Nowoczesny wiatrołap – inspiracje i pomysły na aranżacje

Wiele osób, które zdecydowały się zbudować własny dom mieszkalny, uwzględnia w projekcie wiatrołap. To niewielkie pomieszczenie zastępujące często przedpokój pełni funkcję przedsionka zatrzymującego zimne powietrze, które wpada do środka wraz z otwarciem drzwi wejściowych. W poniższym artykule piszemy szczegółowo m.in. o tym, co to jest wiatrołap, jak urządzić mały wiatrołap w domu czy jakie mogą być meble do wiatrołapu. Nowoczesny wiatrołap to nie tylko cieplejsze mieszkanie, ale także więcej prywatności w mieszkalnej części domu.

Nowoczesny wiatrołap to pierwsze pomieszczenie, do którego trafiają goście po wejściu do naszego domu. Taki pomysł na korytarz to wizytówka mieszkania, gdzie goście pozostawiają przemoczone okrycia i parasole. Przedsionek stanowi izolację termiczną pozostałych części mieszkania. Dzięki dobrej wentylacji mokra odzież szybko przeschnie, co utwierdzi gości w przekonaniu o nadzwyczajnych walorach użytkowych naszego nowego domu. Wiatrołap w domu jednorodzinnym jest pośrednio wymagany przez Prawo budowlane, które stanowi o obowiązku tworzenia przegród cieplnych.

Jak urządzić wiatrołap?

Architekci projektują nowoczesne domy z uwzględnieniem pomieszczenia przejściowego, jakim jest wiatrołap. Ten rodzaj wiatrołapu wpisany jest od początku w bryłę budynku. Inną sprawą jest wiatrołap zewnętrzny, dobudowany do już istniejącej nieruchomości. Zgodnie z Prawem budowlanym, na przybudówkę do 35 mkw nie musimy mieć pozwolenia o ile na każde 500 mkw działki przypadają maksymalnie dwa obiekty, takie jak altana, garaż czy wiata. W takim przypadku wystarczy zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Na pytanie, jak urządzić mały wiatrołap w domu, trzeba odpowiedzieć: funkcjonalne i estetycznie. Jeden z architektów wnętrz radzi, aby znalazły się w nim oświetlenie na czujnik ruchu, podłoga wykonana z łatwych do czyszczenia kafelków, wycieraczka, wieszak lub szafy, szafka na buty oraz stojak na parasole. W większych pomieszczeniach powinno być miejsce na szafki do akcesoriów ogrodniczych, szafę na akcesoria do sprzątania, ławkę do zmiany butów, lustro czy ozdobny stolik z lampą i wazonem z kwiatami.

W internetowych poradnikach pod hasłem wiatrołap aranżacje znajdziemy wiele cennych wskazówek. Dobrym pomysłem jest wiatrołap szklany i szklane drzwi do wiatrołapu, a nawet przeszklona ściana, które zatrzymują ciepło, a jednocześnie pozwalają na kontrolę tego, co dzieje się w bezpośrednim otoczeniu domu. Praktycznym rozwiązaniem jest daszek nad drzwi z wiatrołapem, które mają zazwyczaj tak wzmocnioną konstrukcję, że są w stanie przetrwać nawet najtrudniejsze warunki pogodowe. Dzięki takiej ochronie drzwi nie niszczeją na skutek promieniowania UV, opadów deszczu i śniegu, niskich i wysokich temperatur oraz wiatru.

Zabudowa wiatrołapu

Głównym zadaniem wiatrołapu jest ochrona wnętrza domu przed zimnem, ale tak zaaranżowany ganek ma wiele innych zastosowań. Może pełnić funkcję przechowalni, spiżarni, podręcznej garderoby. Można tam przechowywać ubrania, narzędzia czy akcesoria spacerowe dla psa. Wiatrołap może być szatnią – inną opcją jest szafa w wiatrołapie. Mogą to być wygodne i praktyczne szafy z drzwiami przesuwnymi, które nie zajmują dodatkowej przestrzeni podczas otwierania.

Pomysłem do rozważenia jest szafka do wiatrołapu przeznaczona na buty. Meble tego rodzaju są zwykle niewielkie, ale mieści się w nich sporo butów. Na małych przestrzeniach polecamy płytkie szafki (np. o głębokości 20 cm). Gotowe są do nabycia w sklepach, lecz majsterkowicze nie powinni mieć problemów z wykonaniem szafki na wymiar.

Jeśli nie bardzo wiesz, jakie meble do wiatrołapu są najpraktyczniejsze, podpowiadamy: wiatrołap z siedziskiem. Nawet niewielkie miejsce do siedzenia znacznie poprawia komfort ubierania się i rozbierania po powrocie do domu. Projektując ganek, powinieneś mieć na uwadze, jak ważne jest dobre oświetlenie wiatrołapu. W przypadku niewielkiego pomieszczenia najlepiej sprawdzi się krótka lampa sufitowa. Gdy dysponujemy obszerną powierzchnią, możemy wykorzystać lampy wiszące o większym rozmiarze, np. ozdobne żyrandole, które oświetlą wnętrze, dodając mu niepowtarzalnego stylu.

Wiatrołap w stylu glamour

Szukając wiatrołap inspiracje, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim pomalowaniu pomieszczenia. Jeśli nie interesuje Cię wyłożenie przedsionka płytkami ceramicznymi, pomaluj go farbą do ścian ułatwiającą zmywanie zanieczyszczeń pochodzących z obuwia, narzędzi ogrodniczych czy rowerów. Ściany powinny być jasne, pastelowe, przez co nasz ganek sprawia wrażenia ciepłego i przyjaznego dla gości. Biały kolor nie jest praktyczny.

Jeśli bliska jest Ci prostota, przytulność i funkcjonalność w stylu skandynawskim, z pewnością spodoba Ci się ławka z jasnego drewna i dywanik na podłodze. Drewno można wykorzystać w charakterze boazerii, która ociepli wnętrze wiatrołapu. Na podłodze ułóż płytki imitujące drewniane deski i ozdób ją roślinami w doniczkach.

Wiatrołap może być pomieszczeniem ekskluzywnym. Można go urządzić w stylu glamour, którego cechami są intensywne kolory, lśniące powierzchnie i miękkie materiały. Jeden z poradników internetowych podpowiada wyłożenie podłogi eleganckimi płytkami, np. z marmurowym żyłkowaniem lub czarno-białą mozaiką. Ściany można okleić tapetą z krzykliwym wzorem.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button