
Drąży tunele pod ziemią, uszkadza bulwy i korzenie roślin w ogrodzie. Lubi torfowiska, bagna, podmokłe łąki, pola uprawne i sady. Można go spotkać w Europie, zachodniej Azji, północnej Afryce i na wschodzie Ameryki Północnej, a w Polsce wszędzie – od maja do października. Zapytasz kto to taki. To turkuć podjadek, jeden z największych owadów w naszym kraju. Na powierzchnię wychodzi głównie nocą, wiec mało kto go widział. Jak wygląda i jak z nim walczyć? Oto pułapka na turkucia podjadka!
Jak wygląda turkuć podjadek? Owad przypomina świerszcza, ale różni się od niego pancerzem. Ma do 7 cm długości, szary lub brązowy kolor i skrzydła, dzięki którym może przelecieć tylko niewielkie odległości. Długimi przednimi kończynami rozgarnia ziemię podczas tworzenia podziemnych korytarzy. Wyposażony jest w specjalny aparat (strydulacyjny), dzięki któremu wydaje dźwięk typowy dla świerszczy.
Spis treści
Turkuć podjadek larwa
Gody turkucie mają w maju i w tym czasie można zobaczyć je w ogrodzie, gdy wychodzą na powierzchnię na dłużej. W czerwcu samice składają nawet 300 jaj, a po około miesiącu wykluwają się larwy. Mają kilka centymetrów długości i białe lub kremowe ciało. Wyglądem przypominają duże białe mrówki. Wraz z rozwojem zaczynają wyglądać podobnie, jak dorosłe osobniki. Początkowo żerują gromadnie pod opieką samicy, a jesienią stają się samodzielne. Jednak większość młodych larw nie przetrwa pierwszego roku.
Rozwój larwalny turkucia trwa dwa lata. W tym czasie larwa żywi się roślinami, więc jest tak samo szkodliwa w ogrodzie, jak jej rodzice. Dla ogrodników turkuć podjadek jest groźnym przeciwnikiem. Zimuje w ziemi, gdzie jest w stanie przetrzymać nawet największe mrozy. Jeden osobnik żyje 3-4 lata. Turkuć drąży tunele, podjadając bulwy i korzenie. Roślinność obumiera na skutek podgryzania korzeni podczas drążenia tuneli.
Pędrak turkucia podjadka
Larwy turkucia pozostają w bezruchu, dlatego trudno wypłoszyć je z gniazda bez użycia środków chemicznych. Jeśli unikasz chemii, można spróbować pozbyć się dorosłych osobników. Wtedy pędraki powinny zginąć, gdyż zostaną pozbawione pożywienia i opieki.
Turkuć podjadek – korytarze
Owad pojedynczy nie jest groźny, ale w dużych ilościach to duże zagrożenie dla naszego ogrodu. Często uszkodzenia roślin wynikają nie tyle z żerowania, co drążenia długich korytarzy w ziemi. Zdarza się, że samica podcina korzenie rośliny, by na ich miejscu zrobić gniazdo i złożyć jaja. Turkuć jest wszystkożerny i często poluje na mniejsze owady od siebie.
Czego nie lubi turkuć podjadek?
Turkuć bardzo nie lubi woni olszy czarnej, dlatego warto nimi wyłożyć grządki, na których się pojawia. Chcąc odstraszać owady, możemy także stosować wywar z jej kory. Będzie to odstraszało turkucie i zabezpieczy uprawę przed szkodami. Turkuć ucieka przed oleistymi cieczami, dlatego miejsca, gdzie pod ziemią znajdują się gniazda należy zalać olejem jadalnym zmieszanym z wodą. To zmusi turkucie do wychodzenia na powierzchnię.
Turkuć podjadek – jak się pozbyć?
Jednak w praktyce najczęściej wybieramy zwalczanie chemiczne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów tego typu, które świetnie się sprawdzają. Chemiczne środki na turkucia z pewnością działają najszybciej, a także są najbardziej skuteczne. Zawsze jest to jednak chemia, dlatego należy przemyśleć, czy na pewno chcemy jej użyć w ogródku lub na balkonie.
Oprysk na turkucia podjadka
Jeżeli masz ochotę zastosować środki chemiczne na grządkach zaatakowanych przez turkucia, koniecznie zapoznaj się ze składem i przeznaczeniem wybranego preparatu. Trzeba wiedzieć, że okres ich działania wynosi najczęściej aż 60 dni, więc ten sposób raczej odpada latem i jesienią, kiedy następuje okres zbiorów.
Turkuć podjadek zwalczanie
Kolejnym sposobem zwalczania turkucia podjadka jest niszczenie gniazd. Wystarczy wlać do nich olej jadalny, np. rzepakowy. Turkuć podjadek wyjdzie wtedy na powierzchnię i można go wyłapać lub unieszkodliwić środkiem chemicznym. Metoda ta jest znacznie mniej skuteczna niż zwalczanie chemiczne. Głównie dlatego, że zwykle nie masz możliwości wyłapania wszystkich owadów, które rozbiegną się, by znów założyć gniazda. Zabieg przeprowadzaj w czerwcu i lipcu, gdyż wtedy masz szansę na zwalczanie pędraków.
Naturalny wróg turkucia podjadka
Turkuć podjadek ma kilku największych naturalnych wrogów. Zaliczyć do nich można koty, kury, ptaki, ropuchy i jeże. Najłatwiej zachęcić jest ptaki do zamieszkania w ogrodzie. Szpak jest nie tylko naturalnym wrogiem turkucia podjadka, ale bardzo pospolitym gatunkiem w Polsce. Jeśli chcesz zachęcić dzikie ptaki do przebywania na twoim terenie, wybuduj im karmniki i uzupełnij je dobrej jakości karmą.
Pułapka na turkucia podjadka
Może to być pojemnik o gładkich ścianach (słoiki, miseczki) z wodą, który umieszcza się w wykopanych dołkach na trasie żerowania turkucia. Owad, który wpadnie do pułapki, nie ma szansy z niej się wydostać i może zostać przez nas wyłapany. Możemy także stosować pułapki na turkucia z końskim nawozem. Skutecznie wabią owady szukające miejsca do zimowania. Pułapkę taką należy zakopać w ziemi jesienią, wykopując dołek na głębokość ok. metra, wyłożyć go końskim obornikiem i następnie zasypać.
Turkucie chowają się w fermentującym nawozie i późną jesienią lub zimą mamy możliwość wybrania zimujących szkodników z odkopanej pułapki. Wyłapywanie turkuci za pomocą pułapek jest metodą czasochłonną i pracochłonną, ale bezpieczną dla flory i fauny glebowej.