Nie ulega wątpliwości, że drzwi wejściowe są prawdziwą wizytówką domu. Niestety, sam ich wygląd to nie wszystko. Równie ważna jest ich funkcjonalność, która w dużej mierze zależy od zastosowanych w nich rozwiązań i materiałów, z których są one wyprodukowane. Co zatem należy wziąć pod uwagę wybierając optymalne drzwi zewnętrzne?
Spis treści
Na początek… wymiary
Choć wydaje się to banalne, to inwestor wybierający drzwi wejściowe powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wymiary i masę. Optymalna szerokość skrzydła to co najmniej 90 cm. Z kolei wysokość drzwi nie powinna być niższa niż 200 cm. Trzeba bowiem pamiętać, że nie będą one służyć wyłącznie do przemieszczania się osób, ale też do wnoszenia mebli i wielu innych sprzętów o dużych gabarytach. Z kolei jeśli chodzi o masę, to warto stawiać na konstrukcje lekkie, które będą łatwe w obsłudze dla osób starszych i dzieci. Ciekawym rozwiązaniem są tu np. drzwi HST z inwestprofil.pl, które wyróżniają się lekkością otwierania i przesuwu.
Drzwi antywłamaniowe – warto, czy nie?
Osoby wybierające drzwi wejściowe antywłamaniowe stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo i niezawodność. Co ważne – nie są to wartości przereklamowane. Wręcz przeciwnie, konstrukcje te posiadają najczęściej mocną, stalową ramę, specjalne, wzmocnione okucia, bolce i zawiasy, dzięki którym ich wyważenie jest praktycznie niemożliwe. Ciekawą wariacją drzwi antywłamaniowych są modele pokryte specjalną, drewnopodobną okleiną, które do złudzenia przypominają standardowe, lekkie drzwi drewniane.
Energooszczędność drzwi
Pod względem funkcjonalnym drzwi wejściowe dobrej jakości to te, które wyróżniają się optymalnym współczynnikiem przenikania ciepła. Zaleca się, aby jego wartość oscylowała w granicach 0,5 a 1,1 W/(m2*K). Co ważne – przenikalność cieplna struktury drzwiowej jest zależna od wielu różnych czynników, w tym materiału wykonania. Najlepsze pod tym względem są drzwi PVC, które zapewniają również maksymalną ochronę przed warunkami pogodowymi (zwłaszcza wilgocią i śniegiem).
Wartość izolacyjności akustycznej
Wybierając drzwi zewnętrzne dla domu warto zwrócić uwagę na ich współczynnik izolacyjności akustycznej. Definiuje on zdolność drzwi do tłumienia różnego rodzaju emitowanych z zewnątrz dźwięków. Wartość izolacyjności akustycznej jest definiowana w decybelach (dB). Jej średnia wartość dla typowych drzwi to około 30 dB, choć zastosowanie dodatkowych, tłumiących uszczelek, może znacznie ów parametr poprawić.
Podsumowując, najważniejszym kryterium przy doborze drzwi zewnętrznych powinny być ich właściwości termoizolacyjne i akustyczne.