Alkomaty do użytku domowego – jak wybrać odpowiedni?

Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup alkomatu na prywatne potrzeby. Prawidłowo użytkowane urządzenie daje nam pewność, że możemy bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Różnica w cenie alkotesterów potrafi być jednak spora. Najprostsze modele kupimy za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy profesjonalny sprzęt potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jak wybrać odpowiedni alkomat do użytku domowego?

Określ cel zakupu

Fakt, że zasada działania większości alkomatów ze średniej i wysokiej półki będzie taka sama (wykorzystują one czujnik elektrochemiczny do wykrycia cząsteczek alkoholu w powietrzu) nie oznacza, że musimy od razu inwestować w najdroższy sprzęt dostępny w sklepie. W większości przypadków alkomat domowy będzie używany sporadycznie oraz przez najwyżej kilka osób. Nie ma sensu kupować sprzętu, który oferując bardzo wysoką przepustowość sprawdzi się przede wszystkim w firmie lub podczas kontroli policyjnych.

Podstawowe alkomaty do domowego użytku to np. Alcofind Expert, Alkohit X50 lub X60 albo Promiler AL. 8000 PLUS. Wszystkie z nich zostały wyposażone w dokładny czujnik elektrochemiczny pozwalający na osiągnięcie zadowalającego poziomu precyzji podczas pomiarów. Jednocześnie cena wspomnianych alkomatów waha się pomiędzy 300, a 600 złotych więc nie jest to sprzęt, który nadmiernie obciąży domowy budżet.

Stawiaj na sprawdzone firmy

Na portalach aukcyjnych bez trudu znajdziemy alkomaty, których cena wynosi kilkadziesiąt złotych. Taki zakup nie ma jednak większego sensu, ponieważ w zamian otrzymamy sprzęt, którego jakość wykonania, a przede wszystkim dokładność pomiarów będzie bardzo niska. Jakich alkomatów zatem szukać? Przede wszystkim tych, które produkują firmy specjalizujące się w wytwarzaniu alkotesterów. Warto wymienić chociażby marki Datech, Sentech, Promiler Alcofind. Bez trudu znajdziemy sprzęt zarówno polskiej, jak i zagranicznej produkcji.

Dlaczego jakość w przypadku alkomatów jest tak istotna? Oprócz niedokładnych pomiarów ryzykujemy, że kiepski alkomat trzeba będzie bardzo często kalibrować lub co gorsza, nie będzie tego można wcale dokonać. Skutek braku możliwości kalibracji będzie jeden – szybko pojawi się konieczność zakupu nowego alkotestera. W przypadku sprzętu renomowanych firm, z odpowiednio konserwowanego czujnika możemy korzystać przez lata, a kalibrację można przeprowadzić przynajmniej kilkukrotnie.

Zawsze wybieraj alkomat z sensorem elektrochemicznym

Na rynku spotkamy zasadniczo dwa rodzaje alkomatów – półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne, przy czym nazwa odnosi się do technologii w jakiej wyprodukowano sensor. Urządzenia półprzewodnikowe są znacznie tańsze, ale ich zasadniczą wadą jest dużo mniejsza dokładność odczytu. Próg błędu takich urządzeń potrafi wynosić do 20% przy stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu 0,5 promila. Dla porównania, błąd czujnika elektrochemicznego na ogół nie przekracza 3% (tyle mają urządzenia wykorzystywane przez Policję).

Z technologią półprzewodnikową wiąże się jeszcze jednak kwestia – wymagają częstej kalibracji. W praktyce wiele modeli trzeba oddawać do serwisu co kilka miesięcy lub co kilkadziesiąt pomiarów. W przypadku urządzeń opartych o sensor elektrochemiczny, jednorazowa „wydajność” testera to nawet kilka tysięcy pomiarów.

Czy warto kupować alkomat przesiewowy do domu?

Alkomaty oparte o technologię przesiewową nie potrzebują ustników, aby wykonać pomiar. To doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie w ciągu roku wykonywane są setki lub tysiące pomiarów u wielu różnych osób. W przypadku gospodarstwa domowego, w zupełności wystarczający będzie standardowy alkomat ustnikowy jak np. Alcofind pro-x-5. Komplety wymiennych ustników nie są na tyle drogie, aby oszczędność w tym kierunku była znacząca, a same urządzenia wykorzystujące przesiew są droższe od klasycznych.

Ile pomiarów alkomatem wykonujemy w ciągu roku?

Choć dla każdego z nas taka liczba mogłaby się różnić, to uśredniając można przyjąć, że w domu pomiary będzie wykonywała jedna osoba na koniec weekendu. Nawet licząc po trzy pomiary wykonywane w krótkich odstępach czasu dla uzyskania uśrednionego wyniku, otrzymujemy liczbę rzędu 150-160 odczytów rocznie na jedną osobę. Dlaczego jest to istotne?

Wybierając alkomat, warto dobrać sprzęt, oferujący przynajmniej taką ilość pomiarów, jak wskazaliśmy powyżej lub niewiele większą. w ten sposób zaoszczędzimy na zbyt częstej kalibracji sprzętu i będziemy musieli wysyłać go do serwisu tylko raz w roku. Kupno sprzętu, który wytrzymuje kilka tysięcy pomiarów bez kalibracji to zbędny wydatek. I tak nie będziemy w stanie wykorzystać limitu pomiarów, a większość producentów zaleca normalizację sprzętu raz w roku, bez względu na zużytą pulę odczytów.

Alkomat to przydatne urządzenie, które daje poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak wybrać je tak, aby niepotrzebnie nie przepłacić, ale otrzymać sprzęt, który doskonale trafi w nasze potrzeby.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button