Patrzysz na swoje mieszkanie i w środku czujesz, że właśnie przyszedł czas na zmiany? Bez względu na to, czy planujesz gruntowny remont, czy też jedynie przemalowanie pokoju i dodanie kilku dodatków, warto czerpać inspiracje z dostępnych form (sieć, magazyny wnętrzarskie). Bardzo często wystarczą niewielkie zmiany, aby wnętrze nabrało zupełnie innego charakteru. Jak przeprowadzić metamorfozę wnętrza?
Spis treści
Remont mieszkania- Zacznij od salonu!
Można śmiało stwierdzić, że salon to nie tylko część reprezentacyjna, ale także serce domu. To w nim spędzamy najwięcej czasu kiedy przyjmujemy gości lub odpoczywamy po pracy. Często jest to także pomieszczenie o największej powierzchni, dlatego można w nim dokonać wielu zmian. Remont salonu w domu lub mieszkaniu powinien więc rozpocząć się od tego miejsca. To salon tak naprawdę wyznacza kierunek aranżacyjny reszty pomieszczeń. W tym momencie warto więc się zastanowić jaki styl najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Czy jest to sielankowy styl rustykalny lub klasyczny? Czy też bardziej do gustu przypadają nam bogate formy stylu glamour? Być może to drewniany, skromny w formie styl skandynawski lepiej wpisze się w nasz gust architektoniczny?
Remont salonu krok po kroku!
Przeprowadzenie remontu salonu rozpoczyna się tak naprawdę nie od wyniesienia mebli oraz rozpoczęcia prac remontowych, ale już na etapie tworzenia projektu. Jak więc stworzyć przestrzeń, która odpowie naszym oczekiwaniom?
Wyznaczenie kierunku aranżacyjnego
Niezależnie od tego, czy zamierzamy przeprowadzić gruntowny remont, czy też zmienić kolor ścian i dodać kilka dodatków, powinniśmy wyznaczyć jeden kierunek, którym powinniśmy podążać. Jeżeli dobór kolorów i akcesoriów będzie przypadkowy, możemy być niezadowoleni efektownym, w którym salon będzie niespójny, jak pochodził z kilku różnych epok. W celu wyznaczenia kierunku aranżacyjnego wystarczy przejrzeć dostępne w sieci lub magazynach inspiracje. Remont wcale nie musi oznaczać inwazyjnych, kosztownych zmian. Coraz częściej decydujemy się na jasne kolory (np. biel lub beż) i to do takich kolorów dodajemy kolorowe akcesoria i dodatki. Mając klasyczną bazę w postaci jednolitych ścian, możemy bez trudu zmieniać dodatki, tworząc zupełnie nowy styl.
Stworzenie wstępnego projektu
Jak zazwyczaj wyglądają wykończenia wnętrz w Warszawie? Przed rozpoczęciem metamorfozy ważne jest także stworzenie projektu wstępnego. W sieci znajdziemy wiele darmowych programów do tworzenia projektów wnętrz. Można w nim dobierać meble dostępne w sklepach lub też tworzyć własne modele mebli, jednak zadanie to może być trudne. Ważne, aby mieć, chociażby wstępny zarys, którego będziemy się „trzymać”.
Wyniesienie mebli oraz oczyszczenie pomieszczenia
Na etapie, kiedy ustaliliśmy już nasze preferencje i mamy wstępny projekt, powinniśmy oczyścić wnętrze z mebli oraz wszelkich dodatków. Jeżeli nie zamierzamy rezygnować z posiadanych dotychczas mebli, można okryć je folią malarską.
Rozpoczęcie prac remontowych
Kiedy meble są już okryte lub wyniesione, możemy przystępować do prac remontowych. Zaczyna się je oczywiście od oczyszczenia i zagruntowania ścian. Następnie proces malowania powinien rozpocząć się od sufitu, a następnie przechodzić coraz niżej, czyli do ścian. Na końcu należy wymienić podłogę, jeżeli to uwzględniają nasze plany.
Poszukiwanie na terenie Warszawy firmy od kompleksowych aranżacji i remontów mieszkań, warto zacząć od https://baltic-interiors.com/wykonczenia-wnetrz-warszawa/.