Przez lata poligrafia prężnie się rozwijała. Dzięki temu dziś mamy do wyboru wiele różnorodnych technik druku. Można zauważyć między nimi znaczące różnice. Jakie są najczęściej wykorzystywane metody robienia wydruków?
Druk cyfrowy
Obecnie jedną z najpopularniejszych metod poligraficznych stanowi druk cyfrowy. Jest on dość uniwersalny. Można wykorzystywać go zarówno do przygotowywania większych formatów, jak i chociażby etykiet (w ten sposób stosuje go m.in. znana drukarnia Unilogo). Ta technika polega na tworzeniu wydruków bezpośrednio z plików na komputerze, bez konieczności przygotowywania specjalnych matryc. To bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala bowiem na tworzenie wydruków personalizowanych.
W druku cyfrowym stosuje się rozmaite podłoża – zarówno papier, jak i syntetyczne materiały. Metoda ta jest bardzo opłacalna w przypadku realizacji niewielkich nakładów.
Druk offsetowy
Offset cieszy się równie dużą popularnością, jak druk cyfrowy, jednak znacząco się od niego różni. W tej technice do tworzenia wydruków konieczne jest przygotowanie matrycy i cylindra pokrytego warstwą gumy. Przy pomocy offsetu wykonuje się m.in. plakaty, banery czy ulotki. Jest on opłacalny przy realizacjach o średnim i dużym nakładzie. Niestety druk offsetowy nie pozwala na personalizację wydruków.
Sitodruk
Dawniej sitodruk był popularną metodą druku. Dziś wciąż się go stosuje do przygotowywania nadruków na tekstylia, a także naklejek, zawieszek, kalendarzy itp. Polega na przetłaczaniu atramentu przez specjalne sito (a właściwie odpowiednią matrycę). Technika ta wyróżnia się korzystną ceną.
Popularne techniki druku wielkoformatowego
Warto także przytoczyć najważniejsze przykłady technik, które pozwalają na wykonanie wydruków wielkoformatowych, czyli m.in. dużych plakatów, billboardów, bannerów, plandek i innych wielkopowierzchniowych materiałów o charakterze reklamowym. Do ich przygotowania używa się takich technologii jak:
- druk solwentowy – ma kilka odmian. Klasyczne rodzaje pozwalają na przygotowanie bardzo odpornych wydruków (przetrwają nawet do 7 lat) w dobrej cenie. Niestety stosuje się w nich toksyczne farby, które są niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka. Istnieje alternatywa, czyli ekosolwent, który nie zagraża otoczeniu. Jest on jednak droższy, a przy tym mniej trwały;
- druk lateksowy – ciekawa alternatywa dla druku solwentowego, w której wykorzystuje się farby przygotowywane głównie na bazie wody (ok. 70%). Są przy tym trwałe i odporne. Wadą tego typu druku jest wysoka cena;
- druk UV – ciekawa technika, w której bezpieczne dla środowiska atramenty utrwala się przy pomocy promieniowania UV. Dzięki temu są odpowiednio trwałe. Tego typu druk stosuje się nie tylko do realizacji wielkoformatowych, lecz także spersonalizowanych opakowań itp.
Zarówno powyższe techniki druku wielkoformatowego, jak i te wymienione wcześniej w artykule, przeznaczone do wydruków w małym formacie, są najczęściej stosowane. To jednak nie wszystkie odmiany. Wyróżnia się także m.in. tampondruk, druk rolowy czy fleksograficzny.
Artykuł zewnętrzny.