Garnki na indukcję – jak wybrać najlepsze?

Płyta indukcyjna szturmem wdarła się do wielu kuchni, nie tylko ze względu na brak konieczności doprowadzenia instalacji gazowej. Nie da się ukryć, że przy okazji jest to również rozwiązanie bardzo estetyczne i pozwalające na oszczędzenie energii podczas gotowania, jako że jest ona transferowana tylko pod dnem naczynia które na niej stoi. Jednak aby móc korzystać z tego typu urządzenia musimy posiadać odpowiednie garnki. Jakie są ich najważniejsze cechy?

Garnki na indukcję – od czego zacząć?

Płyta indukcyjna to bardzo wygodny i elegancki w wyglądzie zamiennik tradycyjnej kuchenki. Aby jednak dało się na niej gotować, używane przez nas garnki muszą spełniać kilka warunków. Najważniejszym jest posiadanie stosownego oznaczenia, wskazującego na możliwość wykorzystania do gotowania na indukcji. Takie naczynia posiadają grubsze, ferromagnetyczne dno, dzięki któremu płyta jest w stanie wykryć że coś na niej postawiliśmy. Jeżeli garnki nie są przeznaczone na indukcję, z dużym prawdopodobieństwem nasza płyta w ogóle się pod nimi nie uruchomi. Powinny być one również dość solidnie wykonane i o idealnie płaskim dnie, tak aby dokładnie przywierały do powierzchni pola grzewczego.

Jakie materiały nadają się do używania na płycie indukcyjnej?

Garnki na indukcję są wykonywane z wielu różnych materiałów, a ich cena jest częściowo od tego zależna. Najprostszymi, najczęściej spotykanymi i najłatwiejszymi do utrzymania w czystości są garnki ze stali nierdzewnej, jednak poza tym znajdziemy również takie, jak:

  • aluminiowe;
  • z powłoką emaliowaną;
  • ceramiczne;
  • miedziane.

Czasem zdarza się również, że do indukcji pasują niektóre garnki żeliwne, jednak jest to raczej rzadko spotykana sytuacja.

Najważniejsze cechy pokrywek do garnków na indukcję

Poza samymi garnkami powinniśmy również zwrócić uwagę na pokrywki. Wielu potraw nie trzeba gotować na indukcji pod przykryciem, a często wręcz jest to niezalecane według instrukcji użytkowania, jednak pokrywki często i tak nam się przydadzą. Dobrze jest wybrać takie, których rączki nie nagrzewają się pod wpływem ciepła – dzięki temu nie ryzykujemy oparzenia przy podnoszeniu ich z garnka. Innym dużym plusem jest antypoślizgowa powierzchnia na rączce, minimalizująca ryzyko wyślizgnięcia się pokrywki z ręki. Najczęściej wykorzystywanymi na pokrywki materiałami są stal nierdzewna i szkło żaroodporne.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button