Sufity podwieszane są w tysiącach polskich domów. Dla jednych to rozwiązanie graniczące z kiczem, ale dla innych sufit podwieszany jest świetnym pomysłem na aranżację mieszkania. Wiele zależy od oświetlenia. Można wybrać punktowe światełka, nowoczesne paski ledowe lub tradycyjne lampki na suficie. Oświetlają detale, całe pomieszczenie lub błyszczą feerią barw. Jaki jest najlepszy sufit podwieszany – krzyżowy czy pojedynczy? Podpowiadamy przykładowe wzory sufitów podwieszanych. No i ile to wszystko kosztuje?
Dzięki właściwie dobranemu oświetleniu podwieszany sufit może prezentować się naprawdę okazale. Architekci wnętrz wskazują różne alternatywne źródła światła w zależności od warunków lokalowych, funkcji lamp oraz potrzeb i upodobań gospodarza. Dzięki niebanalnym konstrukcjom można wyczarować w mieszkaniu naprawdę niepowtarzalny, nowoczesny klimat.
Spis treści
Podwieszanie sufitu
Podwieszając sufit wykonany z płyt kartonowo-gipsowych, możesz zatuszować nierówności na jego powierzchni, ukryć pęknięcia i plamy lub zamaskować wszystkie nieestetyczne przewody od wentylacji czy klimatyzacji. Sufit podwieszany to praktyczny pomysł na obniżenie stropu w wysokim mieszkaniu, dzięki któremu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przytulnego. Kameralny klimat zwielokrotnisz, malując powierzchnię ulubionym kolorem albo w ciekawe motywy graficzne.
Sufity podwieszane najczęściej montuje się w pomieszczeniach o bardzo wysokim stropie. Zmniejszają ogrzewaną powierzchnię, dzięki czemu można oszczędzić na opłatach eksploatacyjnych. Nowoczesny sufit podwieszany w salonie możemy ozdobić np. lampkami w stropie, dzięki czemu otrzymamy delikatne światło z atmosferą tajemniczości. Podobny efekt będą mieć punktowe lampki na suficie lub nowoczesne paski ledowe. Lampa do sufitu podwieszanego potrafi się świetnie wpisać w wystrój nowoczesnego wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim lub klasycznym.
Sufity podwieszane wzory
Sufit z płyt gipsowych odznacza się trwałością i ładnym wyglądem przypominającym sufit tradycyjny. Jako podbudowę wykorzystuje się profile metalowe montowane na specjalnych uchwytach. Sufit wykonany z kasetonów ma wiele zalet, a jedną z największych jest prostota montażu. Po podwieszeniu konstrukcji złożonej z profili aluminiowych i jej wypoziomowaniu pozostaje tylko ułożyć odpowiednie panele na swoich miejscach. Ważną zaletą jest wytrzymałość, możliwość demontowania każdego kasetonu i montażu innych elementów, takich jak nagrzewnice lub elementy klimatyzacji.
Dostępne są również sufity panelowe, gdzie na konstrukcji wykonanej z profili metalowych umieszcza się specjalne panele, które mogą być wykonane z twardego PCV, materiałów drewnopochodnych oraz metalowych. Nowością na rynku są podwieszane sufity napinane. Dzięki zastosowaniu płacht z elastycznej folii i specjalnych napinaczy można w prosty sposób zakrywać sufity o dużych powierzchniach. Dostępne są folie o różnej fakturze, co zwiększa możliwość aranżacji wnętrza. Stanowią one ciekawą alternatywę dla tradycyjnych sufitów podwieszanych.
Sufit podwieszany – krzyżowy czy pojedynczy?
O tym, czy w pomieszczeniu ma być montowany sufit podwieszony krzyżowy, czy pojedynczy (jednopoziomowy lub dwupoziomowy) decyduje jego wielkość i wysokość. W najmniejszym stopniu obniży pomieszczenie sufit podwieszany konstrukcja jednopoziomowa, który stosuje się głównie do maskowania nierówności stropu i rozprowadzania przewodów elektrycznych w niskich mieszkaniach w blokach lub domach wybudowanych przed kilkudziesięciu laty. Przez krótkie łączniki pomieszczenie obniża się tylko o 2-3 cm.
Pojedynczy sufit podwieszany cechuje się małą nośnością, dlatego jeśli chcemy powiesić huśtawkę czy ciężkie doniczki z kwiatami, to lepiej zdecydować się na sufity podwieszane krzyżowe. W pomieszczeniach, których szerokość i długość nie przekraczają 4 m stosujemy sufit podwieszany krzyżowy jednopoziomowy, który utrzyma różne dekoracje oraz donice z kwiatami. Jeśli pomieszczenie ma szerokość lub długość powyżej 4 m, stosuje się sufit podwieszany krzyżowy dwupoziomowy, który jest najwytrzymalszym typem konstrukcji sufitu podwieszanego.
Sufit podwieszany salon led
Na suficie podwieszanym możemy umieścić kilka punktów świetlnych w zależności od tego,
jaki efekt chcemy osiągnąć. W ten sposób oświetlimy ścianę z dekoracyjną tapetą lub galerią zdjęć. Oświetlenie led sufitu skierowane w dół nad oknami podkreśli dekorację okna (zasłony i firany). Ukryte w podwieszanym suficie nieruchome reflektorki punktowe oświetlają przestrzeń ku dołowi. Ruchome reflektorki można skierować w dowolnym kierunku, co pozwala oświetlić wybraną przestrzeń.
Za pomocą pojedynczych diod led zamontowanych na podwieszanym suficie możesz stworzyć niepowtarzalną iluminację, uzyskując np. efekt nocnego nieba lub ułożyć małe światełka w ulubiony wzór dekoracyjny. Im więcej załamań w suficie, tym więcej możemy umieścić źródeł światła. Energooszczędne lampy zdobiące sufit podwieszany led pozwalają oświetlić duże powierzchnie przy niskich kosztach energii elektrycznej.
Sufit podwieszany – cena
Cena montażu sufitów podwieszanych zależy m.in. od rodzaju sufitu (jednopoziomowy, wielopoziomowy, łukowy, kasetonowy, itd.) oraz regionu wykonywania prac. Dodatkowe koszty związane są z wygłuszeniem sufitu podwieszanego, wykonaniem sufitu na poddaszu czy montażem ścianek działowych i półek z płyt kartonowo gipsowych.