Rosnąca świadomość na temat ekologii i ochrony ekosystemu oraz związana z nią troska o przyszłość pokoleń i planety sprawia, że rośnie zainteresowanie innowacyjnymi technologiami w budownictwie i energetyce. W erze smogu i wszechobecnych zanieczyszczeń szczególne znaczenie mają bezpieczne dla środowiska formy ogrzewania. W związku z tym popularność zyskują energooszczędne projekty domów jednorodzinnych z pompą ciepła. To wygodne i wydajne rozwiązanie grzewcze, które pozwala na obniżenie rachunków i podwyższenie wartości budynku. Zapewnia energię cieplną na ogrzanie pomieszczeń oraz wody użytkowej, a niektóre modele mogą też pełnić funkcję klimatyzatora. Jest więc systemem gwarantującym komfort termiczny przez cały rok. Ponadto 75% używanej przez pompę energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Może nim być powietrze, grunt lub woda. Oczywiście dom energooszczędny powinien być odpowiednio zaprojektowany i zbudowany ze specjalnych materiałów. W większości przypadków nie posiada piwnicy, a głównym elementem zapewniającym izolację termiczną są okna. Aby dodatkowo zmaksymalizować oszczędności, najlepiej postawić na niedrogie i skuteczne ogrzewanie, czyli pompę ciepła.
Spis treści
Działanie pompy ciepła
Dom energooszczędny to taki budynek, w którym zimą chłodne powietrze nie przenika do wnętrza, a latem ściany nadmiernie się nie nagrzewają, co zapewnia stałe utrzymywanie komfortu cieplnego. Idealnym rozwiązaniem będzie więc w nich pompa ciepła, która jest ekonomiczna i w większości samowystarczalna. Jej praca polega na pobieraniu energii z dolnego źródła, głównie powietrza lub gruntu, oraz dalszej przemianie w taki sposób, aby podnieść jej temperaturę i wykorzystać ją do ogrzania budynku. W urządzeniu zachodzą procesy termodynamiczne – ciepło z obszaru o wyższej temperaturze przenika do chłodniejszego miejsca. Warto też zaznaczyć, że pompy są niskotemperaturowymi źródłami energii, wobec czego najlepiej funkcjonują z podobnie działającym ogrzewaniem, np. podłogowym.
Dlaczego pompa ciepła to energooszczędny wybór?
Obecna sytuacja na rynku gospodarczym spowodowała masowe podwyżki cen gazu i prądu, dlatego szukając oszczędności, warto zainwestować w zakup pompy ciepła. Jest ona zasilana odnawialną energią termiczną (OZE), co pozwala na zminimalizowanie użycia zasobów zewnętrznych i zyskanie niezależności energetycznej dla swojego domu. Jej niewątpliwą zaletą są również niskie koszty eksploatacji – przyjmuje się, że przeciętne COP wynosi 4, a więc zużycie 1 kWh energii zapewnia 4 kWh ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje też wygoda użytkowania – to sprzęt bezobsługowy i nie wymagający przeglądów. Dzięki niskotemperaturowemu charakterowi oraz braku kotłów czy pieców pompy ciepła cechuje również bezpieczeństwo. Sprawia to, że można je zainstalować niemal w każdym budynku. Znaczącym aspektem takiej inwestycji jest także redukcja emisji dwutlenku węgla. Osoby zainteresowane montażem gruntowej pompy ciepła w swoim domu zachęcamy do zapoznania się z ofertą na tej stronie.
Dofinansowania na zakup pompy ciepła
Istnieją liczne dofinansowania, które można uzyskać na zakup pompy. Może on być współfinansowany ze środków programu „Moje Ciepło” przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma wspomóc osoby fizyczne chcące nabyć i zamontować pompy ciepła w nowych domach. Dotacja może wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych w zależności od typu urządzenia. Taka inwestycja jest też objęta pomocą finansową przez program „Czyste Powietrze” obejmujący osoby fizyczne planujące termomodernizację swoich domów. Wysokość przeznaczonych na ten cel środków wynosi max. 37 tys. złotych wraz z instalacją fotowoltaiczną. Oprócz tego dostępne są liczne programy regionalne, które można znaleźć w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska. Właściciele nieruchomości wyposażonych w pompę ciepła mogą też skorzystać z ulgi podatkowej, zwanej ulgą termomodernizacyjną i odpisać koszty od podstawy opodatkowania do limitu 53 tys. złotych na osobę.
Artykuł o charakterze reklamowym, otrzymany od partnera serwisu.