Czyste, wygodne i niedrogie źródło energii dla domu? Zdaniem wielu idealną opcją spełniającą te kryteria jest gaz ziemny. Aby jednak z niego korzystać, konieczne jest wykonanie odpowiedniego przyłącza. Jak je szybko założyć? Podpowiadamy!
Spis treści
Ogrzewanie gazowe w domu – czy to się opłaca?
Czy jednak faktycznie inwestycja w ogrzewanie gazowe w domu to dobry pomysł? Niestety wiele osób w dalszym ciągu ma w tym zakresie pewne wątpliwości, z których najpopularniejsze to niebezpieczeństwo wybuchu oraz wysoki koszt instalacji i paliwa. Praktyka pokazuje jednak, że obawy te są nieuzasadnione. W pierwszym przypadku z reguły zapomina się, że regularnie zdarzające się wybuchy gazu dotyczą tak naprawdę butli z tym paliwem, które były nieprawidłowo użytkowane. Z kolei w przypadku instalacji z gazem ziemnym problemy takie są niezwykle rzadkie. A jak prezentuje się cena ogrzewania gazowego na tle innych rozwiązań? W zasadzie korzystnie, gdyż jest ona niższa niż w przypadku oleju czy prądu i tylko nieznacznie wyższa niż węgla. Jednak w porównaniu do tej ostatniej opcji, błękitne paliwo ma sporo innych zalet:
- Czystość – podczas spalania gazu nie powstają pyły czy benzopiren, nie ma też potrzeby składowania paliwa w wydzielonej przestrzeni.
- Wygoda – działanie kotła jedno czy dwufunkcyjnego nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji. Dodatkowo też gaz można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej oraz gotowania.
- Gwarancja ceny – co jasne, ceny obu paliw mogą się zmieniać. W przypadku gazu każdą zmianę taryf musi jednak zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki, który nie pozwala na wysokie podwyżki bez uzasadnienia.
Co trzeba wiedzieć o instalacji gazu ziemnego w domu?
Bez wątpienia gaz ziemny to bardzo atrakcyjne rozwiązanie – i to zarówno w przypadku budowy nowego domu, jak i modernizacji już stojącego budynku. Co jasne, w obu przypadkach kluczowym zagadnieniem jest wykonanie odpowiedniego przyłącza, które doprowadzi paliwo do skrzynki na działce. Instalacje tego typu wykonywane są przez miejscowego Operatora Sieci Dystrybucyjnej – np. firmę https://www.ewe.pl, który czuwa nad sprawności działania sieci przesyłowej. Jednak samo doprowadzenie rury to jeszcze nie wszystko. Do korzystania z gazu konieczny jest też odpowiedni kocioł połączony z instalacją grzewczą domu. Warto pamiętać, że ich montaż spoczywa na barkach właściciela posesji. Dlatego też decydując się na przyłączenia gazu najlepiej jednocześnie zadbać o wykonanie obu tych elementów – gdyż można je wykonać równolegle i pozwoli to na uzyskanie sporych oszczędności czasu.
Podłączenia gazu do domu – krok po kroku
Jedną z ważnych zalet błękitnego paliwa jest też stosunkowo łatwy proces jego instalacji. Największą i w zasadzie jedyną trudnością jest kwestia lokalizacji – czyli odległości od sieci i wystąpienia ewentualnych przeszkód terenowych. Dlatego też pierwszym krokiem w kierunku budowy przyłącza jest zawsze zgłoszenie się do lokalnego operatora i poproszenie informację na temat możliwości podłączenia do sieci. Jeśli takowa istnieje, to wystarczy już tylko:
- Podpisać umowę z operatorem na budowę przyłącza i wpłacić zaliczkę,
- Wykonać instalację wewnętrzną we własnym zakresie, gdyż projekt przyłącza, uzyskanie pozwoleń na budowę i jego wykonanie leży po stronie operatora,
- Złożenie wniosku o uruchomienie przyłącza gazowego – po wykonaniu instalacji wewnętrznej.
Oczywiście w międzyczasie należy też podpisać umowę o sprzedaż paliwa gazowego, którą można podpisać z Operatorem lub też inną firmą zajmującą się handlem gazem.
Ogólnie rzecz biorąc, przyłączenie gazu do domu to przede wszystkim kwestia podjęcia decyzji i nawiązania kontaktu z lokalnym Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Co jasne, dobre podmioty tego typu, takie jak EWE, dokładają wszelkich starań, by klient był w pełni zadowolony z usługi i nie musiał niepotrzebnie angażować się osobiście. Warto też podkreślić, że podmiot ten zajmuje się również sprzedażą paliwa dla przedsiębiorstw. Decydując się na gaz dla firm od EWE, możesz mieć pewność, że zaproponowana oferta będzie niezwykle konkurencyjna.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: IRINA