Z czym na ogół kojarzy nam się sklejka? Z produktami i meblami o niezbyt wysokiej jakości, których trwałość również pozostawia sporo do życzenia. Ten stereotyp to już jednak przeszłość, echo słusznie minionych czasów, w których mało co wykazywało się solidnością. Współczesna sklejka to zupełnie inny materiał i zupełnie inne możliwości. Jakie dokładnie?
Spis treści
Jak powstaje sklejka? Jakie rodzaje sklejek możesz śmiało wykorzystywać w swoim domu?
Słyszałeś już o fornirze? Fornir albo łuszczka stanowi podstawę budowy sklejki. Wybrane gatunki drewna, po wcześniejszym okorowaniu i obróbce hydrotermicznej, cięte są na bardzo cienkie warstwy nazywane właśnie fornirem lub łuszczką. Te właśnie warstwy są następnie starannie suszone, naprawiane (jeśli tylko pojawią się na nich jakieś niedoskonałości), a następnie kompletowane w spore arkusze. Materiał ten jest w kolejno składany warstwowo, klejony ze sobą i prasowany – najpierw na zimno, a następnie na gorąco. Dalszym etapem procesu wyrobu sklejki jest chłodzenie, wyrównywanie brzegów powstałego w ten sposób laminatu oraz dokładne szlifowanie. Efektem tych prac jest sklejka, która może różnić się nie tylko materiałem drzewnym, z którego została wykonana, ale również jakością czy sposobem wykończenia (niektóre sklejki mogą być powlekane np. filmem fenolowym lub melaminowym).
W zależności od rodzaju drewna, jakiego użyto do produkcji sklejki, oraz od sposobu wykończenia, możesz mieć do czynienia ze:
- sklejką iglastą,
- sklejką liściastą,
- sklejką oklejoną filmami,
- sklejką specjalistyczną.
Wybór konkretnego typu sklejki zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób materiał ten będziesz chciał wykorzystać.
Do czego możesz użyć dobrą sklejkę? Jakie są zalety tego materiału?
Nowoczesna sklejka meblowa, czy po prosty sklejka oferowana w płytach do aranżacji wnętrz, jest materiałem nie tylko bardzo ekologicznym, ale też wytrzymałym, elastycznym, izolującym, lekkim, odpornym na wilgoć i niezwykle estetycznym. Z tego też powodu sklejka przycinana na wymiar coraz chętniej wykorzystywana jest przez projektantów i kreatorów wnętrz do wykańczania pomieszczeń, gdzie występuje w roli:
- naściennych płyt dekoracyjnych,
- przepierzeń,
- podestów,
- a nawet schodów.
Oczywiście, cały czas sklejka wykorzystywana jest równie chętnie do budowy mebli, w tym nie tylko jako materiał na fronty meblowe, ale również na siedziska czy blaty. Tak naprawdę granicą dla zastosowania sklejki jest przede wszystkim Twoja wyobraźnia oraz fizyczne właściwości materiału. A ponieważ właściwości te są bardzo dobre i ciągle się poprawiają (także w produkcji sklejki robimy cały czas postępy), możesz śmiało skupić się na wyobraźni.