Kominki na ogół ogrzewają tylko pomieszczenia, w których zostały umieszczone. Najczęściej będzie to dzienny pokój. Istnieje niewątpliwie pokusa, żeby wytwarzane przez niego ciepło, móc wykorzystać również do ogrzewania innym pomieszczeń w budynku mieszkalnym. Nie będzie to jednakże aż takie łatwe, jak może się z początku nam błędnie wydawać.
Znacznie bardziej skuteczne, chociaż nieco droższe i skomplikowane pod względem technicznym, jest wykorzystywanie celem dogrzewania kominka posiadającego płaszcz wodny. Przesył ogrzanego kominkowym wkładem powietrza w salonie, przewodami przykładowo do pokoju, gdzie śpimy, nie jest takie łatwe, głównie z tego powodu, iż powietrze w roli nośnika ciepła wymaga użycia przewodów mających większą średnicę aniżeli wtedy, kiedy będzie nim glikol czy też woda. Ponadto, przewody te muszą pozostać uodpornione na bardzo wysokie temperatury, jak i odpowiednio zaizolowane pod względem termicznym, żeby nie straciły ciepła po drodze, co niewątpliwie zwiększy dodatkowo ich średnicę. Na wykonanie grubszych instalacji, brak jest na ogół miejsca w budynku mieszkalnym, tym bardziej w tym, który nie był od razu przygotowany do systemu dogrzewania pomieszczeń za pomocą kominka.
Spis treści
System do dystrybucji ciepłego powietrza
Kiedy kominek, daje nam możliwość ogrzewania nie tylko pomieszczenia, w którym się znajduje, ale również innych pokoi, można o nim mówić, iż został wyposażony w system do Dystrybucji Gorącego Powietrza.
Taki system, może mieć prostą budowę i dogrzewać przykładowo wyłącznie dwa pomieszczenia, które znajdują się bezpośrednio nad salonem. Wówczas przepływ ogrzewanego powietrza w przewodach, odbywa się naturalnie, czyli dzięki grawitacji. Kiedy ogrzane powietrze z kominka, ma dogrzać również znajdujące się dalej pokoje, to jego przepływ, musi zostać dodatkowo wzmocniony za pomocą wentylatorów.
Sprawdź ofertę kominków z nadmuchem powietrza
Niestety, w większości budynków piętrowych albo mających użytkowe poddasze, tego typu rozbudowany system dojrzewający pomieszczenia, zbytnio się nie sprawdza. Dzieje się tak głównie z uwagi na to, iż w czasie mocnego palenia w kominku, ogrzane powietrze wpada do innych pomieszczeń poprzez otwór w ścianie – i jak można się domyślić – w jego pobliżu robi się bardzo ciepło. Dlatego też, użytkownicy tego rozwiązania, bardzo szybko z niego rezygnują i starają się zasłonić otwór za pomocą płyty z surowca uodpornionego na wysokie temperatury.
Ogrzewanie domu za pomocą kominka – zalety oraz wady
Wśród najważniejszych zalet kominka, należy wymienić źródło dodatkowego ciepła, które pozwala na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania. Palenie z użyciem drewna jest niedrogie i wydajne, dlatego tak duża ilość osób bierze pod uwagę zakup kominka.
Poza tym, istnieje opcja regulacji kominkowego ogrzewania, dzięki ilości dopływającego powietrza. Przy tym jednakże musimy mieć na uwadze, iż aby tego typu ogrzewanie było efektywne, musimy unikać palenia z niewielką ilością powietrza. Przyczynia się to do spadku sprawności spalania, zaś w rezultacie powstawania sporej liczby zanieczyszczeń i sadzy.
Ponadto, jest to klimatyczna i elegancka ozdoba domu. Na naszą uwagę, zasługuje także fakt, iż systemy o działaniu wspomagającym, pozwalają na równomierne ogrzewanie całego domostwa, zaś sporo kominków posiada również rozwiązania, które zapewniają dbałość o naturalne środowisko. Następna zaleta, to również opcja dobierania właściwego wkłady, oraz dopasowania dobrego rozwiązania do projektu wybranego budynku. Dobry wkład zapewni też bezpieczeństwo, a prowadzenie współpracy z wykwalifikowanym przedsiębiorstwem, umożliwi zachowanie zupełnej kontroli nad serwisowaniem.
Więcej dowiesz się z bloga firmy Iwona Pellets o ogrzewaniu nadmuchem powietrza.