
Technologia światłowodowa zagwarantowała użytkownikom dostęp do bardzo szybkiego, a jednocześnie stabilnego internetu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na podłączenie do tej sieci. Czy taką możliwość mają również mieszkańcy wsi?
Spis treści
Internet światłowodowy – czym charakteryzuje się łącze?
Coraz więcej Polaków korzysta ze światłowodu. Dostęp do tego ultraszybkiego internetu bazuje na wykorzystaniu bardzo pojemnego przewodu, który wykonuje się z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Za jego pośrednictwem transmitowane są fale świetlne.
Zastosowanie tej nowoczesnej technologii pozwala na niezwykle szybką wysyłkę i pobieranie danych. Internet światłowodowy jest także gwarantem niskiego PING-u, czyli stabilności połączenia i braku zauważalnych opóźnień. Sieć pozostaje odporna na zakłócenia, wobec czego nie wpływają na nią czynniki takie jak gwałtowne zmiany pogody, silny wiatr czy intensywny deszcz.
Dostęp do szybkiego internetu niezależnie od obciążenia sieci to świetne rozwiązanie dla osób, które intensywnie korzystają z jej zasobów. Usługa sprawdzi się m.in. w przypadku wymagającej pracy w trybie zdalnym i intensywnej nauki online.
Światłowód jest także doceniany przez miłośników rozgrywek online i użytkowników serwisów streamingowych, którzy oczekują bardzo szybkiego ładowania oraz wysokiej rozdzielczości filmów i seriali. Tego typu internet można znaleźć np. w ofercie Play. Operator proponuje swoim klientom światłowód w trzech wersjach o prędkości pobierania danych do:
- 300 Mb/s;
- 600 Mb/s;
- 1 Gb/s.
Każda oferta uwzględnia nowoczesny Router Play Box NET. Urządzenie pozwala na korzystanie z technologii Wi-Fi 6.
Zasięg sieci światłowodowej – czy światłowód jest dostępny na wsi?
Jak zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji, do 2026 roku dostęp do światłowodu ma obejmować cały kraj. Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich lat sieć światłowodowa została znacznie poszerzona.
Co więcej, już teraz każdy z potencjalnych użytkowników ultraszybkiego internetu może sprawdzić, czy zasięg internetu szerokopasmowego obejmuje jego miejsce zamieszkania lub, czy może spodziewać się podłączenia łącza na danym terenie w przyszłości.
Służy do tego SIDUSIS, czyli System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Każda z firm telekomunikacyjnych jest zobowiązana, aby na bieżąco (co miesiąc) wprowadzać do systemu dane o aktualnych i planowanych inwestycjach. Ponadto często operatorzy udostępniają klientom funkcje sprawdzenia zasięgu sieci za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej.
Przykładowo po wpisaniu miejsca zamieszkania w odpowiednim formularzu na stronie Play użytkownik natychmiast dowiaduje się, czy jego gospodarstwo domowe jest w zasięgu usługi internetu światłowodowego. Ostatecznie możliwość jego podłączenia potwierdzi technik podczas wizyty pod wskazanym adresem.
Z takiego rozwiązania mogą skorzystać wszyscy klienci, a w szczególności mieszkańcy małych miejscowości, którzy obawiają się o brak dostępu do światłowodu. Warto jednak podkreślić, że obecnie możliwość skorzystania z tej usługi ma również znaczna część mieszkańców terenów wiejskich.
Brak dostępu do sieci na wsi – co zrobić w takiej sytuacji?
W niektórych miejscach niemożliwe jest uzyskanie dostępu do sieci przy pomocy standardowego routera. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być skorzystanie z zestawu NetBox, który znajduje się w ofercie Play.
Obejmuje on router Wi-Fi, modem zewnętrzny z montażem oraz internet w ramach abonamentu. Klienci mogą zdecydować się na jeden z modemów LTE lub 5G (wcześniej należy sprawdzić, czy w danym miejscu jest zasięg 5G).
Artykuł promocyjny.