
Popularność instalacji fotowoltaicznych na dachach czy w ogrodach rośnie. Ze względu na drożejącą energię zainteresowanie jest coraz większe. Jednak odpowiedni, fachowy montaż ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa takiej instalacji. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.
Spis treści
Co wyróżnia instalację fotowoltaiczną?
Instalacja fotowoltaiczna to instalacja specjalna, co oznacza, że będzie ona wymagać odpowiedniego, profesjonalnego podejścia na każdym etapie. Ważne jest jej właściwe zaprojektowanie, montaż, codzienna eksploatacja, a także wybór urządzeń ją zabezpieczających.
Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie są podstawowe różnice między prądem stałym a przemiennym. Mają one znaczenie w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa naszych domów. Cechy i ryzyka należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania instalacji, a także doboru jej zabezpieczeń. Jedynie to gwarantuje najlepsze, skuteczne działanie fotowoltaiki.
Podstawowe zagrożenia związane z instalacją fotowoltaiczną
W instalacji fotowoltaicznej występuje napięcie stałe, sięgające do poziomu 1500V DC. Z kolei napięcie występujące na zaciskach modułu fotowoltaicznego i natężenie prądu w jego obwodzie zależą od warunków zewnętrznych – m.in. od temperatury, pory dnia, nasłonecznienia oraz zacienienia. Na przykład w modułach PV czy falownikach występuje prąd stały, który jest bardzo groźny, jeśli dojdzie do awarii lub zwarcia. Rezultatem mogą być poważne szkody, nawet pożar instalacji fotowoltaicznej.
Trzeba wiedzieć, że niebezpieczne mogą być przeciążenia modułu. Wystarczy, że będą one na poziomie około 15-20%, a może dojść do zwarcia instalacji. Efekt jest taki, że moduł fotowoltaiczny PV przestaje wtedy produkować energię elektryczną.
Instalacje fotowoltaiczne są narażone także na szereg innych ryzyk. Moduły są niezwykle delikatne i czułe na przepięcia. Nie ma znaczenia, czy są one efektem wyładowań atmosferycznych, czy są to przyrosty łączeniowe. Moduły fotowoltaiczne PV najczęściej montuje się na dachach w sąsiedztwie instalacji odgromowej, a to podnosi poziom niebezpieczeństwa. Dlatego konieczna jest także skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa.
Skuteczny system zabezpieczenia fotowoltaiki
Projektowanie systemu zabezpieczającego to szereg czynności. Należy go dopasować dokładnie do danego budynku. By zrobić to poprawnie, trzeba przede wszystkim korzystać z wymagań norm technicznych. Jednym z elementów takiego systemu jest instalacja odgromowa, z kolei przed przeciążeniem i zwarciem zabezpieczają ją wkładki topikowe i wyłączniki nadprądowe za falownikiem. Można też zaprojektować wyłączniki różnicowoprądowe i ograniczniki przepięć. Więcej na temat systemu zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/zabezpieczenie-instalacji-fotowoltaicznej.
Treść promowana laczynasnapiecie.pl