Planujesz remont? Sprawdź jakie narzędzia warto mieć w domu

Samodzielne majsterkowanie i wykonanie remontów w domu to czysta oszczędność i satysfakcja. Wymaga jednak nie tylko co najmniej minimum wiedzy o obróbce drewna czy metalu, ale także zgromadzenia odpowiednich przyrządów. Jakie narzędzie są absolutnie niezbędne, aby skompletować domowy zestaw remontowy? Jaki sprzęt do wykończenia wnętrz jest koniecznością? Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł samodzielnie wyremontować mieszkanie. Tylko nie mów, że nie miałeś potrzebnych narzędzi!

Każdy poważniejszy remont warto zacząć od sporządzenia harmonogramu. Dzięki dokładnemu planowi łatwiej będzie kupować niezbędne narzędzia remontowe oraz potrzebne materiały. Warto zrobić to wcześniej, aby nie tracić czasu na dokupowanie w trakcie robót. Skład zestawu niezbędnego do remontu jest uzależniony od rodzaju prac, jaki chcemy wykonać.

Narzędzia do remontu mieszkania

Jednym z najpraktyczniejszych akcesoriów kojarzących się z remontem jest skrzynka narzędziowa. Korzystanie z niej ułatwia zachowanie porządku i przyspiesza prace. Alternatywnym wyborem wobec skrzynki na narzędzia jest torba narzędziowa. Dzięki nim przechowasz cały potrzebny sprzęt w jednym miejscu.

Listę narzędzi zaczynamy od młotka ślusarskiego, który przydać się może na każdym etapie prac remontowych. Czasem możesz potrzebować młotka ciesielskiego, stolarskiego, kamieniarskiego, krzyżowego, z kulistym noskiem czy gumowego, ale wszystkie powyższe narzędzia otrzymasz za opłatą w profesjonalnych wypożyczalniach. Pomyśl o zestawie wkrętaków i obcęgach do wyciągania gwoździ.

Niezależnie od tego, czy remontujesz mieszkanie w bloku czy domu, prawdopodobnie nie sięgasz sufitu czy górnych części ścian. W prostych pracach remontowych najlepiej sprawdza się standardowa drabina rozstawna, najlepiej z aluminium, która w zależności od wariantu ma 4-8 stopni. Drabina niezbędna jest do kładzenia gładzi, malowania czy wymiany źródła światła.

Narzędzia do remontu domu

Gdy zamierzasz samodzielnie zmontować meble, usunąć usterkę hydrauliczną czy naprawić rower, powinieneś mieć zestaw kluczy np. płasko-oczkowych w rozmiarze 6-22 mm ze stali chromowo-wanadowej. Podczas każdego remontu trafisz na elementy, które należy przytrzymać, zagiąć, przeciąć czy wyciągnąć. Do takich prac potrzebne są kombinerki. Warto zainwestować także w wiertarko-wkrętarkę, dzięki której wywiercisz otwór pod kołek oporowy lub wkręcisz czy wykręcisz śrubę.

Do cięższych prac, grubszych materiałów, większych śrub oraz wiercenia w betonie i murze przyda się wiertarko-wkrętarka z funkcją udaru. Do precyzyjnego cięcia, wycinania kształtów i dokładnego przycinania płyt i paneli potrzebujesz wyrzynarkę. Dzięki pilarce ukosowej zaoszczędzisz dużo czasu, wykonując precyzyjne cięcia proste lub pod kątem i tnąc duże ilości belek, kantówek, paneli czy desek. Taka pilarka jest polecana do większych projektów, np. do budowy tarasu czy remontu domu. Natomiast do prac wyburzeniowych idealna jest pilarka szablasta wyposażona w silnik o dużej mocy i wymienne ostrze przeznaczone m.in. do cięcia grubszych elementów.

Narzędzia potrzebne do wykończeniówki

Jeśli planujesz samodzielnie wykonać w domu prace wykończeniowe, koniecznie zaopatrz się w folię malarską, miarę zwijaną, poziomicę (pomoże w prawidłowym ustawieniu i wypoziomowaniu półki, obrazu czy lustra), kielnię, pędzle (zwróć uwagę na ich wielkość, kształt czy przeznaczenie, np. do farb akrylowych), szpachle (do nakładania masy szpachlowej, zdzierania tapety lub starej farby), wałki (do kładzenia farby, emulsji, emalii), wiadro (do mieszania farby lub masy szpachlowej) czy silikon (do fugowania, uszczelniania czy spajania różnych powierzchni). Dodatkowo mogą się przydać kij teleskopowy, kuweta malarska, worki, papier ścierny i rękawice.

Narzędzia do wykańczania wnętrz

Jeżeli kompletujesz sprzęt do wykończenia wnętrz, może być ci potrzebny pistolet malarski, który jest niezastąpionym narzędziem podczas malowania ścian i sufitów. Dzięki niemu możesz równomiernie rozprowadzić farbę, co zapewni gładką i estetyczną powierzchnię. W pracach wykończeniowych z użyciem drewna niezbędna będzie piła, która umożliwi precyzyjne cięcie desek, paneli czy listew.

Do tapetowania ścian potrzebne są specjalne pędzle, dzięki którym będziesz mógł równomiernie nakładać klej na tapetę i precyzyjnie ją układać. Gdy w harmonogramie prac znalazło się układanie płytek, zaopatrz się w specjalny zestaw, w którym będą m.in. gumowe kielnie czy przecinarka do płytek. Takie przyrządy będą ci służyły przez wiele lat.

Narzędzia dla firmy remontowej

Firma remontowa wykonująca prace budowlane musi być wyposażona we właściwe narzędzia, aby móc efektywnie i sprawnie pracować. Powinny one być nie tylko funkcjonalne, ale także bezpieczne. Do podstawowych narzędzi zalicza się wszystkie wyżej wymienione. W firmie niezbędne są także narzędzia bezpieczeństwa, takie jak kaski, rękawice czy okulary ochronne.

Jednym z narzędzi, które bez wątpienia muszą znaleźć się na stanie ekipy przeprowadzającej prace remontowe jest mieszarka. To specjalne urządzenie stosowane przez fachowców do mieszania farby lub zaprawy. Do szlifowania, cięcia i polerowania służą szlifierki ręczne, akumulatorowe, pneumatyczne i elektryczne. Do najbardziej popularnych urządzeń tego typu należą szlifierki kątowe, które można wykorzystać do przecinania kamienia naturalnego, ceramiki, tworzyw sztucznych, metali, prętów zbrojeniowych i betonu oraz zdzierania warstw korozji.

Artykuł sponsorowany.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button