Co musisz wiedzieć o sklejce?

Jak powstaje, z czego jest wytwarzana i do jakich celów możesz jej użyć?

Z czym na ogół kojarzy nam się sklejka? Z produktami i meblami o niezbyt wysokiej jakości, których trwałość również pozostawia sporo do życzenia. Ten stereotyp to już jednak przeszłość, echo słusznie minionych czasów, w których mało co wykazywało się solidnością. Współczesna sklejka to zupełnie inny materiał i zupełnie inne możliwości. Jakie dokładnie?

Jak powstaje sklejka? Jakie rodzaje sklejek możesz śmiało wykorzystywać w swoim domu?

Słyszałeś już o fornirze? Fornir albo łuszczka stanowi podstawę budowy sklejki. Wybrane gatunki drewna, po wcześniejszym okorowaniu i obróbce hydrotermicznej, cięte są na bardzo cienkie warstwy nazywane właśnie fornirem lub łuszczką. Te właśnie warstwy są następnie starannie suszone, naprawiane (jeśli tylko pojawią się na nich jakieś niedoskonałości), a następnie kompletowane w spore arkusze. Materiał ten jest w kolejno składany warstwowo, klejony ze sobą i prasowany – najpierw na zimno, a następnie na gorąco. Dalszym etapem procesu wyrobu sklejki jest chłodzenie, wyrównywanie brzegów powstałego w ten sposób laminatu oraz dokładne szlifowanie. Efektem tych prac jest sklejka, która może różnić się nie tylko materiałem drzewnym, z którego została wykonana, ale również jakością czy sposobem wykończenia (niektóre sklejki mogą być powlekane np. filmem fenolowym lub melaminowym).

Rodzaje sklejki

W zależności od rodzaju drewna, jakiego użyto do produkcji sklejki, oraz od sposobu wykończenia, możesz mieć do czynienia ze:

  • sklejką iglastą,
  • sklejką liściastą,
  • sklejką oklejoną filmami,
  • sklejką specjalistyczną.

Wybór konkretnego typu sklejki zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób materiał ten będziesz chciał wykorzystać.

Do czego możesz użyć sklejkę

Do czego możesz użyć dobrą sklejkę? Jakie są zalety tego materiału?

Nowoczesna sklejka meblowa, czy po prosty sklejka oferowana w płytach do aranżacji wnętrz, jest materiałem nie tylko bardzo ekologicznym, ale też wytrzymałym, elastycznym, izolującym, lekkim, odpornym na wilgoć i niezwykle estetycznym. Z tego też powodu sklejka przycinana na wymiar coraz chętniej wykorzystywana jest przez projektantów i kreatorów wnętrz do wykańczania pomieszczeń, gdzie występuje w roli:

  • naściennych płyt dekoracyjnych,
  • przepierzeń,
  • podestów,
  • a nawet schodów.

Oczywiście, cały czas sklejka wykorzystywana jest równie chętnie do budowy mebli, w tym nie tylko jako materiał na fronty meblowe, ale również na siedziska czy blaty. Tak naprawdę granicą dla zastosowania sklejki jest przede wszystkim Twoja wyobraźnia oraz fizyczne właściwości materiału. A ponieważ właściwości te są bardzo dobre i ciągle się poprawiają (także w produkcji sklejki robimy cały czas postępy), możesz śmiało skupić się na wyobraźni.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button