Nawet małe mieszkanie można zaaranżować tak, aby było nie tylko przytulne, ale w pełni funkcjonalne, zdolne pomieścić wszystko czego najbardziej potrzebujesz. Jak wygospodarować w nim miejsce nie tylko na osobną sypialnię, lecz również na pokój dzienny z przestrzenią jadalną, biblioteczną, kącik do pracy i oglądania telewizji? Przede wszystkim urządzając małą przestrzeń, powinniśmy postawić na wielofunkcyjność rozwiązań. Zadanie wydaje się być bardzo trudne, ale dla ułatwienia trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.Jak zaaranżować małe mieszkanie, aby było funkcjonalne i przytulne?
Aby małe mieszkanie lub kawalerka były bardziej funkcjonalne, należy je podzielić na strefy. Takie wnętrza spełniają kilka ról jednocześnie. Pokój dzienny jest jadalnią, miejscem relaksu, przyjmowania gości i przestrzenią do pracy. Strefy możesz wydzielić przy użyciu dywanu, regału z książkami, parawanu czy lamp.
Spis treści
Jak urządzić małe mieszkanie
Aranżację małego mieszkania zaczynamy od przygotowania ścian i podłóg. Utrzymujemy je w kolorystyce jasnej, stawiając na biel, beże i odcienie szarości. Takie kolory optycznie powiększą przestrzeń, sprawią, że mieszkanie wyda się bardziej przestronne. Urządzając wnętrze, pamiętamy, że meble do małych mieszkań powinny być wielofunkcyjne. Aby zachować porządek w rzeczach, korzystamy z rozmaitych systemów do ich przechowywania.
Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?
W mieszkaniu o niewielkim metrażu najlepiej sprawdzi się styl skandynawski, wyróżniający się minimalizmem i stonowaną paletą barw. Do malowania ścian można zastosować jeden kolor we wszystkich pomieszczeniach. Podobny zabieg zastosuj z podłogami, dzięki czemu uzyskasz efekt przestronności. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się podłogi w kolorach śnieżnych.
Zrezygnuj z drzwi skrzydłowych między pomieszczeniami na rzecz drzwi przesuwnych. Dzięki temu w dowolnej chwili będziesz mógł uzyskać większą lub mniejszą przestrzeń w zależności od potrzeb i konkretnej sytuacji.
Meble w małym mieszkaniu
Małe pomieszczenia sprzyjają kreatywnym rozwiązaniom. Jednym z nich są meble wielofunkcyjne, które poza swoim podstawowym przeznaczeniem pełnią rolę np. schowka. Meble powinny być niewielkie i optycznie „lekkie”, bez bogatych zdobień, ale na tyle pojemne, aby pomieściły wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty. Składana sofa lub krzesła oraz szafy wnękowe pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
W każdym elemencie umeblowania stawiamy na dodatkowe funkcje. Jeśli decydujemy się na szafkę pod telewizor, to tylko ze schowkami i szufladami. W kuchni sprawdzą się składane krzesła oraz stolik, które można rozkładać w zależności od potrzeb. Dekoratorzy wnętrz polecają praktyczne rozwiązania pozwalające maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy, np. kanapę z pojemnikiem na pościel, puf z miejscem do przechowywania czy stoliki kawowe, które można wsunąć jeden pod drugi.
Małe mieszkanie aranżacja
W małym salonie sprawdzi się m.in. narożnik pełniący jednocześnie funkcję sofy, leżanki i łóżka. Zamontowane na drzwiach lustro optycznie powiększy pokój. Poza wielofunkcyjnymi meblami pomyśl o wysokiej zabudowie, dzięki której uzyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Wysoka zabudowa optycznie wydłuży pomieszczenie i nada wnętrzom nowoczesny charakter.
Praktyczne drążki, haczyki i półki montowane na wolnych fragmentach ściany w aneksie kuchennym pozwolą mieć zawsze pod ręką najpotrzebniejsze noże, szpatułki czy patelnie, przy jednoczesnym zachowaniu porządku na blacie kuchennym. Przestrzeń kuchenną możemy oddzielić od pokoju dziennego za pomocą rozkładanego stołu z dwoma wysuwanymi blatami, które dadzą dodatkową praktyczną powierzchnię użytkową.
Jak zaaranżować małe przestrzenie? Małe wnętrza nie lubią nagromadzenia dużej ilości przedmiotów dekoracyjnych. Ich nadmiar powoduje poczucie zagraconej przestrzeni. Pamiętaj, że im więcej przedmiotów pozostaje na widoku, tym nasz mieszkanie wydaje się mniejsze. Dlatego starannie dobieraj akcesoria, gdyż natłok dodatków przytłoczy aranżację. Zaplanuj oświetlenie mając na uwadze ważną zasadę: delikatne i rozproszone światło optycznie powiększy małe mieszkanie. Zamiast jednej dużej lampy postaw na kilka mniejszych źródeł światła, np. oprawy natynkowe, reflektorki czy kinkiety.
Jak tanio ozdobić mieszkanie?
Aranżacja wnętrz bywa kosztowna, lecz wykończenie pięknego mieszkania wcale nie musi wiązać się z wydaniem fortuny. Istnieje wiele sprawdzonych wnętrzarskich trików, dzięki którym udekorujesz swoje mieszkanie bez dużego obciążenia dla domowego budżetu. Możesz postawić na wnętrzarski recykling i w wystroju mieszkania zastosować produkty, które wcześniej służyły do czegoś innego, np. skrzynki po owocach i europalety. Dobrą receptą na puste ściany w mieszkaniu oraz na budżetowe dekoracje jest shelfie, czyli zdjęcie ciekawie zaaranżowanych półek.
Urządzając małe mieszkanie, trzymaj się jednej stylistyki. Połączenie wielu wzorów i stylów wygląda chaotycznie. W kawalerce lub małym mieszkaniu zastosuj zasadę 3 +1, czyli trzy kolory i jeden wzór. W małym salonie warto wykorzystać jasne kolory, które będą uniwersalną bazą dla dodatków. Ciekawym rozwiązaniem jest zawieszenie luster. Warto zamontować lustro na ścianie w salonie lub na wprost wejścia do pokoju. Błyszczące tafle odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze. Lustro możesz zawiesić też nad stołem lub kanapą.