Remonty są nieodzowną i niezbędną czynnością, dlatego już wcześniej trzeba się do nich dobrze przygotować. Oprócz opracowania całej logistyki pracy, jej kolejnych etapów, należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie mebli. Pył, brud i przypadkowe uderzenia mogą wpłynąć destrukcyjnie na ich wygląd i dalsze użytkowanie
Spis treści
Czym zabezpieczać meble podczas remontu?
Różne są sposoby na zabezpieczanie mebli i sprzętów domowych podczas wykonywania prac remontowych. Te o mniejszych gabarytach, np. pufy, krzesła, stoliki czy komody można przenieść do większego pomieszczenia. Niewielkie przedmioty zapakuj w kartonowe pudła, które dostaniesz w każdym sklepie budowlanym. Po ułożeniu rzeczy w pudłach warto opatrzyć tekturę naklejką lub podpisać, aby wiadomo było, co się w nich znajduje. Drobny dekor czy podręczne sprzęty użytkowe możesz włożyć też w woreczki strunowe lub worki foliowe.
Meble o większych gabarytach wymagają już przykrycia ich szczelnym materiałem. Zanim to jednak zrobisz, przesuń je w miarę możliwości na środek pokoju, koniecznie frontami do środka. Już samo ustawienie jest w pewnym stopniu ochroną przed uszkodzeniem. W większych wnętrzach meble na czas remontu ustawia się często pod ścianą, blisko siebie. Pamiętaj jednak, aby nie ograniczały one swobodnego poruszania się i wykonywania kolejnych etapów pracy.
Folia HDPE to konieczność!
Do zabezpieczenia mebli (i nie tylko) będzie potrzebna Ci dobra folia ochronna: https://atk-opakowania.pl/produkt/worki-kaptury-plachty-pe-ldpe-hdpe/. Folia HDPE produkowana jest z polietylenu (PE), który powstaje w procesie polimeryzacji etanu. Podstawowe cechy wyróżniające ten typ materiału to giętkość, termo plastyczność i przeźroczystość. Opakowania polietylenowe są bardzo trwałe – odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Dlatego też wykorzystuje się je w różnych branżach przemysłu, w tym w meblarstwie.
Wyróżniamy dwa rodzaje folii polietylenowych HDPE oraz LDPE. Czym się różnią od siebie? Tylko i wyłącznie gęstością. Drugi typ folii ma znacznie większą gęstość, a jego grubość wynosi od 0,015 do 0,2 µm. Z LDPE powstaje folia stretch oraz różne opakowania np. worki LDPE, które wykorzystuje się np. w przemyśle spożywczym.
Folia HDPE – świetne zabezpieczenie powierzchni drewnianych
Folia HDPE ma za zadanie chronić powierzchnię mebli przed kurzem, pyłem i zarysowaniami. Podczas malowania czy przesuwania różnych sprzętów łatwo o przypadkowe zabrudzenie lub uderzenie, dlatego folia HDPE jest niezbędna. Musi to być jednak wysokiej jakości produkt, który nie przerwie się, ani nie przemoknie. Plamy, które powstają na skutek rozlania farby lub innych detergentów to bardzo częste przypadki. Niestety, tanie, kiepskie pod względem trwałości folie, rwą się już podczas rozwijania. Wtedy trzeba użyć o wiele więcej folii i co zatem idzie, podnoszą się koszty zużycia. Lepiej więc od razu zainwestować w produkt markowy, który na pewno nie zawiedzie.
Jak się do tego zabrać?
Meble należy szczelnie otulić folią, tak aby wyeliminować wszelkie otwarte przestrzenie. Możesz okręcić fronty mebli nawet kilak razy, włącznie z nóżkami i uchwytami. Po tak wykonanej czynności zabezpiecz folię taśmą, aby się nie rozwarstwiła. Możesz użyć taśmy papierowej, taśmy samoprzylepnej lub spinającej polipropylenowej. Na zabezpieczone meble połóż jeszcze jedną warstwę folii, aby wzmocnić ochronę. Możesz mieć pewność, że meble nie porysują się, ani nie poplamią nawet podczas wiercenia czy tynkowania.
Oczywiście podczas w czasie remontu należy przykryć też okna i podłogi, używając do tego specjalnych folii. W drzwiach bardzo często montuje się kurtyny foliowe zamykane na zamek błyskawiczny. Dzięki takiej ochronie żadne pył nie przedostanie się do innych pomieszczeń.