Sezon grzewczy 2023/2024 – 7 zasad o których musisz pamiętać

Noce są coraz chłodniejsze i lada chwila potrzebne będzie ogrzewanie mieszkań w domach i blokach. Kiedy formalnie rozpocznie się sezon grzewczy 2023/2024? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Dlatego postaramy się jasno wytłumaczyć, przy ilu stopniach zarządcy budynków wielorodzinnych powinny włączyć ogrzewanie. Piszemy też ile kosztuje tona pelletu i na jak długo starcza. Jeśli nie wiesz, jak odpowietrzyć grzejnik, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dawniej przepisy ściśle określały termin rozpoczęcia sezonu grzewczego. Trwał on od 15 grudnia do 15 kwietnia na terenie całego kraju niezależnie od temperatury powietrza. W PRL częste były więc sytuacje, gdy kaloryfery na klatkach schodowych bloków buchały gorącem, a za oknem w ciepłych promieniach wiosennego słońca opalali się lokatorzy.

Od kiedy sezon grzewczy

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, sezon grzewczy zależy od poszczególnych spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Najczęściej w swoich regulaminach nie wyznaczają one konkretnych dat. Takie postępowanie wynika z wykładni rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2023 stanowiącego, że „sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie ma więc mowy ani o terminie rozpoczęcia, ani zakończenia sezonu grzewczego.

Konkret znajdziemy za to w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002, które określa minimalną temperaturę w pomieszczeniach. Według tych przepisów, centralne ogrzewanie w budynkach mieszkalnych trzeba włączyć, by osiągnąć temperaturę 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach. Jednak wytyczne podane w tym rozporządzeniu można traktować tylko jako podpowiedź, gdyż nie jest ono wiążące dla spółdzielni mieszkaniowych.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Ogólnie przyjęta zasada mówi, że należy włączyć ogrzewanie, kiedy przez kolejne trzy dni temperatura na zewnątrz o godz. 19 wynosi poniżej 10 st. C. Część spółdzielni w Polsce już rozpoczęła sezon grzewczy 2023/2024, ale inne czekają na większe spadki temperatur.

Jak odpowietrzyć grzejnik

W wielu domach i mieszkaniach kaloryfery nie są jednak odpowiednio ciepłe nawet po włączeniu ogrzewania. Przyczyną zimnego kaloryfera może być zapowietrzenie instalacji. Procedura odpowietrzania kaloryfera jest prosta. Na wstępie należy zakręcić zawór termostatyczny i zlokalizować zawór odpowietrzający grzejnik. Jest to wystający z boku kaloryfera metalowy element ze śrubą w centralnej części.

Ruchami przeciwnymi do wskazówek zegara odkręcamy metalową część na środku zaworu. W miarę odkręcania będzie słychać syczenie upuszczanego powietrza. Żeby przyspieszyć zabieg, możemy delikatnie opukiwać grzejniki. Kiedy z grzejnika zacznie wypływać woda, zakręcamy śrubę. W krótkim czasie gorąca woda wypełni grzejnik, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ciepłem w mieszkaniu.

Wymiana grzejnika w bloku

Mieszkańcy bloków bardzo często skarżą się, że stare grzejniki w mieszkaniach nie spełniają dobrze swojej funkcji grzewczej. Np. nie posiadają termostatów, co uniemożliwia regulację temperatury w okresach przejściowych. Wymiana starych grzejników to najszybszy sposób wyregulowanie temperatury powietrza w domu. Z reguły oznacza to, że nie trzeba modernizować całej instalacji grzewczej, przez co remont generuje mniejsze koszty.

Jeśli planujemy modernizację instalacji grzewczej w mieszkaniu, powinniśmy liczyć się z obowiązkiem uzyskania pisemnej zgody administratora budynku. W dokumencie powinien on określić moc grzewczą oraz parametry instalacji niezbędnej do ogrzania mieszkania. Dopiero na tej podstawie będziemy mogli dobrać odpowiedni grzejnik.

Zamrażanie rur

W przypadku remontu lub awarii części instalacji grzewczej dobrym rozwiązaniem jest zamrożenie rur. To skuteczna i szybka metoda, która nie wiąże się z koniecznością opróżniania całego systemu centralnego ogrzewania przez spółdzielnię mieszkaniową. Zamrażanie rur polega na stworzeniu w ich wnętrzu czopa lodowego, który skutecznie zatrzymuje przepływ wody nawet przy dużym ciśnieniu. Dzięki temu grzejnik można zdemontować i w bezpieczny sposób zamontować nowy bez konieczności odcinania wody.

Energooszczędne ogrzewanie

W dobie wciąż rosnących cen źródeł energii ważną sprawą jest oszczędne ogrzewanie. W systemie grzewczym budownictwa tradycyjnego najczęściej stosowane były kotły na paliwa stałe, głównie węgiel lub drewno, rzadziej na olej czy gaz. Najtańszymi paliwami są drewno, węgiel oraz pellet i ekogroszek. Pod względem ekologii lepszym paliwem jest pellet, gdyż jego produkcja i zużycie są bezpieczne dla środowiska.

Warto rozważyć nowoczesne rozwiązania grzewcze zapewniające oszczędność energii, do których najczęściej zalicza się kotły gazowe, pompy ciepła oraz ogrzewanie elektryczne. Tania pompa ciepła powietrze-woda o mocy 8 kW kosztuje od 10 tys. zł.

Tona pelletu na ile starcza

Chcąc obliczyć, na ile starcza tona pelletu, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Najważniejszym jest powierzchnia domu, który chcemy ogrzać, ale także wydajności kotła oraz izolacja domu. Według szacunków, w domu jednorodzinnym o powierzchni około 100 mkw. jedna tona pelletu wystarczy na około dziesięć tygodni. Wszystko zależy od tego, jaki mamy piec oraz jaką temperaturę chcemy uzyskać.

Aby obliczyć ogólne koszty ogrzewania, trzeba sprawdzić ile kosztuje tona pelletu. W marketach budowlanych cena pelletów drzewnych w październiku 2023 wynosiła 2000-2600 zł za tonę. Na rynku można znaleźć również pellety ze słomy owsa, słomy rzepaku czy łusek słonecznika, które są one tańsze, ale ich  wartość opałowa jest niższa.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button