Przegląd systemu domofonowego BAS-IP

BAS-IP to pierwszy domofon instalowany przy użyciu kabli CAT5, zarówno dla sieci zewnętrznej między różnymi budynkami, jak i dla sieci szkieletowych używanych do łączenia mieszkań. Sieć IP wykorzystywana dla BAS-IP musi być prywatna, a także odizolowana od innych sieci IP w budynku, aby nie zakłócać funkcjonowania i poprawnej pracy systemu.

BAS-IP to pierwszy domofon instalowany przy użyciu kabli CAT5, zarówno dla sieci zewnętrznej między różnymi budynkami, jak i dla sieci szkieletowych używanych do łączenia mieszkań. Sieć IP wykorzystywana dla BAS-IP musi być prywatna, a także odizolowana od innych sieci IP w budynku, aby nie zakłócać funkcjonowania i poprawnej pracy systemu.

Konstrukcja BAS-IP została zaprojektowana tak, aby zaspokoić potrzeby każdego budynku mieszkalnego, nawet z dużą liczbą użytkowników: nie ma ograniczeń co do rozbudowy systemu i liczby linii, którymi można sterować.

Przegląd systemu domofonowego BAS-IP 2

Nie wystarczy po prostu opisać BAS-IP jako najnowszą generację cyfrowych systemów wideodomofonowych. Wszechstronność systemu i jego modułowość może być wykorzystana nie tylko do kontroli dostępu, ale także do nadzoru wideo, alarmów przeciwwłamaniowych i przeciwpożarowych – oprócz wielu innych funkcji, które są w pełni zintegrowane.

BAS-IP to system oparty na „otwartym” standardzie komunikacji. Korzystanie z protokołu SIP (Session Initiation Protocol) umożliwia podłączenie urządzeń innych firm, które korzystają z tego samego standardu. Jednak, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu, wskazane jest używanie wyłącznie urządzeń z certyfikatem BAS-IP.

Cyfrowa transmisja audio/wideo

W systemie BAS-IP sygnały audio i wideo są przesyłane cyfrowo przez sieć IP. Oznacza to, że dźwięki i obrazy są konwertowane na liczby lub liczby, zanim zostaną przesłane z jednego urządzenia do drugiego. Aby wideo było wystarczająco płynne, system musi rejestrować kilka obrazów jednocześnie, zwanych klatkami na sekundę. Zazwyczaj oko ludzkie potrzebuje co najmniej 25 klatek na sekundę, aby obserwować obrazy i postrzegać ruch w sposób ciągły i płynny między bieżącymi a kolejnymi klatkami. Konieczne jest również, aby rozdzielczość zapisanych obrazów była wystarczająco dobra, aby uzyskać akceptowalną klarowność szczegółów. Wszystkie te funkcje wymagają transmisji dużej ilości danych (cyfrowych) przez sieć IP, co może przeciążyć jej moc przy jednoczesnym przesyłaniu dużej ilości danych.

Do rozwiązania tego problemu wykorzystywane są odpowiednie algorytmy matematyczne, które pozwalają „skompresować” informacje przed wysłaniem ich przez sieć. Po zaakceptowaniu informacje te można „rozpakować” w odwrotnej kolejności i są one gotowe do użycia.

Algorytmy te nazywane są „KODEKAMI” (kodowanie-dekodowanie). Zasadniczo są to urządzenia programowe lub sprzętowe, które kodują i/lub dekodują sygnał audio lub wideo w postaci cyfrowej w celu przechowywania go w urządzeniu pamięciowym, skąd można go później pobrać do odczytu lub, jak w przypadku BAS – IP przesyłane przez łącze IP. W fazie kodowania/dekodowania kodeki również kompresują (i/lub dekompresują) dane, zmniejszając ilość danych w celu ułatwienia transmisji zakodowanych danych.

Kompresja danych pozwala nam na wykorzystanie mniejszej przepustowości kanałów do transmisji danych, pozostawiając więcej miejsca na przesyłanie podobnych lub innych informacji niezbędnych do działania systemu. Postęp technologiczny umożliwił stworzenie wydajniejszych kodeków zapewniających wysoki poziom jakości (wysoka rozdzielczość obrazu, liczba klatek na sekundę) przy zachowaniu niewielkiej ilości danych potrzebnych do przesłania informacji do sieci.

BAS-IP wykorzystuje dwa różne standardowe kodeki; pierwsza dotyczy danych wideo, druga danych audio:

H.264: Ten kodek został pierwotnie opracowany przez firmę Apple Computers. Jest dość wydajny i jest używany do najnowszej generacji telefonów komórkowych (3G) oraz filmów w wysokiej rozdzielczości (HD) w Internecie. W rzeczywistości ten kodek jest w stanie zapewnić jakość wideo na poziomie standardu kodowania MPEG-2 stosowanego w DVD, zmniejszyć prędkość o jedną trzecią lub nawet o połowę żądanej prędkości (szybkość przesyłania danych) dla przesyłania informacji. Dzięki kodekowi H.264 BAS-IP może obsługiwać dużą liczbę okien dialogowych jednocześnie, zachowując wysoką jakość i płynność obrazu (640 x 480 pikseli przy 30 fps).

G.711: Kodek jest przeznaczony do użytku w technologii VoIP. Jest to jeden z głównych kodeków używanych w tej dziedzinie. G.711 pozwala uzyskać doskonałą jakość dźwięku przy dość niskiej szybkości transmisji danych (64 Kb/s) i minimalnym czasie przetwarzania wymaganego algorytmu kompresji/dekompresji.

Ogólne specyfikacje systemu

BAS-IP zawiera wiele funkcji, które pozwalają tworzyć rozwiązania dla kompleksów mieszkaniowych o znacznych rozmiarach. Potencjał i mocne strony BAS-IP przedstawia poniższa lista, która zawiera główne cechy BAS-IP w różnych obszarach kompetencji.

Okablowanie i instalacja

• BAS-IP wykorzystuje kabel UTP2 CAT5 do sieci IP i szkieletu, co ułatwia instalację i instalację systemu.

• Niezwykle elastyczna architektura BAS-IP umożliwia zbudowanie pełnej sieci IP (z siecią szkieletową i szkieletem), systemu mieszanego (sieci IP dla sieci szkieletowej i sieci CAT5 dla szkieletu) lub hybrydowego (IP dla sieci szkieletowej; IP i CAT5 dla autostrady).

• Wszystkie urządzenia BAS-IP obecne w sieci IP, z wyjątkiem biurek concierge i telefonów VoIP, są zasilane bezpośrednio przez kabel danych przy użyciu technologii PoE (Power over Ethernet). Ta cecha przyczynia się również do łatwiejszej i bardziej ekonomicznej instalacji.

• Możliwość wykorzystania kabli światłowodowych do pokrycia dużych odległości oznacza, że ​​BAS-IP nie jest ograniczony przez duże odległości między urządzeniami w sieci IP.

Jakość dźwięku i obrazu

• Jak już wspomniano, BAS-IP wykorzystuje standard H.264 jako kodek wideo. Zapewnia to wysokiej jakości cyfrowe wideo z szybkością 30 klatek na sekundę i zapewnia doskonałą płynność obrazu.

• Podobnie strumienie audio są transmitowane z maksymalną szybkością, zgodnie ze standardami G.711.

Możliwość rozbudowy

Wykorzystanie technologii cyfrowych pozwala BAS-IP wyjść poza:

• Rozszerzenia i rozszerzenia sieci IP (ponieważ stosowane są kable światłowodowe).

• Liczba autostrad.

• Liczba konsol concierge.

• Liczba podłączonych użytkowników.

• Liczba jednoczesnych połączeń: podstawowy wymóg w dużych osiedlach mieszkaniowych.

Jeśli sieć IP jest wykorzystywana również do sieci szkieletowych, to liczba użytkowników systemu nie jest ograniczona, ponieważ zakres adresowania systemu jest praktycznie nieograniczony. Zwróć uwagę, że wraz ze wzrostem liczby użytkowników zwiększy się ilość ruchu kierowanego przez sieć IP.

Dlatego sieć IP musi być starannie zaprojektowana, aby zapewnić właściwości niezbędne do prawidłowego działania.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button