Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Ogrzewanie podłogowe jest instalowane w większości nowo powstających domów. Dlaczego? Zapewnia komfort cieplny, pozwala na oszczędność energii, dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła. Jakie zalety ma to rozwiązanie i jak je wykonać?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością i jest coraz chętniej wybierane do domów. Pozwala ograniczyć koszty ogrzewania budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych i zapewnia wysoki komfort. Niektórzy decydują się na podłogówkę jedynie w łazience. Wiele osób docenia, że podłoga nie jest zimna i można po niej spacerować boso. To świetne rozwiązanie również dla dzieci bawiących się często na podłodze czy wylegujących się czworonogów. 

Jak działa wodne ogrzewanie podłogowe?

Wodne ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularne w budownictwie jednorodzinnym w standardzie energooszczędnym. Jest niewidoczne i tańsze w eksploatacji od tradycyjnych grzejników. Jak wygląda jego montaż? Rury są układane na podłodze, która następnie będzie pełnić funkcję grzejnika o ogromnej powierzchni, lecz niewysokiej temperaturze. 

Co wziąć pod uwagę, wybierając podłogówkę? 

Podłogówka powinna współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła. Sprawdzą się pompy ciepła, kotły gazowe kondensacyjne i kotły indukcyjne elektryczne. Decydując się na taką instalację, zwróć uwagę m.in. na jej energooszczędny charakter, rodzaj wylewki, typ paneli i żywotność. Jakie zalety ma to rozwiązanie? 

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Panele podłogowe pod ogrzewanie podłogowe powinny mieć klasę A3 lub A4. Znaczenie ma ponadto klasa ich użyteczności, która określa wytrzymałość na różne zdarzenia – optymalny wybór to 31 lub 32. 

Zalety ogrzewania podłogowego

Taka instalacja ma wiele zalet, do których można zaliczyć między innymi: 

  • wysoki komfort cieplny, który docenią nawet zmarzluchy;
  • ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe, pozwala na niższe koszty ogrzewania o około 12% (podłogówka pozwala obniżyć ogrzewanie nawet o 1-2°C);
  • mniejszy stopień wysuszenia powietrza, co pozwala ograniczyć namnażanie roztoczy (powietrze jest mniej suche) i kurzu; to dobre rozwiązanie dla alergików;
  • mniejsze zużycie czynnika grzewczego;
  • optymalny rozkład temperatury;
  • dbałość o środowisko naturalne, ogrzewanie podłogowe wykorzystuje dużo niższe temperatury i może współpracować z nowoczesnymi źródłami ciepła. Podłogówka pozwala wykorzystywać nowoczesne technologie i zarazem dbać o naturalne środowisko;
  • estetyka wnętrza i szerokie możliwości aranżacyjne; 
  • instalacja jest niewidoczna.

Więcej na temat budowy i montażu tej instalacji możesz przeczytać tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/podlogowka-czy-warto-wybrac-ogrzewanie-podlogowe/ 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button