Energooszczędne ogrzewanie do domu – co wybrać?

W naszym klimacie nie da się funkcjonować w domowych wnętrzach bez zainstalowania odpowiednich urządzeń grzewczych, które pomagają utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzach również w okresie jesienno-zimowym. Coraz więcej osób szuka rozwiązań nie tylko skutecznych, ale też energooszczędnych. W dzisiejszym tekście pokażemy, co zrobić, by zapewnić ciepło w domu bez generowania niepotrzebnych wydatków.

Ogrzewanie energooszczędne – ograniczenie domowych wydatków

Obniżenie kosztów ogrzewania to jeden z ważniejszych celów, które stawiają sobie osoby, zajmujące się budową lub remontem domu. Ma to finalnie doprowadzić do uzyskania optymalnego działania systemu grzewczego, przy zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło, co przekłada się z kolei na minimalizację wydatków.

Domy energooszczędne to takie, które nie potrzebują dużo energii, by we wnętrzu utrzymać komfort cieplny. W ich przypadku zwraca się uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U). W domach energooszczędnych nie powinien on wynosić więcej niż 0,2 W/(m2K) dla ścian zewnętrznych oraz 0,15 W/(m2K).

Ogrzewanie tradycyjne a energooszczędne rozwiązania przyjazne środowisku

Ogrzewanie tradycyjne przede wszystkim koncentruje się na zapewnieniu komfortu cieplnego, przy zastosowaniu jak najtańszych środków. Dlatego najczęściej w takich systemach wykorzystuje się kotły na paliwa stałe, połączone z grzejnikami rozmieszczonymi w różnych pomieszczeniach. Do zasilania ich stosuje się najczęściej: węgiel, drewno lub pellet.

Na czym polega główna różnica między ogrzewaniem standardowym a energooszczędnym? W tym drugim przypadku stawia się na produkty zautomatyzowane, zużywające znacznie mniej energii, by zapewnić optymalną temperaturę w domowych wnętrzach.

Do tego celu stosuje się nowoczesne rozwiązania grzewcze. Najczęściej zalicza się do nich:

  • kotły gazowe,
  • pompy ciepła,
  • ogrzewanie elektryczne.

Kotły gazowe coraz częściej zastępują piece na paliwa stałe. To bezobsługowe konstrukcje, które są w stanie ogrzać cały dom, a przy tym wyróżniają się stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi na start. Znacznie droższe są pompy ciepła, pozwalające jednak na pozyskiwanie ciepła, potrzebnego do ogrzewania domu, z wody, ziemi lub powietrza, co przekłada się na obniżenie wydatków podczas późniejszej eksploatacji.

Energooszczędne ogrzewanie elektryczne wymaga zastosowania jakościowych produktów, jak te na stronie Econovli, należących do najwyższych klas energetycznych. Dodatkowo, warto połączyć je z odpowiednimi urządzeniami, które chętnie wprowadza się choćby w domach pasywnych.

Dodatkowe instalacje – rekuperacja i fotowoltaika

Jeśli pragnie się zbudować energooszczędny system grzewczy, trzeba zadbać również o inne instalacje w domu. Wiele dostępnych obecnie rozwiązań potrafi dodatkowo wspomóc grzejniki i kotły, by w domu panował optymalny komfort cieplny.

Świetnym rozwiązaniem są choćby systemy wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła. Dzięki nim odzyskuje się część ciepła do ponownego wykorzystania, co ogranicza zapotrzebowania na energię pierwotną do ogrzewania domowych wnętrz.

Oprócz tego warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych, by we własnym domu produkować energię elektryczną do zasilania instalacji grzewczych. Pozwala to w wielu sytuacjach znacznie obniżyć wysokość wydatków związanych nie tylko z ogrzewaniem elektrycznym.

Sterowanie zdalne grzejnikami – inteligentny dom a wydatki na ogrzewanie

Zdalne sterowanie ogrzewaniem również umożliwia optymalizację systemu grzewczego, zwłaszcza gdy zastosuje się mobilne aplikacje. To dzięki nim da się zarządzać warunkami termicznymi w każdym pomieszczeniu oraz tworzyć harmonogramy grzewcze, dzięki którym grzejniki uruchamiają się automatycznie o odpowiednich porach.

Przy pomocy telefonu lub tabletu kontroluje się działanie grzejników elektrycznych, a także ogrzewania podłogowego lub ściennego, chętnie wykorzystywanego we wnętrzach, by podnieść komfort cieplny, a także poprawić ustawność pomieszczenia. Wówczas da się bez trudu zaplanować całą przestrzeń, choćby z wykorzystaniem modnych mebli od DomIDeko.pl, bez konieczności pozostawiania miejsca na duże i niepraktyczne grzejniki.

Ogrzewanie energooszczędne w domowych wnętrzach

Nowoczesne rozwiązania grzewcze coraz częściej odznaczają się niskim zużyciem energii. Muszą bowiem sprostać rosnącym wymaganiom świadomych użytkowników, którzy pragną komfortu cieplnego oraz niskich rachunków za ogrzewanie. Wbrew pozorom obie opcje naprawdę da się połączyć, by w każdym domu żyło się zdecydowanie lepiej.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button