Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które możemy zaciągnąć zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych. Taka opcja jest korzystna w sytuacji, gdy nie radzimy sobie ze spłatą dotychczasowych zobowiązań i chcemy zyskać lepsze warunki kredytowania.
Jeśli chcemy wnioskować o kredyt konsolidacyjny na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny , warto dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić i które dokumenty są niezbędne.
Spis treści
Na czym dokładnie polega kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja to połączenie kilku zobowiązań w jedno, które zaciągamy w nowej instytucji. Biorąc kredyt konsolidacyjny, możemy pozyskać o wiele dogodniejsze warunki spłaty niż w przypadku poprzednich kredytów czy pożyczek. Głównym celem takiego rozwiązania jest spłata długów, z którymi nie dajemy sobie samodzielnie rady i zmniejszenie wysokości raty. Dzięki temu wychodzimy z trudnej sytuacji finansowej i o wiele łatwiej jest nam terminowo uiszczać miesięczne koszty.
Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?
Warunki, które należy spełnić, aby dostać kredyt konsolidacyjny, w zależności od instytucji, mogą znacznie się od siebie różnić. Chodzi tutaj przede wszystkim o zdolność kredytową, która niezależnie od tego, o jaką pomoc finansową wnioskujemy, zawsze jest wymagana w bankach. Jeśli więc chcemy wnioskować o kredyt konsolidacyjny w banku, musimy wiedzieć, że wówczas konieczne będzie dopełnienie wielu formalności. Z kolei w przypadku firm pozabankowych, cały proces przebiega szybciej i dogodniej. Parabanki mają nieco łagodniejsze zasady kredytowania, więc nie będą tak skrupulatnie weryfikować wiarygodności konsumenckiej.
Kredyt konsolidacyjny w banku
W banku niezależnie od tego, o jaki kredyt wnioskujemy, zawsze wymaga się zdolności kredytowej. Trudno mówić o niej w sytuacji, gdy nie dajemy rady spłacać zobowiązań i mamy z tego tytułu długi. Niestety, większość osób w ciężkiej sytuacji finansowej ma znacznie zaburzoną zdolność kredytową, czego powodem są negatywne wpisy do BIK czy rejestrów dłużników. Niestety w tej kwestii banki mają jednogłośną opinię — konsolidacja dla dłużnika nie jest możliwa, póki nie pokryje on dotychczasowych zaległości w spłatach kredytów. Oznacza to, że jeśli mamy spore zadłużenia, musimy w pierwszej kolejności pokryć wszystkie zaległe raty i odsetki, a dopiero potem należy wnioskować o kredyt konsolidacyjny w banku.
Banki wymagają płynności finansowej, czyli otrzymywania regularnych dochodów na stałym poziomie. Akceptowane są różne źródła dochodowe, jednak najlepiej, aby konsument otrzymywał wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę lub prowadzoną działalność gospodarczą. Zdarza się, że przy niedużych sumach długów, przyjmowane są wnioski od osób pracujących na umowę o dzieło lub zlecenie. Najważniejszy jest fakt, aby zaistniała regularność dochodów. Należy jednak to udokumentować.
Jakie dokumenty do kredytu konsolidacyjnego w banku?
Przy wypełnianiu wniosku konieczne będzie napisanie oświadczenia o dochodach. Taki krok jest wymagany zarówno podczas składania formularza w placówce, jak i przez internet. W oświadczeniu musimy wpisać średnią kwotę dochodów (zazwyczaj z 3 ostatnich miesięcy) oraz ich źródło (lub kilka, jeśli mamy podpisane pare umów). Dodatkowo, wymaga się podania średniej sumy miesięcznych wydatków oraz kwotę innych stałych zobowiązań, np. alimentacyjnych, podatkowych, itp.
Na dalszym etapie bank może wymagać potwierdzenia dochodów. Jest to widoczne zwłaszcza wtedy, gdy wnioskujemy o wysoki kredyt konsolidacyjny. Wówczas musimy udostępnić umowy, PIT-y za wskazany okres podatkowy, wyciągi z konta, zaświadczenie od pracodawcy, czy też dokumenty świadczące o pobieraniu świadczenia typu emerytura i renta.
Gdzie dostane kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?
Wiemy już, że banki wymagają zdolności kredytowej, aby przyznać kredyt konsolidacyjny. Jednak, czy jest możliwe zaciągnięcie takiego zobowiązania w innej instytucji na łagodniejszych zasadach? Kredyt konsolidacyjny bez zdolności możemy otrzymać w firmach pozabankowych, które nieco łagodniej podchodzą do kwestii weryfikacji wniosków. Wówczas nie wymaga się posiadania wysokich dochodów, a ich kwota musi być jedynie wystarczająca do pokrycia wysokości miesięcznej raty. Akceptowane są również inne formy źródeł dochodowych, np. środki z wynajmów, zasiłków, zapomogi. Szczegółowe wymogi, jakie przedstawi nam parabank, są uzależnione od kwoty kredytu, o jaką wnioskujemy oraz indywidualnych reguł wewnętrznych. Nie musimy jednak obawiać się wielu formalności do spełnienia. Zazwyczaj wystarczą wyciągi z konta, aby potwierdzić dochody.
Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać?
Najszybciej i bez zbędnych trudności kredyt konsolidacyjny dostaniemy w firmie pozabankowej. Zazwyczaj proces weryfikacji wniosku trwa w tym przypadku ekspresowo, a decyzja pożyczkowa pojawia się jeszcze tego samego dnia. Cała procedura odbywa się przez internet, bez konieczności dojeżdżania do punktów parabanków. Wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny, potwierdzić dane osobowe, wysłać dokumentację potwierdzającą dochody i czekać na podpisanie umowy.