Osoby planujące skuteczne zabezpieczenie wejścia na swoją posesję koniecznie powinny rozważyć instalację wideodomofonu. Urządzenie to zyskuje coraz większą popularność – zarówno w przypadku nieruchomości komercyjnych, jak i prywatnych. Pozwala on na komunikację głosową z osobą znajdującą się pod bramą lub drzwiami budynku, ponadto gwarantuje pogląd otoczenia kamery zewnętrznej oraz sterowanie ryglem przy wejściu. Warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami wideodomofonów, ponieważ różnią się zastosowaniem, sposobem instalacji oraz dodatkowymi funkcjami.
Spis treści
- Czym jest wideodomofon?
- Wideodomofon, a zwykły domofon – jakie są różnice?
- Wady i zalety wideodomofonu
- Jak wygląda wideodomofon od środka?
- Rodzaje wideodomofonów
- Wpływ wideodomofonu na bezpieczeństwo
- Rodzaje kamer w wideodomofonach
- Jaki jest średni koszt wideodomofonu?
- Instalacja wideodomofonu
- Wideodomofon – przydatne funkcje
- Najpopularniejsi producenci wideodomofonów
- Jak dopasować wideodomofon do własnych potrzeb?
Czym jest wideodomofon?
Wideodomofon przyda się wszystkim osobom, które pragną w niezawodny sposób zabezpieczyć posesję lub budynek przed dostępem osób nieupoważnionych. Urządzenie znajdzie zastosowanie zarówno w dużych nieruchomościach komercyjnych, jak i budynkach wielorodzinnych lub domach jednorodzinnych wybudowanych w nisko zagęszczonych lokalizacjach. Wideodomofon jest sprzężony z zamkiem w furtce, bramie albo drzwiach do budynku. Stanowi idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie widzimy tego obszaru z okien budynku. Właściciel wideodomofonu może podjąć decyzję o otwarciu drzwi lub furtki na podstawie tego, co widzi i słyszy. W znacznym stopniu minimalizuje to ryzyko wejścia na posesję przez osoby niepożądane.
Wideodomofon, a zwykły domofon – jakie są różnice?
Wideodomofon posiada wszelkie funkcje klasycznego domofonu. Umożliwia zatem rozmowę z osobą przy bramofonie, a także otwarcie zamka. Przewagą wideodomofonu nad domofonem jest jednak jednoczesny dostęp do wizji. Ponieważ widzimy osobę, z którą rozmawiamy, istnieje niższe ryzyko, że zmyli nas ona, podszywając się pod kogoś innego. Ponadto wideodomofon pozwala na obserwowanie tego, co dzieje się wokół bramofonu niezależnie od tego czy z kimś rozmawiamy, czy nie. Zwykle wideodomofony stanowią nowocześniejsze urządzenia, które wykorzystują bardziej zaawansowane technologie. Wiąże się to z dodatkowymi, przydatnymi funkcjami, dlatego wideodomofon zawsze stanowi lepszy gwarant bezpieczeństwa od domofonu.
Wady i zalety wideodomofonu
Główna zaleta wideodomofonu to przede wszystkim szybka i prawidłowa identyfikacja gości stojących w zasięgu kamery umieszczonej nad bramofonem. W ten sposób można oszczędzić czas, nie podnosząc nawet słuchawki, tylko po weryfikacji wzrokowej od razu otworzyć zamek. Pomimo zaawansowanych funkcji wideodomofon charakteryzuje się prostą i intuicyjną obsługą, a w wielu przypadkach można obsługiwać go także poprzez aplikacje na urządzeniach mobilnych. Do wyboru pozostają różnorodne wideodomofony z dostępem do funkcjonalności, które można dopasować do własnych preferencji.
Dla wielu osób główną wadą wideodomofonu może być jego stosunkowo wysoka cena. Jak w każdych urządzeniach, tak i w wideodomofonach mogą zdarzać się awarie – na przykład mikrofonu. Im tańszy wideodomofon wybierzemy, tym więcej czeka nas potencjalnych niedogodności. Wśród nich często wymieniana jest niska jakość obrazu lub też ograniczone pole widzenia kamery. Gorszą jakość wideodomofonu możemy poznać także po jego estetyce. Nieodporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne bramofony mogą stopniowo niszczeć – na przykład ulegać korozji.
Jak wygląda wideodomofon od środka?
Standardowy wideodomofon składa się z bramofonu oraz unifonu wyposażonego w wyświetlacz. Większą wygodę zapewnia ten z unifonem w postaci zestawu głośnomówiącego zamiast słuchawki. Można spotkać także modele z wyświetlaczem, które posiadają słuchawkę. Jego zaletą jest z pewnością większa prywatność rozmowy. Możemy porównać to do rozmowy przez telefon – gdy rozmawiamy na włączonym trybie głośnomówiącym, może usłyszeć nas każdy, a przy zachowaniu normalnej rozmowy – mamy komfort i większą poufność przekazywanych nam informacji. Unifon montujemy wewnątrz lokalu, co umożliwia nam zdalną komunikację z osobą przy furtce, bramie lub drzwiach. Posiada on co najmniej jeden przycisk do otwierania zamka w drzwiach czy furtce oraz często drugi przycisk do sterowania np. bramą (automatyczną) jezdną lub skrzydłową.
Bramofon, inaczej nazywany kasetą rozmówcy lub rozmównicą, jest umieszczany poza domem, przy furtce, bramie albo drzwiach. Kaseta elektroniczna zawiera wzmacniacz głosu, generator akustyczny i przekaźnik. Na zewnątrz znajduje się przycisk wywoływania, za pomocą którego osoba przy bramie dzwoni do domownika. Bramofon posiada także mikrofon oraz głośnik, dzięki którym może odbywać się dwustronna komunikacja. W przypadku budynków wielomieszkalnych posiada on kilka przycisków wywołujących, które można opisać stosownymi etykietami. Alternatywnie wideodomofon wielorodzinny dysponuje klawiaturą do wystukania numeru lokalu. Stacja bramowa może być wyposażony w czytnik kart RFID do otwierania bramy za pomocą zbliżenia przedmiotu takiego jak klucz, brelok albo karta. Istnieją także bramofony z czytnikiem linii papilarnych.
Rodzaje wideodomofonów
Wideodomofony różnią się zarówno swoimi funkcjonalnościami, jak i wielkością oraz estetyką. Wykorzystują do pracy różne systemy komunikacyjne:
- Simplex – ma charakter naprzemienny. Podobna technologia jest stosowana w krótkofalówkach typu walkie-talkie. Nadajnik i odbiornik korzystają z tej samej częstotliwości. Innymi słowy – kiedy jedna ze stron mówi, druga nie może mówić w tym samym czasie, ponieważ nie będzie jej słychać.
- Duplex – obie strony komunikacji mogą rozmawiać w tym samym czasie, czyli tak samo jak rozmawia się przez telefon. Nadajnik i odbiornik mają różne częstotliwości. Wideodomofon, który pracuje w systemie komunikacyjnym duplex jest droższy, jednak gwarantuje wyższy komfort użytkowania.
Wideodomofony możemy podzielić także ze względu na typ połączenia oraz instalacji:
- Analogowe – korzystają ze starszej technologii. Oba moduły wideodomofonu są połączone oddzielnymi przewodami elektrycznymi. Wideodomofon analogowy najlepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym, gdzie nie ma potrzeby tworzenia dużej instalacji domofonowej.
- Radiowe (bezprzewodowe) – Dysponują wysokiej jakości podglądem otoczenia kamery, a także gwarantują sterowanie zamkiem. Posiadają pamięć wewnętrzną, zapisując zdjęcia lub nagrania. Zwykle łączność pomiędzy kasetą, a słuchawką wynosi do 100 m w terenie otwartym. Wideodomofony te nie są w pełni bezprzewodowe, ponieważ i tak będzie trzeba doprowadzić kabel z domu do stacji bramowej, aby zasilić urządzenie oraz dodatkowo zasilanie elektromagnesu.Posiadają one również inne liczne wady: problemy z zasięgiem i zakłócenia, często też nagle tracą zasięg – przestają działać.
- Cyfrowe – mają nowoczesny charakter i posiadają mniej skomplikowaną strukturę, która nie wymaga tyle kabli. Za przesyłanie sygnału odpowiada cyfrowa centrala, która kieruje go do dekodera w unifonie. Wideofon cyfrowy można połączyć z systemem alarmowym lub systemem domu inteligentnego. Jego kolejny atut to wyższa jakość transmisji audio oraz wideo.
- IP – rozszerzona wersja wideodomofonów cyfrowych. Bezprzewodowo przekierowują transmisję audio i wideo na urządzenia mobilne. Posiadają dedykowane aplikacje. Wideodomofony IP można skonfigurować z domowym routerem. Wymagają połączenia z internetem, jednak gwarantują największą wygodę użytkowania. Przy ich zastosowaniu można porozmawiać z osobą znajdującą się przed furtką oraz otworzyć zamek wpuszczając ją na posesję, nawet jeśli nie ma nas w domu.
- zamek, nawet jeśli nie ma nas w domu.
- Podtynkowe – najczęściej w analogowych wideodomofonach kamera i cała elektronika są schowane w specjalnej puszce pod tynkiem. Zapewnia to wysoki stopień zabezpieczenia bramofonu, a także jego estetykę. Wideodomofony podtynkowe są przeznaczone do montażu na murze budynku.
- Natynkowe – znacznie prostsze w montażu i obsłudze można zainstalować je na słupku przy bramie. Są najmniej skomplikowane i najlepiej sprawdzą się w przypadku domów jednorodzinnych. W zależności od konkretnej sytuacji instalator montuje natynkowo lub podtynkowo. Czasem wygodniej jest umieścić kasetę bezpośrednio na ścianie czy słupku, a czasami wykuwa się odpowiedni otwór, żeby schować ją w murze. Często po starym urządzeniu pozostaje już otwór w ścianie, który trzeba jakoś zasłonić. Przykładem może być kaseta podtynkowa, gdzie w jej przypadku wystarczy dokupić ramkę i staje się ona modelem natynkowym.
Wpływ wideodomofonu na bezpieczeństwo
Wideodomofon dodatnio wpływa na bezpieczeństwo posesji lub budynku i mieszkańców. W przeciwieństwie do domofonu przed podjęciem decyzji o zwolnieniu zamka możemy sugerować się nie tylko dźwiękiem, ale również obrazem. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy nieproszony gość przedstawia się jako inna osoba niż w rzeczywistości. Co więcej, wiele wideodomofonów może rejestrować obraz w postaci nagrań lub zdjęć, dlatego zawsze można sprawdzić, kto próbował dostać się na posesję podczas nieobecności mieszkańców.
Rodzaje kamer w wideodomofonach
W wideodomofonach stosowane są kamery o obiektywach szerokokątnych, które mogą mieć różny kąt widzenia, na przykład 80 stopni w pionie i 110 stopni w poziomie. Dobre rozwiązanie stanowi kamera noktowizyjna na podczerwień – z diodami IR. Gwarantuje rejestrację czytelnego obrazu także po zmroku. Wiele kamer wykorzystywanych w wideodomofonach korzysta także z czujników ruchu. Uruchamiają się automatycznie, gdy zarejestrują ruch w swoim polu widzenia. Mogą wówczas zapisywać obraz, robić zdjęcia lub wysyłać powiadomienia do unifonu albo aplikacji.
Jaki jest średni koszt wideodomofonu?
Wideodomofony występują w zróżnicowanych cenach, które są zależne od zastosowanego systemu komunikacyjnego, rodzaju połączenia oraz sposobu instalacji. Stosunkowo tanie są wideodomofony analogowe, jednak droższy może okazać się ich montaż. Wyższą cenę posiadają wideodomofony cyfrowe, w szczególności IP. Zwykle koszt wideodomofonu wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cenę podnosi ilość monitorów w instalacji. Przykładowo Monitor z kamerą kosztuje 2000 zł, ale jeśli ktoś chce monitor na dole i na pietrze domu, które działają jednocześnie to musi dopłacić do tego ok. 1000 zł. Warto poświęcić dodatkowe środki, aby korzystać z niezawodnego systemu wysokiej jakości, który może być w przyszłości rozwijany, na przykład poprzez połączenie z systemem monitoringu.
Instalacja wideodomofonu
Podłączenie wideodomofonu najlepiej zlecić fachowcom. Instalacja urządzenia wymaga nie tylko precyzji technicznej, ale również znajomości zasad postępowania z instalacją elektryczną oraz umiejętności manualnych. Szczególnie trudny dla laika może okazać się montaż wideodomofonu analogowego. Przed zatrudnieniem monterów w pierwszej kolejności powinno się wziąć pod uwagę miejsce montażu wideodomofonu – czy ma to być słupek ogrodzenia, czy mur? W wielu przypadkach konieczne okazuje się kucie tynku lub wykonanie wykopu między furtką, a domem. Przewody wideodomofonu powinny zostać poprowadzone w specjalnej osłonie. Należy podłączyć obwód elektryczny oraz bezpiecznik. Podczas montażu wideodomofonu szczególną uwagę trzeba zwrócić na wysokość bramofonu. Aby uzyskać optymalną widoczność dla oka kamery, najlepiej zawiesić kasetę rozmówcy na wysokości 150-160 cm.
Wideodomofon – przydatne funkcje
Oprócz przesyłania dźwięku i obrazu wideodomofon może posiadać także dodatkowe funkcje, które są przydatne w codziennym użytkowaniu. Zaawansowane modele wideodomofonów mogą pełnić funkcję monitoringu, zapisując obrazy z kamer lub wykonując zdjęcia. Pozwala to na przeglądanie zapisów z godzin, gdy nie było nas w domu. Podobnie część wideodomofonów rejestruje historię połączeń wykonywanych z bramofonu. Przydatna funkcja to podtrzymywanie czasowego otwierania, gdy chcemy dać komuś więcej czasu na otwarcie bramy, furtki albo drzwi. Niektóre unifony zawierają lampkę informującą o zamknięciu lub otwarciu drzwi. Jeszcze więcej tego typu informacji lub możliwości kalibracji obrazu znajdziemy w aplikacjach na urządzenia mobilne.
Najpopularniejsi producenci wideodomofonów
Na polskim rynku działa wielu lokalnych i międzynarodowych producentów wideodomofonów, którzy cieszą się dobrymi opiniami wśród swoich klientów. Dobry przykład stanowią wideodomofony radiowe oraz IP marki BCS. Szeroki wybór wideodomofonów o różnorodnych właściwościach oferuje również HIKVISION. Inni, popularni producenci wideodomofonów to m.in. COMMAX, NEXWEI, ELFON, URMET czy AKUVOX.
Jak dopasować wideodomofon do własnych potrzeb?
Aby jak najlepiej dobrać odpowiedni wideodomofon dla siebie, należy wziąć pod uwagę nie tylko swoje możliwości finansowe i budżet możliwy do przeznaczenia na zakup wideodomofonu. Należy ocenić także problematyczność wykonania instalacji w zależności od tego czy mamy lokal w budynku wielomieszkaniowym, czy też mieszkamy w domu jednorodzinnym. Zawsze warto postawić na jakość i nowe technologie. Wideodomofon cyfrowy dysponuje największą liczbą funkcji dodatkowych i pozwala na przyszłą rozbudowę, zatem najlepiej można dostosowywać go do indywidualnych potrzeb. Wiele osób skłania się ku zakupowi wideodomofonu IP, który jest najbardziej zaawansowanym wariantem wideodomofonu cyfrowego. Nie można jednak w takiej sytuacji zapomnieć o tym, że do jego poprawnego działania niezbędne jest stabilne łącze internetowe.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem eAlarmy.