Stosowanie czystej wody bez zanieczyszczeń, zapachu i przebarwień to naturalne pragnienie każdej osoby. Niestety woda z kranu często ma mętny odcień, czasem nieprzyjemnie pachnie. Może również zawierać zawiesinę w postaci drobnych ziaren piasku. Wszystko to sugeruje, że uzdatnianie wody okazało się wadliwe. Do usuwania z wody zbędnych „dodatków” używamy filtrów do wody.
Kiedy filtry do wody to konieczność?
W swej istocie każdy filtr jest urządzeniem o różnym stopniu złożoności, które pozwala na oczyszczanie wody. W zależności od rodzaju filtra może on zatrzymywać różne zanieczyszczenia. Najczęstszym problemem współczesnej wody wodociągowej jest jej twardość. Oznacza to, że zawiera sole magnezu, wapnia i innych metali alkalicznych. Wszystko to nie może być nazwane korzystnym dla organizmu. To samo dotyczy żelaza, które często dostaje się do wody bezpośrednio z sieci wodociągowej – w wyniku korozji jej wewnętrznych powierzchni. Żelazo może być obecne w studniach i otworach wiertniczych. Dodajmy do tego szkodliwe bakterie, chlor, piasek, zawiesiny gliny.
Jeśli stacja uzdatniania wody działa prawidłowo, odfiltruje większość zanieczyszczeń. Jednak woda po takim uzdatnianiu może nadal być niedostatecznej jakości. Urządzenia filtrujące wypełniają tę lukę. Bez względu na to, jak bardzo złożony jest filtr, nadal będzie wykonywał główne zadanie, wyłapując różne zanieczyszczenia. Wystarczy porównać wodę płynącą swobodnie z kranu i tę, która przeszła przez filtrację. W większości przypadków zauważysz znaczną różnicę.
Odwrócona osmoza: co to jest i jak działa?
Zasada działania filtra odwróconej osmozy opiera się na przechodzeniu cząsteczek wody przez półprzepuszczalną membranę. Większość zanieczyszczeń zawartych w tym przypadku pozostaje w pierwotnym roztworze. W ten sposób woda jest oczyszczana z większości zanieczyszczeń organicznych, mikroorganizmów, a także wielu jonów nieorganicznych. Wyobraźmy sobie dwa pojemniki połączone półprzepuszczalną membraną. Jeden pojemnik zawiera sól fizjologiczną, a drugi wodę destylowaną. Odwrócona osmoza polega na wnikaniu cząsteczek wody przez membranę do części naczynia wypełnionej solą – w ten sposób kompensowana jest różnica stężeń.
System odwróconej osmozy wykorzystuje ruch wsteczny cząsteczek, działając pod wpływem podwyższonego ciśnienia w pojemniku nasyconym solami. Oczyszczalnie ścieków wykorzystują różne ciśnienia do wspomagania procesu. Zwykle wynosi 2-4 atm lub więcej. W zależności od stawianych wymagań sprzęt do uzdatniania wody może wykorzystywać własne ciśnienie systemowe, a także zwiększać je za pomocą pomp. Wybór membrany wpływa na czystość wody po zabiegu. Odwrócona osmoza traci swoją skuteczność, gdy urządzenie zostaje zatkane. Zasada działania odwróconej osmozy wymaga braku zanieczyszczeń mechanicznych w wodzie źródłowej.
Oczyszczanie wody przemysłowej nie może zapewnić wystarczającej czystości – po przejściu rur do systemu nadal dostają się obce cząstki. Aby zapewnić minimalne uzdatnianie wody, konieczne jest zastosowanie zestawu filtrów. Oczyszczanie wody na zasadzie odwróconej osmozy to skuteczny i nowoczesny etap uzdatniania wody. Usunięcie znacznej części niepożądanych zanieczyszczeń ułatwia demineralizację i dezynfekcję, znacznie obniżając koszt całej procedury.
W domowych systemach odwróconej osmozy nie stosuje się żadnych środków chemicznych, odczynników, a także substancji dodatkowych, co sprawia, że ten proces otrzymywania wody jest całkowicie bezpieczny.
Proces rozdzielania przepływu wody w procesie przechodzenia przez membranę zakłada powstawanie solanki – jest to roztwór o najwyższym stężeniu soli. Ta solanka jest jedynym produktem ubocznym. Może być wykorzystana lub po prostu odprowadzona do kanalizacji. Otrzymana woda jest wysokiej jakości. Powierzchnia membrany ma niską przepustowość. Wysoka jakość tej membrany zapewnia najwyższy stopień oczyszczenia wody, do 90% wszystkich zanieczyszczeń. Powierzchnia membrany wykonana jest w taki sposób, że jest w stanie przepuszczać tylko cząsteczki wody. W tym procesie koszt czystej wody jest bardzo niski.
Filtry odwróconej osmozy są przeznaczone do dodatkowego oczyszczania wody wodociągowej, dzięki czemu koszt systemu odwróconej osmozy jest niewielki w porównaniu do innych i zwraca się dość szybko. W porównaniu do innych systemów, systemy odwróconej osmozy są najbardziej kompaktowe. Aby osiągnąć najwyższy stopień oczyszczenia, woda przechodzi kilka etapów oczyszczania. System ma dość zwartą konstrukcję, zmieści się w dowolnym miejscu i oczyszcza wodę od dużych do najmniejszych zanieczyszczeń obecnych w wodzie. Przy systemie odwróconej osmozy możesz spokojnie pić wodę i nie obawiać się o swoje zdrowie, ponieważ po przejściu przez system odwróconej osmozy woda ta nie zawiera szkodliwych pierwiastków.