Ociekająca na ściany farba i powstające na powierzchni smugi to dla wielu osób pierwsze skojarzenia pojawiające się w kontekście malowania sufitu. Możemy jednak o nich zapomnieć dzięki kilku trikom i poradom dotyczącym przygotowania sufitu przed malowaniem. O czym warto pamiętać?
Spis treści
Malowanie sufitu farbą Tikkurila
Zanim przejdziemy do porad dotyczących stricte przygotowywania podłoża przed malowaniem, poświęćmy chwilę uwagi samej farbie, którą planujemy wykorzystać. Warto sięgać bowiem po produkty dedykowane właśnie do takich powierzchni. W ofercie sklepu centrokolor.pl natrafisz na farbę Tikkurila, a także farbę gruntującą do chłonnych podłoży. Gruntująca farba Tikkurila sprawdza się do malowania płyt kartonowo-gipsowych, tynków i gładzi gipsowych, cementowo-wapiennych, a nawet podłoży betonowych.
1. Czyszczenie sufitu przed malowaniem
Nakładając farbę Tikkurila na nieoczyszczoną powierzchnie, zmniejszamy jej przyczepność. Możemy być również pewni, że produkt wymiesza się z kurzem, tworząc przy tym niechlujny efekt. Przed przystąpieniem do nakładania jakiekolwiek produktu na sufit, należy więc dokładnie oczyścić jego powierzchnię z brudu, zaprawy, kleju czy tłuszczu z pomocą preparatu do mycia ścian i sufitów.
2. Nałożenie farby gruntującej Tikkurila na chłonne podłoże
Płyty kartonowo-gipsowe, tynki i gładzie gipsowe czy podłoża cementowo-wapienne cechują się wysoką chłonnością. Aby ją zmniejszyć, należy sięgnąć po produkt gruntujący. Może nim być właśnie farba gruntującą. W przypadku, gdy sięgamy po farbę podkładową Tikkurila, nie musimy dodatkowo kupować emulsji gruntującej.
3. Malowanie sufitu a stara warstwa farby
Nałożenie farby Tikkurila na starą warstwę nie jest zawsze możliwe. Jeśli mamy wątpliwości co do właściwej nośności, należy pozbyć się starej powierzchni. Gdy tego nie zrobimy, na świeżo pomalowanej powierzchni mogą pojawić się pęknięcia już zaledwie kilka dni po malowaniu. Aby pozbyć się starej warstwy farby, zwilżmy jej powierzchnię wodą, a po napęcznieniu pozbądźmy się przy użyciu szpachelki. Możemy wspomóc się papierem ściernym, gdy na suficie zauważymy pozostałości po farbie. Kroki takie są konieczne w przypadku farb klejowych. Jeśli sufit był pokryty farbą emulsyjną, wystarczy wykorzystanie ciepłej wody z detergentem. Gdy sufit jest dokładnie oczyszczony, możemy przystąpić do nakładania farby gruntującej.
4. Malowanie sufitów w nowych budynkach
Prace wykończeniowe, w tym malowanie sufitu, w nowych budynkach o mineralnym podłożu należy wykonywać po upływie określonego czasu ze względu na skurcz betonu i osiadanie konstrukcji. Minimalny odstęp między ukończeniem budowy a malowaniem to 3 miesiące.
Wiedząc już jak przygotować podłoże sufitu przed malowaniem, możemy być niemal pewni, że zadanie to wykonamy perfekcyjnie. Pamiętając o wymienionych sposobach, unikniemy odprysków na powierzchni i smug. Jak jednak radzić sobie ze ściekającą z sufitu farbą? Przyczyna tego problemu jest banalna — całkiem prawdopodobne, że nakładamy zbyt dużą ilość farby. Warto zaopatrzyć się w sprzęt malarski, w tym w wałek z tzw. okapnikiem i kratkę do odsączania nadmiaru farby z wałka.