Rolety zewnętrzne pojawiają się w wielu domach oraz mieszkaniach. Odpowiadają za doskonałą izolację termiczną i akustyczną budynku, ale też za jego udekorowanie. Przydatne zwłaszcza w okresie letnim, kiedy zabezpieczają wnętrze pomieszczenia przed nadmierną dawką promieni słonecznych. W zimę ograniczają straty ciepła. Ułatwiają wykonywanie codziennych czynności i chronią przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. To optymalny wybór w trosce o własną prywatność i bezpieczeństwo.
Spis treści
Czy warto montować rolety zewnętrzne?
Montaż rolet zewnętrznych to bardzo opłacalne przedsięwzięcie, więc nigdy nie powinno się na tym oszczędzać. To integralna część nowocześnie zaprojektowanych budynków. Rolety z tej półki chronią przed śniegiem, deszczem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ich montaż nie zajmuje fachowcom dużo czasu. Dodatkowym atutem jest opóźnienie czasu ewentualnego włamania, obecność wzmocnień oraz wykorzystanie solidnych materiałów. Rolety zewnętrzne dzieli się na następujące rodzaje:
- naokienne,
- podtynkowe,
- natynkowe,
- RKS.
Ich elementy składowe to: obudowa, pancerz (głównie aluminium lub PVC), napęd elektryczny i manualny. Na uwagę zasługuje stabilna konstrukcja oraz maksymalna uniwersalność zastosowania. Takie rolety to duże udogodnienie w przypadku posiadania domu w dość głośnej okolicy.
Efektywność energetyczna rolet zewnętrznych
Charakterystyczną cechą rolet zewnętrznych jest ich wysoka efektywność energetyczna. Pozwalają ograniczyć dotychczasowe wydatki na ogrzewanie domu. Wpuszczają do domu jedynie pożądaną dawkę promieni słonecznych. Dzięki temu przez cały rok w domu panują optymalne warunki do swobodnego egzystowania.
Warto wspomnieć o tym, że nowoczesne rodzaje rolet zewnętrznych, np. te oferowane przez https://www.systemysurma.pl, automatycznie reagują na wszelkie zmiany pogodowe (głównie te niepokojące). Wpływa to korzystnie na efektywność energetyczną (odpowiada za to pancerz wypełniony materiałem izolacyjnym) oraz podwyższenie komfortu domowników. W okresie zimowym lub jesiennym rolety mogą podnieść się całkowicie od strony, która jest dogrzewana przez promienie słoneczne. W ten sposób ciepło będzie akumulowane wewnątrz budynku. Z kolei zimą rolety zostają opuszczone i zwiększa się izolację cieplną.
Ile kosztują rolety zewnętrzne i czy warto na nich oszczędzać?
Rolety zewnętrzne mogą być z początku dość kosztowną inwestycją, lecz nie należy na niej oszczędzać. Chodzi przecież o podwyższenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu mieszkania oraz zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej i ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Koszt takiej inwestycji jest uzależniony głównie od wielkości wnęki okiennej. Ocenią to doświadczeni fachowcy, którzy muszą dokonać rzetelnych pomiarów. Kluczowe znaczenie ma też dobrany rodzaj rolety zewnętrznej. Rolety sterowane manualnie mogą kosztować domowników od 200 do 700 złotych za sztukę. W przypadku napędu elektrycznego koszt może wzrosnąć do 1100 złotych za sztukę. Należy do tego dorzucić koszt zakupu pilota (około 200 złotych). To jednak zdecydowanie wygodniejsze i praktyczniejsze rozwiązanie. Warto pomyśleć również o nieskomplikowanych mechanizmach zabezpieczających (kilkaset złotych). Sam montaż może kosztować około 100 złotych. Inwestycja powinna być dokładnie przemyślana, ale na sto procent będzie bardzo opłacalna.