Poznaj sposoby dzięki, którym polepszysz jakość powietrza w swoim domu

Powietrze, którym oddychamy w domu często nie jest najwyższej jakości. Jest pełne kurzu, alergenów, ma zbyt dużą lub niedostateczną wilgotność. W przypadku wietrzenia w okresie zimowym i zarazem grzewczym dochodzi do tego jeszcze problem podwyższonego poziomu pyłu zawieszonego. Zanieczyszczone powietrze o nieodpowiedniej wilgotności wpływa na zwiększenie ryzyka infekcji. Zatem warto poprawić stan swojego zdrowia poprzez polepszenie jakości powietrza w swoim domu. Poznajcie sposoby, jak to zrobić.

Wietrzenie pomieszczeń rano, wieczorem i po burzy – krótko, ale intensywnie

Jeżeli masz do dyspozycji wentylację grawitacyjną, a nie centralę wentylacyjną, czyli wentylację mechaniczną, to wy uzyskać odpowiednią jakość powietrza w swoim domu nie możesz zapominać o wietrzeniu. Niestety tradycyjne wietrzenie powoduje, że wraz z powietrzem do domu dostaje się wszystko, co się w nim znajduje. Trzeba zatem obserwować alerty dotyczące stanu atmosfery i wietrzyć rano i wieczorem, wtedy gdy jakość powietrza jest najlepsza. Na pozbycie się z domu szkodliwych drobnoustrojów może korzystnie wpłynąć wietrzenie po burzy. Powietrze po burzy zawiera sporą ilość ozonu, a ponadto zdrowe jony ujemne, co może doprowadzić do oczyszczenia wnętrze domu z alergenów. Ponadto zapewnia polepszenie poziomu wilgotności. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać, że dom należy wietrzyć krótko, acz intensywnie. 15 minut przy otwartym oknie w zupełności wystarczy. Jednak skrzydło powinno być otwarte, a nie jedynie uchylone, aby odpowiednia ilość powietrza dostała się do wnętrza.

Stosuj oczyszczacze i nawilżacze powietrza

Kolejnym sposobem na poprawę stanu powietrza jest stosowanie oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza, w końcu nie zawsze można liczyć na oczyszczenie atmosfery przez burzę. Można postawić na urządzenie 2w1, a nawet 3w1. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo w jonizator i obniża we wnętrzu ilość szkodliwych jonów dodatnich, neutralizuje je poprzez zdrowe, niszczące kurz i drobnoustroje jony ujemne. Urządzenia wyposażone są w czujniki dzięki którym monitorują stan nawilżenia powietrza i wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba nawilżają je. Oczywiście takie urządzenie należy postawić w odpowiednim miejscu, tak by jego praca nie zakłócała codziennych czynności, choć można znaleźć naprawdę ciche nawilżacze i oczyszczacze, które sprawdzą się nawet w sypialni. Oczywiście takie urządzenie będzie wyposażone w filtr HEPA, który będzie trzeba oczyszczać bądź też wymieniać. Takie rozwiązanie w połączeniu z wietrzeniem jest polecane dla osób, które w domu posiadają tradycyjną wentylację grawitacyjną.

Postaw na rośliny pochłaniające kurz, ale i poprawiające stan wilgotności

Warto zaopatrzyć się także w rośliny. Będą działały kojąco, poprawiały samopoczucie, pochłaniały częściowo kurz. Ponadto niektóre gatunki mogą też poprawiać stan wilgotności. Oczywiście nie chodzi o to, aby stworzyć w domu tropikalną dżunglę, bo wtedy wilgotność byłaby jednak zbyt duża. Trzeba pamiętać, że optymalna mieści się pomiędzy 40 a 60%. Warto jednak postawić jakąś roślinę na parapecie czy też kwietniku, w zależności od jej preferencji co do słonecznego lub cienistego stanowiska. Dobrze sprawdzą się gatunki takie jak: diabelski bluszcz, lilie doniczkowe, pleomele, gerbera daisies.

Wszystkie problemy z powietrzem w Twoim domu może rozwiązać centrala wentylacyjna, a właściwie rekuperacja

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu i adaptowania projektu do swoich potrzeb albo chcesz przeprowadzić gruntowną termomodernizację w swoim budynku, to bez wątpienia centrala wentylacyjna świetnie się sprawdzi. Znajdź miejsce na rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym lub przeciwprądowo-spiralnym, które są najbardziej efektywne, jeśli chodzi o odzysk ciepła. Rekuperacja z odpowiednią filtracją pomoże Ci zapewnić czyste i zdrowe powietrze w twoim domu. Co ciekawe to nie wszystko, co może Ci zaoferować centrala wentylacyjna. Możesz również zdecydować się na dodatkowy nawilżacz kanałowy, który będzie dbał o odpowiednią wilgotność w Twoim domu. Inteligenty panel sterowania pomoże Ci planować pracę urządzenia, aby było energooszczędne i efektywne. Jedno urządzenie może zastąpić Ci zatem kilka rozstawionych w domu oczyszczaczy i nawilżaczy. Nie będziesz musiał już wietrzyć pomieszczeń, bo świeże powietrze zostanie dostarczone przez kanały wentylacyjne. To rozwiązanie, w które bez wątpienia warto zainwestować, aby poprawić jakość powietrza w swoim domu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button