Dlaczego warto zamontować czujnik dymu i czadu?

Bez wątpienia każdy z nas chce się czuć w swoim mieszkaniu, czy domu bezpiecznie. Jednym z elementów, który może to wzmocnić. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się między innymi:

  • jakie są rodzaje czujników dymu i czadu,
  • jak działają takie czujniki,
  • gdzie należy zamontować odpowiednie czujniki,
  • jaki czujnik czadu wybrać do swojego mieszkania.

Czujniki dymu i czadu – rodzaje?

Do najbardziej popularnego kryterium podziału, zalicza się ten na rodzaj sygnalizatora danego stężenia w powietrzu:

  • Czujnik czadu posiada tzw. sensory elektrochemiczny oraz elektroniczny, które są układem sterującym i pozwalają na wczesne wykrywanie tlenku węgla;
  • Czujnik gazu ma sensor półprzewodnikowym oraz elektroniczny układ kontrolny, który pozwala na osiąganie wysokiego wskaźnika wykrywalności gazu ziemnego, LPG (czyli związków propan-butan), wodoru jak również amoniaku;
  • Czujnik czadu i gazu z dwoma sensorami – dokładnie elektrochemiczny i półprzewodnikowy, ten czujnik czadu i gazu w jednym można nazwać hybrydą;
  • Czujnik dymu z sensorem foto-optycznym, pozwala na obserwację pomieszczenia pod kątem dymu;
  • Czujnik dymu papierosowego z sensorem foto-optycznym, posiada bardzo czuły układ kontrolny, który zapewnia szybkie i skuteczne pozbycie się dymu z papierosów.

Wybierając dany rodzaj, czy też model sygnalizatora należy pamiętać, że może być przeznaczony do samodzielnego działania albo do montażu z centralami alarmowymi.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Czujniki dymu oraz czujniki czadu są wyposażone w sensory elektrochemiczne albo chemiczne. Są to niewielkie, ale znaczące części, które zachodzą w reakcję z tlenkiem węgla, który gromadzi się w danym  pomieszczeniu. Jeżeli w powietrzu pojawi się choć niewielka ilość niebezpiecznych substancji, od razu zostaje włączony alarm. Skutkiem tego jest zwiększony czas na reakcję oraz poinformowanie właściwych  służb. Każdy z czujników tlenku węgla posiada również sygnalizator dźwiękowy oraz świetlny. To podstawowy element odpowiadający za funkcjonalność danego urządzenia.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Czujniki dymu i czadu trzeba zamontować w pomieszczeniach, w których może zaistnieć zagrożenie związane z wystąpieniem niebezpiecznego stężenia czadu. Czujnik powinno się zainstalować na wysokości głowy (przykładowo w pomieszczeniach tj. sypialnia zaleca się montaż czujnika na wysokości około 0,7 metra od podłogi, a w przypadku innych pomieszczeń wysokością optymalną jest około. 1,5 – 1,8 metra).

Decydując się na instalację czujnika warto zwrócić uwagę, czy ewentualny dźwięki alarmu będzie dobrze słyszalny z innych pomieszczeń budynku. Istnieje szereg miejsc, w których nie należy montować czujnika. Są to m.in.:

  • miejsca, w których występuje duży ruch powietrza (np. blisko kratek wentylacyjnych, wentylatorów, drzwi, okien itd.),
  • pomieszczenia o stosunkowo sporej wilgotności powietrza (dokładne informacje są umieszczone na specyfikacji technicznej urządzenia),
  • miejsca, w których temperatura jest wyższa niż ma dozwolone wartości do prawidłowej pracy urządzenia (patrz specyfikacja techniczna urządzenia), przykładem może być temperatura w bliskiej odległości od gorącego pieca kaflowego, który może przekraczać 50°C, kiedy zamontuje się czujnik w takich warunkach może to spowodować uszkodzenie sensora i nieprawidłową pracę urządzenia,
  • górna część sufitu, szczyt dachu itp.,
  • miejsca, które będą zasłonięte przez jakąkolwiek przeszkodę, tj. szafka, regał, itd.,
  • w pobliżu odświeżaczy powietrza w formie aerozolu,
  • miejsca, w których sensor sygnalizatora jest narażony na działanie wilgoci, kurzu, brudu, tłuszczu, czy też chemii domowej, np. pod kuchenką, czy zlewem,
  • na zewnątrz budynków.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Każdy z czujników czadu posiada tzw. sensor elektrochemiczny, który zapewnia energooszczędną, stabilną oraz bezawaryjną pracę. Dzięki zaawansowanemu algorytmowi jest zapisany w pamięci mikrokontrolera gwarantuje prawidłowe zadziałanie sygnału alarmowego, w przypadku, gdy w danym miejscu wykryje się dany toksyczny gaz, który w danej ilości jest niebezpieczny dla życia.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór czujników. Cel jest jeden, ale posiadają one różne funkcjonalności i parametry. Nie warto inwestować w czujniki, które nie posiadają atestów. Niestety niska cena często łączy się z marną jakością podzespołów, jak również fałszowaniem wskazań. Kupując czujnik, warto zwróć uwagę na rodzaj sygnałów i głośność, jaki posiada sprzęt. Zasada jest prosta, lepiej aby sygnał był głośniejszy, aby osoby usłyszały go w przypadku zagrożenia.

Atutem może okazać się wyświetlacz LCD, dzięki czemu obsługa jest łatwiejsza. Można zobaczyć stan naładowania baterii, czy też informację o awarii sprzętu. Istnieją również czujniki podłączane do gniazda elektrycznego, jak również posiadający obydwie te funkcje. Pomimo braku prądu sprzęt będzie wciąż sprawny.

Istnieją również innowacyjne czujniki tlenku węgla i gazu, które mają cechy obu produktów. Zapewnia to maksymalną ochronę przed szkodliwymi substancjami.

Posiadacie czujnik w swoim mieszkaniu lub domu?

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button