Rynek mieszkaniowy w Łodzi – prognoza 2023-2024

Łódź, zwana często miastem studentów i miastem innowacji, jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych regionalnych rynków nieruchomości w Polsce. Nowe mieszkania w Łodzi powstają, jak grzyby po deszczu, a wybór jest wystarczająco szeroki, by coś znalazł dla siebie zarówno zagraniczny inwestor, jak i młoda rodzina z dziećmi.

W świetle ciągu kryzysów oraz rosnącej inflacji, z którą teraz ma do czynienia polska gospodarka, wielu się zastanawia – co będzie z rynkiem nieruchomości za rok czy za dwa lata?

Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przeanalizować trendy panujące na rynku i spróbować wyciągnąć konkluzje – co czeka na łódzki rynek pierwotny w 2023 i 2024 roku?

Ceny idą w górę

Tendencja wzrostu cen mieszkań już od kilku lat jest cechą charakterystyczną łódzkiej mieszkaniówki. Nieruchomości drożeją w skali do 10-15% rocznie, w zależności od lokalizacji, standardu i typu zabudowy. Tego pędu nie zatrzymał nawet kryzys gospodarczy spowodowany pandemią – mieszkania były i pozostają atrakcyjnym celem inwestycyjnym, a marzenia posiadania własnego “M” są wciąż aktualne dla większości Polaków.

Tak, możemy więc bez wątpienia stwierdzić, że tendencja wzrostowa utrzyma się również w najbliższej przyszłości, i inwestycje, których oddanie do użytku jest zaplanowane na 2023-2024 rok, będą sprzedawane już w wyższych stawkach.

Jakie inwestycje są i będą na topie?

Łódzki rynek pierwotny wyróżnia się dość dużą rozmaitością ofert, ale niektóre typy nowych inwestycji mają szczególne perspektywy w przyszłości.

Oczywiście, liderem sprzedaży są mieszkania w inwestycjach wielorodzinnych – coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych. Są to nieruchomości niejako uniwersalne – zarówno kupowane na użytek własny, i dlatego całkiem przystępne cenowo, jak i celem wynajmu długoterminowego.

Popularności wśród inwestorów nabierają też apartamenty (w tym mikroapartamenty) ulokowane w pobliżu centrum. Ich ceny nie są niskie, lecz, jak twierdzą deweloperzy, potrafią zwracać się w skali około 7% rocznie.

Kolejnym ciekawym typem nieruchomości są domy pod Łodzią – popularność tego typu lokali szczególnie wzrosła po pandemii, jak też popyt na działki pod budowę. Ceny jeszcze bardziej zachęcają do zakupu – własny domek z ogrodem położony pod Łodzią albo w mniejszej miejscowości województwa łódzkiego potrafi kosztować taniej, niż małe mieszkanie w mieście.

Trendy kształtują rynek

Co nowego pojawi się rynku? Odpowiedź na to pytanie wywnioskujemy z trendów. Obecnie łódzka mieszkaniówka charakteryzuje się wyraźnym dążeniem do rewitalizacji i ekologiczności. Pierwszy trend – modernizacja i przebudowa miejskiej przestrzeni – wprowadza na rynek coraz więcej nietuzinkowych inwestycji mieszkaniowych, cieszących się popularnością wśród inwestorów. Drugi z kolei gwarantuje, że już za kilka lat każda inwestycja mieszkaniowa będzie w mniejszym lub większym stopniu eko – obecnie na wielu osiedlach są instalowane ładowarki do aut elektrycznych, panele słoneczne, systemy rekuperacji wody deszczowej oraz inne elementy eko-budownictwa.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button