Naturalna poduszka z wypełnieniem z gryki to lekarstwo na niewygodę, bóle głowy i kręgosłupa oraz przewlekły stres czy zmęczenie. Łuska pochodząca z kaszy gryczanej jest delikatna, lekka i twarda, a w formie poduszki doskonale dopasowuje się do kształtu głowy i szyi. Nie pochłania wilgoci oraz reguluje temperaturę ciała, dzięki czemu nie pocimy się podczas snu. Po nocy z poduszka z gryki lepiej rozpoczniesz dzień i z przyjemnością wieczorem znowu położysz się spać.
Jeśli masz problemy ze snem, niewykluczone, że są one wynikiem źle dopasowanej poduszki. O higienę snu oraz zdrowie możesz zadbać wybierając poduszkę z ekologiczną łuską gryczaną. Wypełnienie to nie tylko jest w pełni naturalne, ale posiada w składzie związki fenolowe i taniny, które hamują rozwój bakterii, pleśni i grzybów.
Spis treści
Co to jest poduszka z gryki?
Łuska gryki jest produktem w pełni naturalnym pozyskiwanym w procesie obróbki nasion gryki. Dzięki pozbawieniu ich twardej okrywy powstaje smaczna i zdrowa kasza gryczana. Łuska pozostaje z części owocu gryki, która w innym przypadku byłaby bezużyteczna. Nasiona gryki są bardzo małe, co oznacza, że jej łuski są drobne i delikatne. Taka faktura sprawia, że stanowią przyjemne w dotyku wypełnienie poduszki.
Warto wiedzieć, że łuska gryki przypomina fakturą drobne koraliki. Dlatego przesuwające się w poduszce łuski wykonują przyjemny mikromasaż oraz mają działanie termoregulujące. Odpoczynek na niej jest idealny dla relaksu i pozbycia się napięcia mięśniowego. Wypełnienie posiada właściwości wchłaniające wilgoć, dzięki czemu następuje wymiana ciepła i wilgoci, przez co poduszka jest chłodna i sucha.
Zalety poduszki z gryki
Wyróżnia się dwa rodzaje łusek gryki: palone oraz niepalone. Palone powstają przy produkcji prażonej kaszy gryczanej o intensywnym zapachu kojarzącym się z jedzeniem. Taki rodzaj łusek najczęściej wypełnia poduszki wyprodukowane w Niemczech oraz USA. Łuska palona jest mniej sprężysta, a jej intensywny zapach często przeszkadza w czasie snu. Natomiast z kaszy gryczanej białej otrzymuje się łuski niepalone stosowane głównie w polskich poduszkach.
Łuski gryki mają kształt małych piramidek, dzięki czemu wypełnienie poduszki nie ulega szybkiemu zgnieceniu. Przestrzeń, którą zapewniają, zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. W efekcie śpiąc na poduszce z takim wypełnieniem nie będziesz się nadmiernie pocić nawet w najbardziej upalne noce.
Dlaczego warto zainwestować w poduszkę z gryki?
Łuska gryki w poduszce udrażnia drogi oddechowe, ogranicza powstawanie wilgoci, hamuje roztocza, gwarantuje dobre wsparcie dla ciała. Poduszka jest stosowana w schorzeniach reumatycznych, przy bólach menstruacyjnych oraz w profilaktyce przeciwodleżynowej.
Doskonale dopasowuje się do kształtu głowy i szyi, dzięki czemu nie narażasz się na ryzyko pobudki z bólem karku. Jest odpowiednia do spania w każdej pozycji, zarówno na plecach, jak na boku. Pomaga utrzymać linię prostą kręgosłupa, zapobiegając jego przeciążeniu. Dlatego poduszka z gryki zapobiega wadom kręgosłupa i wspomaga ich leczenie. Poduszka zapewnia zdrowy i spokojny sen, dzięki czemu ma właściwości antystresowe.
Jak wybrać odpowiednią poduszkę z gryki?
Na rynku dostępnych jest wiele poduszek z łusek gryki. Dlatego zanim podejmiesz decyzję oceń produkty, które oferują sprzedawcy. Jako najlepsze eksperci wskazują poduszki z łuską gryki z naturalną poszewką, najlepiej z perkalowej bawełny, która łączy solidność i wytrzymałość z przyjemną miękkością.
Przyjrzyj się poduszkom zapinanym na suwak, który pozwala na regulowanie ilości wypełnienia. Jeśli więc lubisz spać na boku, możesz potrzebować większej ilości łuski gryki, ale jeżeli najczęściej zasypiasz na plecach lub brzuchu, możesz odsypać jego część do woreczka i stworzyć bardziej płaską poduszkę. Dzięki zamkowi błyskawicznemu można od czasu do czasu wysypać całe wypełnienie i przewietrzyć je, a poszewkę uprać.
Najlepiej, jeśli łuska gryki pochodzi z upraw ekologicznych i jest pozyskana dzięki obróbce metodą rzemieślniczą. To gwarantuje jej lekkość, wyporność i plastyczność, a także wysokie bezpieczeństwo stosowania. Wybieraj produkty wykonane ręcznie w Polsce.
Jak dbać o poduszkę z gryki?
Łuska gryki ze względu na swoje pochodzenie i formułę nie powinna być moczona, gdyż pod wpływem wilgoci może napęcznieć i stracić swoją sypkość, która jest jej największą zaletą. Dlatego prania całej poduszki, czyli poszewki i wypełnienia nie zaleca się. Aby wyprać poduszkę z gryki, otwórz poszewkę przy pomocy wszytego zamka błyskawicznego oraz wysyp jej zwartość do suchego pudełka lub wiaderka.
Poszewkę wypierz według standardowych wytycznych dotyczących rodzaju tkaniny, ale bez drażniących środków chemicznych i wirowania bębnowego. Dużo lepiej sprawdzają się naturalne płyny do prania oraz suszenie na słońcu lub na wieszaku. Gdy poduszka wyschnie, możesz wsypać grykę do środka i zamknąć poszewkę na suwak. Jeśli przypadkowo zamoczysz poduszkę, jak najszybciej wysusz jej zawartość np. poprzez umieszczenie gryki w piekarniku.
Nie uderzaj poduszki i nie oczyszczaj jej odkurzaczem, gdyż zbyt inwazyjne metody mogą ją odkształcić, tworząc sztywniejszą, płaską powierzchnię do spania. Raz w miesiącu wystaw poduszkę z łuską na działanie wyższej lub niższej temperatury, np. do rozgrzanego piekarnika lub zamrażalki, dzięki czemu poduszka działa łagodząco i doskonale radzi sobie z bólami menstruacyjnymi, migrenami i bólami karku.