Klimatyzację najczęściej spotykamy w sklepach i biurach, oraz 4-gwiazdkowych hotelach, a teraz ten luksus jest dostępny również dla nas – zwykłych zjadaczy chleba. Klimatyzatory są coraz częściej montowane w prywatnych domach jednorodzinnych, można je również spotkać w mieszkaniu w bloku. Jakie są rodzaje klimatyzatorów? Czy warto zainwestować w klimatyzator? Sprawdź, czy klimatyzacja w domu, to dla Ciebie dobre rozwiązanie!
Spis treści
Rodzaje klimatyzatorów
- Klimatyzatory stacjonarne (typu SPLIT lub MULTISPLIT )
Klimatyzator SPLIT składa się z dwóch części. Jedną część klimatyzatora należy zamontować na stałe wewnątrz pomieszczenia, najczęściej pod sufitem, a drugą część na zewnątrz budynku. Dzięki połączeniu tych dwóch części możliwe jest usunięcie ciepła z budynku na zewnątrz.
Klimatyzator MULTISPLIT można umieścić w kilku pomieszczeniach, podłączone są one wówczas do jednej zewnętrznej jednostki. Klimatyzatory działają niezależnie od siebie.
Klimatyzator typu KONSOLA są przeznaczone do pomieszczeń na poddaszu, gdzie nie ma możliwości umieszczenia klimatyzatora pod sufitem.
Klimatyzatory KASETONOWE i KANAŁOWE stosuje się w dużych pomieszczeniach, biurowcach czy galeriach handlowych
Klimatyzacja stacjonarna ma większy zakres ustawienia temperatury niż klimatyzacja przenośna, jest efektywna i zajmuje mało miejsca.
- Klimatyzatory przenośne (monoblokowe)
Te urządzenia są odpowiednie dla osób, które chcą przenosić klimatyzator do różnych pomieszczeń w domu. Koszty są znacznie niższe, niż przy klimatyzacji stacjonarnej. Można umieścić je w bloku, nie potrzebujemy na to żadnej zgody. Urządzenie nie wymaga montażu. Klimatyzacja mobilna składa się z jednej części, także praca urządzenie może być głośniejsza, niż przy klimatyzacji dwuczęściowej.
Sprawdź ofertę tutaj: https://solidna-klimatyzacja.pl/
Klimatyzacja w domu – jestem na tak! (zalety)
Klimatyzacji bardzo potrzebujemy w najbardziej upalne dni. Czy na rosnącą popularność klimatyzacji w domu ma wpływ coraz cieplejszy klimat, czy też wyższy standard życia i związane z nim nasze rosnące potrzeby, jedno jest pewne – zalety klimatyzacji w domu są ogromne!
Komfort termiczny- ulga dla ludzi chorych
Jeśli doskwierają nam wysokie temperatury i jest nam duszno podczas upałów, to montaż klimatyzacji w domu podniesie znacznie nasz komfort życia. Wysoka temperatura powoduje obniżenie energii, czujemy się zmęczeni, jest niebezpieczna dla osób starszych, z chorobami kardiologicznymi i problemami z układem oddechowym. Dzięki klimatyzacji możemy czuć się bezpieczni w upalne dni w pomieszczeniu w którym przebywamy, możemy podnieść wydajność naszej pracy i nie musimy martwić się o stan naszego zdrowia.
Jest to fakt mało znany, ale klimatyzator ma również funkcję grzania, więc w chłodne dni również się sprawdzi.
Koniec z wilgocią
Nowoczesne urządzenia chłodzące potrafią wykryć zanieczyszczenia w powietrzu i samodzielnie ustawić optymalne parametry, już nie musimy ustawiać ich sami. W tak wyposażonych pomieszczeniach temperatura jest dostosowana do naszych potrzeb. Urządzenie w ten sposób usuwa nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki temu łatwiej nam się oddycha, zwiększa się jakość powietrza i w konsekwencji lepiej śpimy. Niektóre klimatyzatory mają funkcję nocną, przechodzą wtedy na tryb cichy.
Klimatyzacja dla alergików
Producenci prześcigają się w zwiększaniu możliwości tego typu urządzeń i tworzą klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym. Dwa urządzenia mogą pracować niezależnie od siebie. Klimatyzator nie tylko chłodzi powietrze, ale również posiada specjalne filtry, które mają na celu usunąć z powietrza kurz, smog i bakterie, pozostawiając czyste i świeże powietrze w domu. Dzięki temu przebywanie w takim pomieszczeniu łagodzi objawy chorobowe alergików i astmatyków.
Wyższa jakość powietrza
Powietrze w większych miastach staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Nowoczesne modele pobierają świeże powietrze z zewnątrz i dostarczają je do wnętrza pomieszczenia, dzięki temu klimatyzacja zapewnia nam stały dopływ świeżego powietrza. Mimo zamkniętych okien np. podczas upałów mamy świeże, oczyszczone i schłodzone powietrze w domu! Czegóż chcieć więcej?
Klimatyzacja w domu – co mnie czeka? (wady)
Prawie wszystko ma swoje wady i zalety. My podpowiemy, jak poradzić sobie z wadami, aby nie były tak dokuczliwe. Zacznijmy więc od montażu, który jest niezbędny w przypadku stacjonarnych klimatyzatorów ( typu split lub multi split):
Montaż
Jeśli montaż klimatyzacji planujemy podczas budowy naszego domu lub generalnego remontu, to jesteśmy na dobrej drodze. Jeśli jednak klimatyzację w domu chcemy zamontować na świeżo malowanych ścianach, to musimy wiedzieć, że podczas montowania klimatyzacji ściany będą kute. Montaż stacjonarnego urządzenia w bloku wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej, należy więc wszystko zaplanować odpowiednio wcześniej.
Tylko specjalistyczne firmy mogą dokonać montażu klimatyzatora, wtedy mamy pewność, że nasze urządzenie będzie działać poprawnie. Koszty instalacji nie należą do niskich.
Regularne czyszczenie i przeglądy
Klimatyzacja w domu wymaga regularnego czyszczenia i wymiany filtru. Na rynku pojawiają się różne modele klimatyzatorów, niektóre z nich mają filtry jednorazowe. Warto zwrócić uwagę na takie urządzenia, które są wyposażone w filtry wielokrotnego użytku. Wystarczy je wyjąć, wyczyścić odkurzaczem lub ciepłą wodą. Najlepiej jeśli nasz klimatyzator posiada lampkę sygnalizującą poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu.
Klimatyzatory również wymagają czyszczenia przewodów klimatyzacyjnych, jednakże nie możesz wykonać tej pracy sam, należy ją zlecić firmie specjalistycznej.
Różnica temperatur
Najczęściej w naszym domu klimatyzacja jest zamontowana tylko w jednym pomieszczeniu. Przechodząc z pomieszczenia klimatyzowanego do pomieszczenia pozbawionego klimatyzacji narażamy się na duży skok temperatur, co w konsekwencji może prowadzić do przeziębienia. Aby tego uniknąć należy w mieszkaniu ustawić maksymalnie 7˚C niższą temperaturę, niż na zewnątrz.
Rozważmy wszystkie za i przeciw i zdecydujmy, jakie rozwiązanie jest dla nas najlepsze. Klimatyzacja w domu jest niewątpliwie dużym komfortem, ale pamiętajmy, aby racjonalnie z niej korzystać. Nie stosujmy zbyt niskiej temperatury i dbajmy o nią regularnie, a może nam służyć nawet kilkadziesiąt lat.