Często, gdy myślimy o komforcie mieszkania w danym domu czy mieszkania, skupiamy się jedynie na komforcie cieplnym. To jednak duży błąd, bowiem czy to hałas, czy niska jakość powietrza w danym domu lub mieszkaniu, mogą skutecznie obniżyć komfort jego zamieszkiwania.
Spis treści
Hałas w domu lub mieszkaniu – w czym przeszkadza?
Wbrew pozorom, hałas może okazać się znacznie większym problemem niż niskie temperatury. Niemoc odpoczynku, relaksu czy wyspania się, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, budzenie się w nocy – to wszystko może dotknąć nas, gdy w naszym mieszkaniu nie będzie odpowiednio cicho. Hałas nie jest jednak często spowodowany głównie przez otoczenie czy sąsiadów, ale również przez nieszczelności w połączeniach przegród. Prowadzą do nich często czy to błędy montażowe, czy niedokładne mocowanie elementów. Przez wspominane nieszczelności może również uciekać ciepło, przez co możemy mieć problem nie tylko z hałasem, ale również zimnem lub wysokimi kosztami ogrzewania, a wszystko to spowodowane przez jeden i ten sam problem.
Kliknij i sprawdź → kontrola prac ociepleniowych
Hałas – co zrobić?
Kluczem jest pozbycie się wspomnianych nieszczelności. Zanim jednak do tego dojdzie, warto wykonać badania, również badania kamerą termowizyjną, by wykluczyć uciekanie ciepła. Pomiary dopuszczalnych wartości poziomu dźwięku wewnątrz pomieszczenia wykonywane są przez firmę Termocent, która również oferuje inne badania z zakresu akustyki, wybierane w biurach czy w miejscach dopiero powstających inwestycji. Badania oferowane przez firmę Termocent dotyczą m.in. źródeł hałasu, czasu pogłosu czy izolacyjności akustycznej. Wszystkie one zostały dokładniej opisane na stronie internetowej.
Kliknij i sprawdź → kontrole efektywności energetycznej budynków
Jakość powietrza w budynku
Podstawowymi aspektami, które będą miały wpływ na jakość powietrza w naszym domu czy mieszkaniu to stężenia CO, CO2, wilgotność powietrza czy też jego temperatura.
Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla może być spowodowane albo zbyt słabą i zbyt mało wydajną wentylacją, albo zbyt dużym zagęszczeniem ludzi na zbyt małej przestrzeni. Problem ten najczęściej dotyczy miejsc, gdzie trudno o przewiew a ilość osób jest duża, mowa więc o różnorodnych biurach i miejscach pracy, ale często również szkołach. Samo CO2 w zbyt dużym stężeniu może znacząco wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie – senność, brak energii, spadek koncentracje, zmęczenie – wszystko to może być spowodowane zbyt dużym stężeniem dwutlenku węgla w danym pomieszczeniu oraz narażaniu się na to stężenie przez zbyt długi okres czasu. Ostatni problem bardziej dotycz miejsc pracy, bowiem w szkołach ruch uczniów bywa znacznie większy, podobnie jak zmienianie przez nich klas w trakcie całego dnia jest bardzo powszechne.
Zawilgocenie okazuje się również znaczącym problemem – może prowadzić nawet do pojawiania się pleśni lub grzybów, lecz nie może być ono zbyt małe. Wtedy będzie wysuszało błony śluzowe w naszym organizmie oraz znacząco utrudniało oddychanie, do czego również nie można dopuścić. Suchość gardła po długotrwałym przebywaniu w jednym pomieszczeniu może wskazywać, że jest w nim zbyt sucho.
Kliknij i sprawdź → badanie szczelności budynku
Smog w naszych domach – jak z nim włączyć?
Kolejnym olbrzymim problemem jest obecność smogu w naszych domach. Dotyczy to głównie mieszkańców wielkich miast, jednak wiele, nawet małych miejscowości, boryka się z tymi problemami. Wbrew pozorom, to właśnie w nich bywa jeszcze gorzej, gdyż nawet w tak problematycznych miastach, jak Kraków, sytuacja poprawia się z roku na rok, ze względu na wiele ograniczeń, w tym ogrzewania domów i budynku paliwami stałymi. Obostrzenia takie nie występują jednak w wielu okolicznych miejscowościach i wsiach.
Pyły zawieszone PM10 i PM2,5 będą szczególnie problematyczne dla astmatyków, ale wpływają tak naprawdę na problemy oddechowe nas wszystkich. Mogą one jednak przyczyniać się również do pojawiania się lub rozwijania chorób układu krążeniowo-oddechowego. Co ważne, pyły zawszone PM2,5 są na tyle małe, że mogą spokojnie przedostawać się one z naszych płuc do krwiobiegu.
Warto upewnić się, że w naszych domach i mieszkaniach nie mamy problemu ze smogiem. Standardowo powinny nas przed tym chronić odpowiedni filtry, w tym te w instalacjach wentylacyjnych. Czy tak jednak jest, czy działają one wydajnie i faktycznie codziennie podczas oddychania nie narażamy życia i zdrowia siebie i swoich bliskich? Z tego powodu warto zdecydować się na badania jakości powietrza.
Kaszel zmęczenie i inne problemy życia codziennego
Często wydaje nam się, że jesteśmy zmęczeni, a kaszel po prostu nas nie odpuszcza. Nie znamy powodów tych objawów, a mogą być one prozaiczne – hałas docierając do naszego mieszkania, zanieczyszczone powietrze czy zbyt duża ilość dwutlenku węgla w naszym domu. Przeprowadzenie odpowiednich badań potwierdzi lub rozwieje nasze podejrzenia, a jeśli diagnoza okaże się trafna, wtedy mamy pewność, że nasz dom lub mieszkania wymaga zmian i modyfikacji. Jeżeli dotyczą Was problemy, które opisane zostały powyżej, a dodatkowo wydaje Wam się, że dom, w którym mieszkamy, jest zbyt zimny, albo kiedyś koszty jego ogrzewania były znacznie niższe, warto dodatkowo zdecydować się na badania termowizyjne.
Komfort mieszkania to często coś, co nie ma ceny – chcemy, bo nasze domy lub mieszkania były ostoją spokoju, miejscem relaksu i wypoczynku. Jeżeli tak nie jest, a boimy się, że doskwiera nam chłód, hałas lub zanieczyszczone powietrze, warto zdecydować się na profesjonalne badania, które są podstawą do tego, by z problemami skutecznie walczyć.