Każdy z posiadaczy zmywarki marzy o wyjmowaniu za każdym razem idealnie czystych naczyń i doskonale śliniących. Jest to możliwe, ale do aby to osiągnąć, nie wystarczy używanie wyłącznie podstawowych detergentów. Co sprawa na rynku najpopularniejsze są obecnie kapsułki typu ALL IN ONE, zawierające funkcję działania soli, czyli zmiękczającą oraz substancje nabłyszczające. Ale często to nie jest wystarczające. Wiele zależy od jakości używanych kapsułek oraz od wybranego programu mycia.
Efektywność nabłyszczenia jest mocno zależna od użycia soli w odpowiedniej ilości. Twarda woda to oznacza nie tylko osadzanie się kamienia na elementach zmywarki, ale również na naczyniach. Przez to naczynia robią się matowe i szarzeją, zaczynają pojawiać się zacieki, a na szklankach zmatowienia. Jeśli dodamy nabłyszczać, to w pewnym stopniu ograniczymy to zjawisko, ale na dłuższą metę, tylko trwałe zmiękczanie wody pomoże utrzymać nasze naczynia w znakomitej kondycji.
Używanie soli jest bardzo ważne, ponieważ miękka woda jest kluczem do efektywnego zmywania, a nabłyszczasz tylko spotęguje pozytywny wynik działania soli zmiękczającej.
Czy powinniśmy używać soli?
Jeśli odpowiedź miałaby być krótka, to byłaby tylko jedna – TAK. Ale tak naprawdę najwięcej zależy od twardości wody. W rejonie, w którym mieszkam, jest woda o twardości 311 mg/dm3 CaCO3 (dH 17,5), co oznacza wodę średnio twardą. Tabelę twardości wody można sprawdzić na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Twardo%C5%9B%C4%87_wody. W wielu miejscach w Polsce jednak wartość dH przekracza 19.
W takiej sytuacji używanie soli w zmywarce jest obowiązkowa.
Jak działa sól w zmywarce?
Częste uzupełnianie soli w zmywarce jest tak samo ważne, jak władanie kapsułek do zmywania. Naprawdę! Zaniedbywanie uzupełniania soli powoli doprowadza do korodowania metalowych elementów urządzenia, a w efekcie do jego uszkodzenia. Bardzo często można spotkać uszkodzenie grzałki. Dzięki odpowiedniemu zmiękczeniu wody, nie doprowadzimy do zatykania dysz natryskowych zmywarki. Przy stosowaniu soli ważna jest jej odpowiednia granulacja. Najczęściej producent zmywarki zaleca używanie konkretnej soli, ale jeśli nie mamy podanego zalecenia, wtedy należy używać soli renomowanych producentów. Na rynku możemy spotkać ekonomiczne opakowania po 4kg i 5kg. Cena wynosi przeważnie 4-5 zł za 1kg.
O potrzebie uzupełnienia soli w zmywarce poinformuje nas kontrolka na panelu sterowania zmywarki. W celu uzupełnienia należy odkręcić korek znajdujący się na dnie komory zmywania, a następnie przez lejek dosypać soli. Ponieważ komora na sól będzie wypełniona wodą, sól należy dosypywać powoli, aby jej nie rozsypać po całym dnie zmywarki. Po uzupełnieniu soli, warto włączyć program płukania, aby szybko wypłukać resztki wysypanej na dno komory soli. Pozostawienie soli na elementach metalowych na dłużej, spowoduje skorodowanie tego elementu.
Ponadto należy pamiętać, aby kategorycznie nie używać zwykłej soli kuchennej, ponieważ może być to bezpośrednią przyczyną uszkodzenia zmywarki, która nie będzie podlegała naprawie gwarancyjnego.