![Nawiewniki w oknach - zalety, wady, sposoby montażu 1 Nawiewniki w oknach - zalety, wady, sposoby montażu 1](https://domnanowo.pl/wp-content/uploads/2020/08/jasnooswietlonakuchnia.jpg.webp)
Dopływ świeżego powietrza do wnętrz budynków ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia przebywających w nich osób oraz kondycji samych budynków. Przy złej cyrkulacji powietrza szybko pojawiają się spadki koncentracji, bóle głowy i ogólne osłabienie organizmu, a z czasem nawet poważne choroby układu oddechowego. Zła jakość powietrza sprzyja też gromadzeniu się wilgoci oraz rozwojowi grzybów, pleśni i szkodliwych drobnoustrojów. Zapewnienie prawidłowej wentylacji jest więc niezwykle ważne, a jednym z prostszych sposobów poprawy jej działania jest montaż nawiewników okiennych.
Spis treści
Czym są nawiewniki okienne?
Nawiewniki okienne (określane też czasem jako nawietrzaki okienne) to niewielkie urządzenia mechaniczne, których zadaniem jest zapewnienie stałego, kontrolowanego napływu powietrza zewnętrznego bez konieczności otwierania okien. Urządzenia te mogą być montowane w budynkach wyposażonych w systemy wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej lub hybrydowej. Nawiewnik okienny może być wprawiony w każdy rodzaj okien. Standardowe nawiewniki cechują się bardzo prostą budową — składają się bowiem tylko z dwóch części (wewnętrznego regulatora i zewnętrznej czerpni) – a w przypadku okien aluminiowych także z kanału łączącego oba te elementy.
Nawiewniki dzieli się na grupy ze względu na:
- sposób sterowania — ręczne lub automatyczne (higrosterowane, ciśnieniowe i dwusystemowe),
- sposób montażu — szczelinowe, wrębowe, montowane ponad oknem – między górną częścią ramy okna a nadprożem.
Masz pytania dotyczące wentylacji lub chcesz dowiedzieć się więcej o samych nawiewnikach? Pod tym linkiem znajdziesz obszerny FAQ, w którym omawiane są nawiewniki do okien i wentylacja.
Zalety i wady nawiewników okiennych
Jak każde urządzenie, również nawiewniki mają swoje zalety i wady. Oto zestawienie najważniejszych z nich (zarówno tych ogólnych, jak i specyficznych dla danego typu):
Zalety:
- łatwy montaż (pojedynczą sztukę instaluje się maksymalnie 40 minut) oraz brak kosztów eksploatacji,
- możliwość instalacji zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach,
- zapewnienie stałego i kontrolowanego przepływu powietrza,
- przy montażu na właściwej wysokości (przynajmniej 2 m nad podłogą) nie powodują dyskomfortu termicznego (napływające powietrze zdąży się bowiem ogrzać),
- usprawnienie działania systemu wentylacji i poprawa jakości powietrza,
- ograniczanie i usuwanie skutków słabej wymiany powietrza (skraplania się wody na szybach, rozwoju pleśni i grzybów),
- modele sterowane automatycznie nie wymagają ingerencji użytkownika (dają jednak możliwość ręcznego ustawienia stopnia otwarcia),
- wysoka precyzja sterowania modeli ciśnieniowych (dynamicznie reagujących na zmiany ciśnienia wynikające z wahania temperatury i warunków atmosferycznych),
- praca modeli ciśnieniowych dostosowuje się do siły ciągu wentylacji, co pozwala im działać skutecznie niezależnie od piętra,
- możliwość zastosowania w niektórych modelach filtrów (powietrza oraz tłumików akustycznych),
- nowoczesne modele nawiewników nie szpecą okien (co bywało problemem w przeszłości),
- budowa czerpni uniemożliwia przedostawanie się owadów.
Wady:
- standardowe modele nie chronią przed hałasem (choć można zamontować w nich tłumiki akustyczne),
- brak filtracji powietrza w większości przypadków – jedynie nieliczne modele mają filtry powietrza.
Sposoby montażu nawiewników okiennych
Jak już wspomnieliśmy, nawiewniki w oknach można zamontować na trzy sposoby (zależnie od modelu, oczywiście): w szczelinie, we wrębie lub na ramie (bez ingerencji w konstrukcję okna).
Montaż w szczelinie
Sposób ten wymaga wykonania specjalnego otworu w przylgach ościeżnicy i skrzydła (okna PVC) lub tylko ościeżnicy/tylko skrzydła (okna drewniane). Potrzebna będzie do tego specjalnie przystosowana frezarka. Otwory na nawiewniki szczelinowe w oknach aluminiowych muszą być wykonane na etapie produkcji i można wycinać ich samodzielnie w gotowych oknach (tak starych, jak i nowych). Wielkość otworu będzie zależeć od danego modelu nawiewnika i przy jego wykonywaniu należy trzymać się ściśle wytycznych producenta. Montażu szczelinowego dokonuje się poziomo w górnej części okna (choć część modeli nawiewników można montować pionowo). Sposób ten wymaga sporej precyzji i pewnego doświadczenia, gdyż stosunkowo łatwo jest uszkodzić komorę zbrojeniową (co osłabi konstrukcję okna i wystawi jego metalowe elementy na działanie żywiołów). Warto więc zdać się w tej kwestii na sprawdzonego fachowca.
Montaż we wrębie
Metoda ta nie jest aż tak inwazyjna, jak szczelinowa — ogranicza się bowiem do wycięcia i wymiany trzech fragmentów uszczelki (jednego w skrzydle i dwóch w ramie) i przykręcenia nawiewnika we właściwym miejscu. Fragmenty uszczelki w ramie wycina się w jej dolnej części, po prawej i po lewej stronie (powinny się zaczynać 5 cm nad dolną uszczelką), natomiast ten w skrzydle na górze, naprzeciwko miejsca montażu nawiewnika. Długość usuwanych fragmentów uszczelki zależy od danego modelu nawiewnika i jest podawana przez producenta (trzeba też pamiętać o zostawieniu tzw. nakładki). Nawiewniki wrębowe powinny znaleźć się między elementami okuć i nie przeszkadzać w zamykaniu okien. Można je montować w każdego rodzaju oknach. Urządzenia tego typu są wyraźnie mniejsze od tradycyjnych nawiewników, przez co często uważa się je za mniej skuteczne.
Montaż na ramie
Metoda ta nie wymaga wykonywania żadnych otworów, gdyż kanały przelotowe takich nawiewników znajdują się między nadprożem a górną częścią ramy. Nie zachodzi więc tutaj ingerencja w konstrukcję okien. Nawiewnik tego typu może być zamontowany na każdym nowym oknie. „Nowym” jest tutaj kluczowe, gdyż taki montaż można przeprowadzić tylko w momencie wprawiania okna — na oknach już założonych nie da się już zamontować takiego nawiewnika.
Podsumowanie
Właściwy przepływ powietrza jest ważny nie tylko w domu, ale też w każdym budynku. Bez wystarczającej ilości powietrza dobrej jakości we wnętrzach pomieszczeń szybko podupadniemy na zdrowiu, a sam budynek będzie zawilgocony i narażony na rozwój pleśni oraz grzybów. Problem ten może rozwiązać dobrany odpowiednio do potrzeb nawiewnik w oknie. Zwłaszcza działający automatycznie model regulujący strumień powietrza na podstawie różnicy ciśnień.