
Opłacalność fotowoltaiki wzrasta wówczas, gdy ilość wyprodukowanej energii nie jest większa niż zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego. Dlatego też warto wiedzieć, jak maksymalnie wykorzystać instalację fotowoltaiczną. Może ona m.in. zasilać rozmaite urządzenia (AGD i RTV), sprzęty ogrodowe czy klimatyzację. Ponadto z powodzeniem można ją wykorzystać do ogrzania budynku czy wody.
Spis treści
Kilka słów o tym, jak działa instalacja fotowoltaiczna
Systemy fotowoltaiczne składają się z kilku elementów. Podstawowym są fotoogniwa (panele) zbudowane z krzemu, w których zachodzi konwersja energii słonecznej do energii elektrycznej. Odbywa się to za sprawą tzw. efektu fotowoltaicznego polegającego na powstaniu nośników ładunku w półprzewodniku. Ogniwa wytwarzają prąd stały przepływający następnie do inwertera, czyli „serca” instalacji PV, który przekształca go na prąd zmienny.
Panele fotowoltaiczne można umieścić na dachu budynku (zarówno skośnym, jak i płaskim), na gruncie, a nawet na pionowej elewacji – od miejsca montażu, a także warunków klimatycznych, zacienienia czy orientacji geograficznej będzie zależała wydajność całej instalacji. Co ważne, prąd generowany przed instalację fotowoltaiczną jest ekologiczny (jest to tzw. czysta energia) i stosunkowo tani, dlatego też fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającą się gałęzią energetyki.
Fotowoltaika – do czego można ją wykorzystać?
Przez ostatnich kilka lat popularność instalacji fotowoltaicznych systematycznie wzrastała, zwłaszcza wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, bowiem wytwarzanie energii przez jej jednoczesnych odbiorców pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego, a tym samym znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków, istotne są m.in. wielkość instalacji, jej moc, sposób finansowania inwestycji, aktualna cena prądu, a także sposób wykorzystania energii.
Energię elektryczną pochodzącą z mikroinstalacji można wykorzystywać m.in. do:
- zasilania wszystkich urządzeń domowych korzystających z energii elektrycznej, np. sprzętów AGD i RTV,
- ogrzewania budynku (za szczególnie korzystne rozwiązanie uznaje się współpracę systemu fotowoltaicznego z pompą ciepła),
- zasilania klimatyzacji,
- grzania wody,
- ładowania pojazdów elektrycznych,
- zasilania sprzętów ogrodowych, np. fotowoltaika na działce pozwoli zasilić pompę do oczka wodnego,
- wspomagania elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Fotowoltaika od Orange Energia
Orange Energia jest największym niezależnym sprzedawcą energii w Polsce. Ma swojej ofercie m.in. panele fotowoltaiczne oraz falowniki (inwertery) uznanych producentów, takich jak JINKO, SunPower czy Ulica Solar charakteryzujące się wysoką wydajnością. Orange Energia stawia wyłącznie na profesjonalne i doświadczone ekipy instalacyjne, co daje pewność, że panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane tak, aby działały z pełną mocą. Ponadto, ugruntowana pozycja na rynku sprawia, że Orange Energia jest wiarygodnym partnerem na lata.
Już teraz dowiedz się więcej na temat Fotowoltaiki od Orange Energia: https://www.orange.pl/view/fotowoltaika.
Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na montaż ogniw fotowoltaicznych od Orange Energia? Przede wszystkim ze względu na:
- możliwość rozliczenia w modelu Orange Energia Net-billing 1:1 – rachunek zostaje pomniejszony o wartość energii oddanej do sieci po tej samej stawce, po której rozliczana jest energia pobrana z sieci, a do klienta wraca 100% wartości wyprodukowanej energii,
- pakiet benefitów dla mikrowytwórców – znajdują się w nim m.in.: stałe opłaty za Pakiet przez 4 lata, brak opłaty za Magazyn Energii oddanej czy darmowe assistance domowe, w tym in. hydraulika, elektryka, ślusarza, szklarza czy serwisanta urządzeń AGD/RTV oraz PC (5 razy w roku w przypadku napraw do 1 500 zł każda oraz części zamienne w cenie).
- 36-miesięczną gwarancję na wykonany montaż instalacji fotowoltaicznej,
- możliwość rozłożenia płatności za instalację na wygodne raty, z opcją sfinansowania do 100% inwestycji, bez konieczności wkładu własnego,
- przejrzysty, szybki proces zawarcia umowy – bez wychodzenia z domu,
- dokumentację niezbędną do złożenia wniosku o dopłatę z programu Mój Prąd.
Artykuł sponsorowany.