
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak dobrać meble do łazienki, tworzące przestrzeń marzeń?
- jakie są nowoczesne rozwiązania dla Twojej łazienki?
- jak sprytnie ukryć sprzęt AGD?
- jak ukryć syfon i zabudować WC?
- jak zabezpieczyć drewniane meble w łazience?
Nowoczesna łazienka pojawia się najczęściej w domach i mieszkaniach, w których współczesny styl panuje także w innych pomieszczeniach. Nowoczesny design to aktualnie najbardziej popularny sposób aranżacji wnętrz. Rynek oferuje szeroką gamę materiałów wykończeniowych czy mebli do łazienki w tym stylu. Poza eleganckim wyglądem, nowoczesna łazienka pozwala poczuć harmonię wnętrza, a jej design sprawia wrażenie starannie przemyślanego i uporządkowanego.
Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu łazienki? Praktyczny poradnik
Spis treści
- Jak wybrać meble łazienkowe, by stworzyć przestrzeń marzeń?
- Nowoczesne rozwiązania dla Twojej łazienki: jak zaplanować zabudowę, by stworzyć funkcjonalną przestrzeń?
- Łazienka na miarę marzeń: zabudowa pralki i suszarki w słupku, czyli sprytnie ukrywamy AGD
- Zabudowa geberitu – estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie do każdej łazienki
- Jak zabezpieczyć drewniane meble do łazienki? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
Jak wybrać meble łazienkowe, by stworzyć przestrzeń marzeń?
Wybierając meble do łazienki, coraz więcej osób decyduje się na minimalizm pod każdym względem. Chcąc stworzyć nowoczesną łazienkę, warto ograniczyć ilość mebli do niezbędnego minimum. Cenione będą naturalne wykończenia lub materiały nawiązujące do natury. Do prostego, nowoczesnego stylu warto dodać również mocniejszy akcent kolorystyczny, który zaakcentuje całą aranżację. Równie ciekawym zabiegiem może być łączenie dwóch różnych materiałów, np. płyta lakierowana z drewnem.
Przestrzeń marzeń wiąże się także często z przyszłościowymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest modułowość łazienki, czyli możliwość zestawienia jej elementów w dowolnej konfiguracji, czy to w postaci stojących, czy wiszących szafek. Atutem takich mebli do łazienki jest ich niezmienna funkcjonalność, która skutkuje wygodą w codziennym użytkowaniu. Warto także pamiętać, że przestrzeń marzeń powinna być raz na jakiś czas poddawana sezonowemu liftingowi, poprawiającemu częściowo aranżację i nastrój, który panuje w łazience.
Nowoczesne rozwiązania dla Twojej łazienki: jak zaplanować zabudowę, by stworzyć funkcjonalną przestrzeń?
Podczas planowania zabudowy funkcjonalnej łazienki, poza oczywistymi elementami takimi jak kabina prysznicowa, zabudowa wanny, umywalka czy WC, należy zwrócić uwagę na szczegóły. Jednym z nich jest zaplanowanie kilku dodatkowych gniazdek elektrycznych za zabudową meblową. Obecnie producenci szczoteczek sonicznych, golarek czy innych drobnych sprzętów, często sprzedają je tylko z kablem USB, więc poza zwykłym kontaktem, warto rozważyć projekt nowoczesnej łazienki uwzględniający montaż stacji do ładowania akcesoriów. Dzięki zamontowaniu za zabudową meblową, mamy możliwość sprytnego ukrycia ładującej się szczoteczki czy golarki elektrycznej, zachowując tym samym porządek. Rozwiązaniem, które w największym stopniu pozwoli na wyżej wymienione modyfikacje jest zabudowa łazienkowa na wymiar.
Kolejnym niezwykle ważnym szczegółem są wieszaki – ich odpowiednia ilość pozwala uniknąć wrażenia bałaganu i chaosu. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie kilku wieszaków, uwzględniając miejsce na szlafrok lub inne ubrania, a także wieszak lub reling na ręcznik do wycierania rąk obok umywalki. Jeżeli miejsce na to pozwala, warto dołożyć też kilka dodatkowych wieszaków lub relingów, które umożliwią szybsze wysychanie ręczników.
W celu oszczędzenia miejsca, dobrym pomysłem jest wybranie baterii podtynkowych, których część jest ukryta w ścianie. Poza niezwykle estetycznym wyglądem, rozwiązanie takie jest zdecydowanie łatwiejsze w utrzymywaniu czystości.
Większość łazienek, ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie ma miejsca na osobny montaż WC i bidetu. Można jednak wybrać alternatywę w postaci toalety myjącej. Na rynku znaleźć można, poza podstawowymi modelami, także toalety z bogatym wyposażeniem dodatkowym, takim jak podgrzewana deska lub podświetlenie LED.
Strefa kąpielowa zamiast narożnej czy półokrągłej kabiny, może zostać wyposażona w kabinę prysznicową walk-in, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a poza tym jest łatwa w czyszczeniu. Dzięki swojej lekkiej, nienachalnej formie, idealnie sprawdzi się w małych wnętrzach, ponieważ otwarta bryła nie przytłacza pomieszczenia.
Łazienka na miarę marzeń: zabudowa pralki i suszarki w słupku, czyli sprytnie ukrywamy AGD
Pralka i suszarka zabudowana w słupku to świetne rozwiązanie nie tylko dla małych łazienek. Wieża pralnicza idealnie sprawdzi się w niemal każdej pralni czy łazience. Taki sposób zabudowy pomaga w zachowaniu estetyki i funkcjonalności całego pomieszczenia. W poniższej tabeli przedstawione są największe zalety i wady takiego rozwiązania.
Zalety | Wady |
oszczędność miejsca w łazience | większa podatność na wilgoć |
komfort użytkowania | hałas |
estetyka | mniejszy wybór urządzeń |
Główną, niezaprzeczalną zaletą zabudowanej w słupku pralki i suszarki jest oszczędność miejsca w łazience. W łazienkach, w których dwa te sprzęty stoją oddzielnie, często przestrzeń nad nimi pozostaje pusta. Zabudowana pralka i suszarka jest więc optymalnym rozwiązaniem w ciasnych przestrzeniach.
Kolejnym plusem jest duży komfort użytkowania. Po skończeniu pracy przez pralkę, mokre rzeczy od razu można przenieść do suszarki, która znajduje się zaraz wyżej.
Zaletą takiego rozwiązania jest także estetyka. Sprzęt można z łatwością schować we wnęce lub szafce, dzięki czemu nie będzie on widoczny.
Główną wadą zabudowanej pralki i suszarki jest fakt, że w słupku gromadzić się może wilgoć generowana przez sprzęty AGD, co w konsekwencji prowadzić może do rozwoju grzybów i pleśni. Obudowę pralki i suszarki należy regularnie wietrzyć. Warto również zamontować pochłaniacz wilgoci.
Druga wada to hałas. Stukot wytwarzany przez sprzęt może być niezwykle uciążliwy, a jego odczucie potęguje szafka do zabudowy pralki i suszarki. Problem ten zredukować mogą w pewnym stopniu maty wygłuszające.
Chcąc zabudować pralkę i suszarkę w słupku, musimy pogodzić się z mniejszym wyborem modeli. Najlepszym rozwiązaniem są sprzęty tego samego producenta, co już zawężą krąg poszukiwań. Ponadto, wymiary pralki i suszarki muszą być standardowe.
Szafki pod umywalkę z blatem w zabudowie – jak ukryć syfon i mieć dobry dostęp?
Szafki pod umywalkę z blatem w zabudowie stały się już standardem wyposażenia nowoczesnych łazienek. W przeciwieństwie do ceramiki montowanej do ściany, wspartej tylko postumentem, szafki pod umywalkę mają zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim ukrywają syfon i inne elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rozwiązanie to pozwala także zachować do nich dobry dostęp – najczęściej wystarczy wyciągnąć szufladę, aby móc w pełni operować przy syfonie.
Kolejna ważna zaleta tego rozwiązania to możliwość zagospodarowania wolnej przestrzeni pod umywalką. Na półkach i w szufladach powstaje mnóstwo powierzchni na artykuły higieniczne, kosmetyki, drobny sprzęt, przybory toaletowe czy środki czystości. Szafki w zabudowie pod umywalkę są więc bardzo funkcjonalnym i ergonomicznym rozwiązaniem.
Zabudowa geberitu – estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie do każdej łazienki
Zabudowany stelaż to estetyczne wykończenie łazienki, zapewniające wysoką funkcjonalność i oszczędzające przestrzeń. Rozwiązanie to jest również korzystne ze względu na wygodne i szybkie sprzątanie wokół WC. W odróżnieniu od tradycyjnych kompaktów, miski podwieszane wyposażone są w zbiornik spłuczki, który schowany jest w ścianie.
Przed zabudową geberitu, należy określić jakie odprowadzenie kanalizacyjne znajduje się w łazience. W kompaktowych toaletach, możliwy jest pionowy lub poziomy odpływ. Ta informacja będzie potrzebna na etapie kupna odpowiedniego sedesu. Miski, które montowane są na stelażu, posiadają najczęściej odpływ pionowy (poznański).
W przypadku podwieszanej miski, konieczne jest odpowiednie dobranie stelaża podtynkowego. Systemy te oferowane są do zabudowy lekkiej lub ciężkiej. Montaż stelaża jest łatwy i szybki, a jego konstrukcja charakteryzuje się wysoką wytrzymałością (obciążenie aż do 400 kg).
Jak zabezpieczyć drewniane meble do łazienki? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
Drewniane meble do łazienki charakteryzują się wyjątkowo estetycznym wyglądem. Łazienka jest jednak pomieszczeniem, w którym obecna jest wilgoć, więc wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia.
Podstawowe kwestie, o których należy pamiętać posiadając drewniane meble do łazienki, to:
- impregnacja – powierzchnię mebla przetrzeć można olejem spożywczym. Po jego wchłonięciu, czynność warto powtórzyć. Olej skutkuje nieco ciemniejszym odcieniem drewna. Można również kupić specjalne impregnaty do drewna dostępne w sklepach budowlanych,
- pochłaniacz wilgoci – dobrym rozwiązaniem będzie także kupno pochłaniacza wilgoci, który zredukuje jej ilość w łazience, chroniąc tym samym drewniane meble,
- dobra wentylacja – dzięki dobrej wentylacji, para wodna może być z łatwością odprowadzana. Jeżeli łazienka ma okno, warto otworzyć je na chwilę po każdej kąpieli,
- dobre ogrzewanie – poza wentylacją, równie ważnym elementem jest dobre ogrzewanie. W sezonie grzewczym pozwoli ono na szybsze pozbycie się wilgoci z pomieszczenia,
- malowanie farbami wodoodpornymi – podczas urządzania łazienki drewnianymi meblami, do malowania warto wybrać wodoodporne farby, które zapewnią trwałe i bezproblemowe użytkowanie mebli.
Najczęściej zadawane pytania:
Jak wybrać meble łazienkowe, by stworzyć przestrzeń marzeń?
Podczas doboru mebli łazienkowych, warto zainteresować się modułowymi rozwiązaniami. Pozwolą one na dowolną konfigurację. Popularnym stylem przestrzeni marzeń jest minimalizm.
Jak zaplanować zabudowę, by stworzyć funkcjonalną przestrzeń?
Planując zabudowę łazienki, warto pamiętać o szczegółach. Niezbędne będą wieszaki lub relingi do wieszania ciuchów i ręczników. Przydać się mogą także gniazda USB.
Jak ukryć syfon i mieć dobry dostęp?
Dobrym rozwiązaniem na ukrycie syfonu jest szafka pod umywalką. W razie potrzeby umożliwia ona także łatwy dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Szuflady pod umywalką zapewniają także mnóstwo miejsca do wykorzystania.
Nowoczesna łazienka – zabudowa geberitu to dobre rozwiązanie?
Zabudowa łazienkowa z podwieszanym WC jest estetycznym i praktycznym rozwiązaniem. Chcąc zabudować geberit, należy dobrać odpowiedni stelaż. Ważny jest także rodzaj odpływu występujący w łazience.
Jak zabezpieczyć drewniane meble do łazienki?
Podczas montażu mebli drewnianych w łazience, należy pomalować je farbą wodoodporną. Warto także je zaimpregnować. Niezbędna jest również dobra wentylacja i ogrzewanie.