Wywóz nieczystości: jak często wywozić szambo? Jakie kary grożą?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo to wygodne rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości. Każdy, kto się na to decyduje, musi mieć jednak na uwadze obowiązek regularnego opróżniania zbiornika z nieczystości. Jak często trzeba wywozić szambo? Dowiedz się, ponieważ za zaniedbania grożą wysokie kary!

Dlaczego opróżnianie szamba to konieczność?

Zaleganie nieczystości w przydomowej oczyszczalni ścieków może mieć poważne konsekwencje dla użytkowników instalacji kanalizacyjnej, jak i dla środowiska naturalnego. Każdy właściciel nieruchomości z szambem ma więc obowiązek skutecznego uszczelnienia zbiornika oraz jego oczyszczania. Wyciek nieczystości może wiązać się ze skażeniem pobliskiego źródła wody czy wód gruntowych. Właśnie dlatego dobrą praktyką jest właściwa utylizacja. Zwykle jej przeprowadzenie zleca się specjalistom świadczącym tego rodzaju usługi.

Jak często należy wywozić szambo?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ani „złotego środka”. Częstotliwość opróżniania zbiornika zależy m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym czy od pojemności szamba. Można jednak założyć, że brak zainteresowania nim przez okres powyżej 3-4 tygodni może doprowadzić do wydostawania się z niego nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale również wydzieliny.

Firmy zajmujące się profesjonalnym opróżnianiem przydomowych oczyszczalni ścieków stosują zwykle praktykę harmonogramu. Podpisując z klientem umowę, wskazują w niej częstotliwość wywozu nieczystości. Dzięki temu zlecający wywóz szamba nie musi martwić się o pilnowanie terminów – zadba o to właśnie firma asenizacyjna.

Co grozi za nieopróżnianie szamba?

Kwestię tę kontroluje gmina, na terenie której znajduje się nieruchomość z szambem. Jej przedstawiciel może w dowolnym czasie zapukać do drzwi. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości w zakresie konserwacji przydomowej oczyszczalni, może wyciągnąć finansowe konsekwencje.

Właściciel zbiornika jest zobowiązany prawnie do podpisania umowy na opróżnianie z dowolną firmą. Jego zadaniem jest przechowywanie rachunków za wykonane usługi.

Jeśli nie dopełni się tego obowiązku, kary mogą być naprawdę wysokie:

  • mandat do 500 zł – za brak umowy na wywóz nieczystości (art. 10 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach),
  • mandat do 500 zł – za brak rachunków za wywóz szamba,
  • grzywna do 10 000 zł – za brak umowy na wywóz szamba lub brak rachunków w szczególnych okolicznościach.

Zaniedbanie obowiązku właściwej konserwacji szamba i jego regularnego opróżniania może prowadzić do poważnych konsekwencji nie tylko dla portfela właściciela. Nadmiar ścieków może prowadzić do zablokowania systemu hydraulicznego. W efekcie konieczne będą kosztowne naprawy lub wymiana poszczególnych elementów konstrukcyjnych kanalizacji, takich jak rury czy odpływy. Należy też wspomnieć o możliwych uszkodzeniach mienia czy zanieczyszczeniu gruntu posesji. Tych wszystkich problemów można uniknąć, podpisując odpowiednio wcześnie umowę na wywóz nieczystości.

Ile może kosztować wywóz szamba?

Firmy świadczące usługi wywozu nieczystości wyliczają stawki w odniesieniu do objętości wypompowanych ze zbiornika ścieków. Koszt usług firmy asenizacyjnej może wynosić przykładowo od 200 do 400 zł za jednorazowy przyjazd. Ostateczne ceny zależą również od regionu prowadzenia działalności firmy czy odległości, jaką musi pokonać do klienta pojazd asenizacyjny.

Takie auta mają szczególną konstrukcję, która umożliwia usunięcie nieczystości płynnych w sposób higieniczny i bezinwazyjny. Praktycznie nie ma szans, aby wydostały się one na zewnątrz podczas wypompowywania.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to duży komfort i niezależność właściciela posesji, ale także obowiązek, o którym trzeba pamiętać. Chcąc chronić środowisko naturalne i działać zgodnie z prawem, warto odpowiednio wcześniej znaleźć profesjonalną firmę zajmującą się obsługą szamb.

Artykuł sponsorowany.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button