Jakie jest zużycie prądu przez pompę ciepła?

Tym co wyróżnia pompy ciepła na tle innych urządzeń grzewczych, jest przede wszystkim ich oszczędność. Decydując się na ogrzewanie budynku tym odnawialnym źródłem energii, mamy pewność, że będziemy płacić mniej, niż za ogrzewanie innymi źródłami (m.in. paliwami stałymi). Stawka za wytworzenie jednej kilowatogodziny energii cieplnej przez powietrzną pompę ciepła jest obecnie najatrakcyjniejsza na całym rynku. To ile będzie finalnie kosztowała eksploatacja pompy ciepła, zależy od wielu czynników. Wszystkie sprowadzają się jednak to realnego poboru energii elektrycznej przez urządzenie. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa pompa ciepła i ile prądu zużywa podczas standardowej eksploatacji.

Współczynniki COP i SCOP – klucz do efektywności

Energooszczędność pompy ciepła wynika bezpośrednio z jej parametrów: COP i SCOP. Współczynnik COP jest definiowany stosunek między wyprodukowaną energią cieplną i pobraną w tym czasie energią elektryczną. Oznacza to, że jego wartość przekłada się bezpośrednio na zużycie energii elektrycznej. Im wyższa, tym pompa ciepła powietrze-woda, np Shizen jest efektywniejsza.

SCOP jest bezpośrednio związany z COP. Dlaczego? Przy pomocy parametru SCOP możemy obliczyć, ile zużyje prądu w ciągu całego roku lub w ciągu sezonu grzewczego. Często to właśnie parametr SCOP jest punktem odniesienia podczas analiz tego, jak dużo energii elektrycznej zużyje urządzenie w danym okresie. Daje on rzetelniejszy wynik niż obliczenia podparte wyłącznie współczynnikiem COP.

Jakie zużycie prądu będzie mieć dana pompa ciepła?

Znając już wartość współczynnika SCOP i zapotrzebowanie na ciepło budynku, jesteśmy w stanie w prosty sposób obliczyć, ile prądu zużyje pompa ciepła w ciągu całego roku. Kolejną wartością, której potrzebujemy do takich obliczeń, jest powierzchnia budynku.

Na potrzeby przykładu możemy przyjąć, że  zapotrzebowanie dla budynku o powierzchni 120 m2 wynosi 9 600 kW na rok (80 kWh/m2/rok – budynek o w miarę dobrej izolacji termicznej).  Zaawansowane pompy ciepła pokroju urządzeń Shizen mają SCOP na poziomie 4. W taki sposób wiemy, że pompa ciepła zużyje 2400 kWh w ciągu roku. Uwzględniając średnie stawki, jakie obecnie płacimy za energię elektryczną, cały rok ogrzewania domu pompą ciepła będzie nas kosztował 1560 zł. Oczywiście na tę wartość mogą mieć wpływ inne czynniki, nieuwzględnione w powyższych obliczeniach. Warto dodać również, że ostateczna kwota będzie powiększona o cenę, którą zapłacimy za energię wykorzystaną do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Optymalizacja kosztów eksploatacji pompy ciepła

Koszty poboru prądu przez pompę ciepła można w łatwy sposób jeszcze bardziej zredukować. Skuteczny sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych pompy ciepła jest dostosowanie taryfy do jej specyfiki pracy. Wystarczy wybrać taryfę, która w określonych porach doby oferuje energię w niższej cenie niż standardowa. Tutaj należy przywołać chociażby taryfę G13 w Tauronie. Następnie należy dostosować cykle pracy urządzenia do okresów z najatrakcyjniejszymi stawkami. Dzięki temu możemy zredukować koszty energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent.

Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła, warto się zainteresować również fotowoltaiką. System PV jest w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne pompy ciepła. Pozwoli to obniżyć koszty ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent.

Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy, koszty pompy ciepła i ogrzewania nią domu są obecnie najatrakcyjniejsze na rynku. Ogrzewanie gazowe czy też z wykorzystaniem paliw stałych charakteryzują się wyższym kosztem wytworzenia energii cieplnej. W efekcie, pomimo wyższych nakładów inwestycyjnych, zakup i montaż pompy ciepła zwraca się bardzo szybko. Jest to czynnik dzięki któremu, urządzenia te są obecnie najchętniej wybieranym urządzeniem grzewczym.

 

Artykuł promocyjny, udostępniony przez partnera serwisu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button