Nowoczesne posadzki z żywic wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a także ścieranie. Odpowiednia pielęgnacja pozwala utrzymywać je w dobrej kondycji i wydłużyć ich żywotność.
Którą posadzkę wybrać?
Wybór posadzki trzeba uzależnić od specyfiki danego zakładu. Systemy epoksydowe i poliuretanowe inaczej reagują na kontakt z pewnymi substancjami chemicznymi – na przykład z kwasem mlekowym, z którym w reakcję może często wchodzić posadzka w mleczarniach.
Żywica epoksydowa może w wyniku takiego kontaktu ulec niepożądanym procesom żółknięcia lub korozji. W takim wypadku lepiej sprawdzi się system poliuretanowy.
Z drugiej strony, jedną z najważniejszych przewag posadzki epoksydowej jest to, że działa ona antypoślizgowo. Minimalizuje to ryzyko niebezpiecznych wypadków z udziałem pracowników. Dlatego też na obszarach produkcyjnych takich jak kuchnie komercyjne lub rzeźnie, gdzie posadzka często może być wilgotna – lepiej sprawdzi się system epoksydowy.
Posadzki poliuretanowe i epoksydowe mają ze sobą więcej cech wspólnych niż różnic. Często można stosować je zamiennie. W przemyśle spożywczym jednak mogą występować sytuacje, w których jedna z nich sprawdzi się lepiej.
Jakie są różnice?
Posadzki poliuretanowe charakteryzują się dużą elastycznością. Są miękkie i odporne na zadrapania – pochłaniają część energii kinetycznej uderzeń. Dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach. Nie dają sobie jednak rady z dużymi obciążeniami.
Posadzki epoksydowe są znacznie twardsze niż te wykonane z żywicy poliuretanowej. Dzięki temu cechują się wysoką trwałością. Odznaczają się też wytrzymałością na duże ciężary i nie odkształcają się pod naciskiem.
Warto też pamiętać, że w czasie układania posadzek poliuretanowych trzeba unikać wilgoci. Wykonana z niej posadzka, która nie zdąży całkowicie wyschnąć przed wejściem w reakcję z wodą lub zawartą w powietrzu wilgocią, może utracić wszystkie swoje pożądane właściwości.
Konserwacja i naprawa posadzek
Okresowo zaleca się stosowanie preparatów konserwujących zawierających w swym składzie nanocząsteczki krzemu oraz polimery. Tego rodzaju środki utrudniają osadzanie się brudu na posadzkach, a także znacząco ułatwiają i przyspieszają proces kolejnego mycia. W celu przedłużenia żywotności posadzek żywicznych niezbędne jest ich regularne kontrolowanie w celu wykrycia i usunięcia punktowych uszkodzeń.
Prawidłowo przeprowadzona naprawa zabezpiecza przed wnikaniem w warstwę podposadzkową wody lub substancji chemicznych. Naprawa rys i pęknięć polega na nacięciu ich specjalnym frezem, a następnie wypełnieniu nacięcia elastyczną masą poliuretanową.
W przypadku wykrycia ubytków podłoża uszkodzony fragment należy wyciąć i wypełnić żywicą. Posadzki, które uległy znacznemu zużyciu można poddać procesowi renowacji. Polega on na wyczyszczeniu i wyszlifowaniu powierzchni, a następnie pokryciu jej kolejną warstwą żywicy.
Chociaż odpowiednio dobrane posadzki na bazie żywic charakteryzują się długą żywotnością, warto pamiętać o ich regularnej pielęgnacji i konserwacji. Należy mieć świadomość, że czyste i zadbane powierzchnie są nie tylko bardziej efektowne, ale i bezpieczniejsze dla osób, które z nich korzystają.