zadecyduje bezpośrednio o tym, ile będzie nas kosztowało użytkowanie filtra. Warto więc, aby pobór energii był możliwie niewielki.
Zwłaszcza starsze filtry są nie tylko energochłonne, ale i bardzo głośne. Głośność pracy urządzenia także jest ważna pod kątem tego, jakie urządzenie warto wybrać. Im ciszej, tym lepiej. Najlepiej dzieje się wtedy, gdy filtr wydaje z siebie tylko łagodny szmer przelewającej się wody. Jest on raczej przyjemny i dość dobrze się kojarzy.