Czy wiesz, że chroniczne bóle głowy i karku mogą być spowodowane złym ustawieniem szyi i kręgosłupa w trakcie snu? Warto więc uważniej przyjrzeć się temu, jak śpimy i na czym śpimy. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na komfort snu i prawidłowe ułożenie ciała jest poduszka. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze!
Spis treści
4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając poduszkę do spania
Ulubiona pozycja w trakcie snu
Najzdrowszą pozycja do spania? Na boku lub plecach (w drugim przypadku z wyłączeniem osób cierpiących m.in. na astmę czy chorobę refluksową przełyku). Jeżeli najbardziej lubisz spać w tej pozycji, wybierz poduszkę profilowaną lub tradycyjną. Dla osób, które najczęściej śpią na brzuchu, nie mamy dobrej wiadomości – to pozycja, która może powodować nadmierne bóle szyi i kręgosłupa. Na rynku istnieją jednak rozwiązania, które mogą pomóc zminimalizować ten problem i być może z czasem przyzwyczaić się do pozycji, która będzie lepsza dla całego ciała. Są to m.in. poduszki w kształcie czteroramiennej gwiazdy.
Kształt
Jeszcze niedawno największą popularnością cieszyły się klasyczne poduszki w kształcie kwadratu. W związku ze zmianą trybu życia coraz więcej osób zaczęło zmagać się z problemami kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku szyjnym). To właśnie z myślą o nich powstały poduszki profilowane (np. poduszki Tempur), które zapewniają odpowiednie podparcie dla głowy i karku, a co za tym idzie: prawdziwy relaks dla napiętych po całym dniu mięśni rąk i szyi.
Pamiętaj, że poduszki dekoracyjne nigdy nie powinny służyć do spania. Zostały zaprojektowane po to, by pełnić funkcję ozdobną i nie nadają się do wielogodzinnego odpoczynku. Przez nieprawidłowe użytkowanie mogą szybko stracić pierwotny kształt. Spanie na nich może prowadzić do bólów kręgosłupa i pogłębienia dotychczasowych schorzeń.
Rodzaj wypełnienia
Poduszki do spania mają także różne rodzaje wypełnienia: naturalne lub syntetyczne. Największą popularnością cieszą się puch, pierze, wełna alpaki oraz włókno poliestrowe i pianka termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ciała. Rodzaj wypełnienia wpływa na cenę produktu. Im szlachetniejszy materiał, tym większy koszt produkcji. Stąd poduszki z wełną alpaki, która nie absorbuje wilgoci i przystosowuje się do temperatury otoczenia, będą droższe niż produkty wykonane z otrzymanego w warunkach laboratoryjnych tworzywa sztucznego.
Rodzaj poszycia/pokrowiec
Zwróć uwagę na materiał, z którego zostało wykonane poszycie poduszki: czy jest bezpieczny dla skóry i nie wywołuje podrażnień? Osoby zmagające się z różnego rodzaju alergiami powinny także sprawdzić, czy materiał, z którego została wykonana poduszka, jest hipoalergiczny. Wiele produktów posiada dopasowane do poduszki pokrowce, które nadają się do prania w wysokich temperaturach zabijających większość drobnoustrojów chorobotwórczych i alergenów oraz technologię „zimnego dotyku” zapewniającą przyjemne uczucie chłodu.