Jak zapobiec przegrzewaniu wnętrz latem?

Ochrona domu przed wysokimi temperaturami dla wielu osób kojarzy się przede wszystkim z montażem klimatyzacji. To skuteczne, acz mało ekologiczne rozwiązanie. Jeśli chcesz zadbać o odpowiedni komfort życia i szukasz alternatywy, która nie wpłynie na zużycie energii – zastanów się nad systemem ocieplenia domu. Sprawdź, jak termoizolacja ścian wpływa na obniżenie temperatury we wnętrzach.

Jak ochronić dom przed upałem?

Lato w Polsce z roku na rok staje się coraz gorętsze. Średnie temperatury rosną, a dla osób wrażliwych na wszechobecny skwar to wyjątkowo trudny czas. Poszukujemy rozwiązań, które pozwolą się nam ochłodzić. Choć najprostszym z nich jest montaż klimatyzacji, rozwiązanie to nie dla każdego jest odpowiednie. Obecnie energia elektryczna wykorzystywana jest częściej do chłodzenia niż ogrzewania budynków. Jej zużycie stale rośnie, podobnie jak comiesięczne rachunki. Jak chronić dom przed upałem i nie wydać fortuny? Czy istnieje lepsze rozwiązanie?

Optymalna temperatura wewnątrz domu czy mieszkania to kwestia, o której warto pomyśleć już na etapie jego budowy lub też remontu. Wówczas możesz zdecydować się na system ocieplania domu, który – wbrew temu, co sugeruje nazwa – nie tylko izoluje dom przed chłodem, ale i gorącem. Oprócz obniżenia rachunków za ogrzewanie podniesiesz jakość i komfort życia mieszkańców w sposób ekologiczny dla środowiska.

temperatury w pomieszczeniu ocieplonym (ETICS) i nieocieplonym

Termoizolacja ścian – alternatywa dla klimatyzacji

Jednym z rozwiązań dla osób, które chcą zadbać o przyjemną temperaturę zarówno w lecie, jak i w zimie, jest termoizolacja ścian. Firma Baumit, wraz ze specjalistami z parku badawczego Viva Research Park, przeprowadziła badania, które udowadniają, że nawet podczas dużych upałów temperatura w domach ocieplonych wahała się w granicach 24-27°C. Porównując ją z temperaturą w domach bez termoizolacji – była nawet o 5°C niższa.

Ocieplanie ścian przynosi ogromne korzyści dla mieszkańców. Oprócz zrównoważonej temperatury we wnętrzach przez cały rok, możesz liczyć również na obniżenie rachunków za energię elektryczną. W przypadku domów nieocieplonych, aby utrzymać przyjemny, chłodny klimat, musisz zużyć niemal 60% energii więcej niż w domach z termoizolacją, gdzie współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,15 W/m²K.

Przeczytaj również tekst na ten temat na blogu Baumit: https://baumit.pl/serwis/blog/systemy-ocieplen/jak-obnizyc-temperature-w-domu-sciany-to-naturalna-klimatyzacja

Zadbaj o przyjazny mikroklimat w mieszkaniu

Jak chronić mieszkanie przed upałem? Jeśli masz możliwość, zdecyduj się na ściany o odpowiedniej masie i konstrukcji, które będą przechwytywać ciepło i oddawać je w chłodniejsze wieczory. Dzięki temu temperatura w Twoim domu będzie ustabilizowana. Im bardziej masywna jest konstrukcja ścian – tym niższe temperatury będą panować wewnątrz.

Dobrym rozwiązaniem na utrzymanie przyjemnego mikroklimatu w domu jest pokrycie ścian tynkiem wapiennym, np. Baumit KlimaWhite (https://baumit.pl/produkty/produkty-klima/baumit-klimawhite), który wpływa na wzrost masy akumulującej ciepło i regulację wilgoci. Rozwiązanie to poprawia komfort akustyczny, a także posiada właściwości antyalergiczne, dlatego polecane jest zwłaszcza dla osób wrażliwych, z chorobami układu oddechowego.

różnica temperatur w pomieszczeniach ocieplonych

Ochrona przed upałem może być prosta

Wzrost temperatur w lecie to niemal pewnik – prognozy nadchodzących zmian klimatycznych nie pozostawiają złudzeń. Powrót do chłodnego domu po dniu spędzonym na słońcu to ogromna ulga dla organizmu. Ocieplenie ścian to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zadbać o wyższy komfort życia i niższe rachunki za energię.

Chcesz ograniczyć nagrzewanie swojego domu i wprowadzić do środka przyjazny mikroklimat? Zapoznaj się z charakterystyką produktów Baumit (https://baumit.pl/przewodnik) i zadbaj o przyjemną temperaturę bez klimatyzacji.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button