Taras z zabudową – Rozwiewamy obawy przed montażem zabudowy

Taras to jedno z najchętniej uczęszczanych miejsc naszego domu, szczególnie w porze letniej, gdy chcemy spędzać każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu. Przytulne pomieszczenie do wspólnych posiłków z najbliższymi, klimatyczne patio do spotkań ze znajomymi czy kącik relaksu po ciężkim dniu w pracy to nie jedyne możliwości jakie oferuje nam ta wyjątkowa konstrukcja. Jednak nawet najbardziej atrakcyjny taras bez dodatkowej osłony staje się bezużyteczny w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o jego zabudowie.

Zabudowa tarasu – Zalety

Zabudowa tarasu pozwala stworzyć dodatkowe pomieszczenie, z którego będzie można korzystać przez cały rok. Nie od dziś wiadomo, że taras zwiększa przestrzeń użytkową domu, polepszając jego walory wizualne oraz wartość użytkową budynku. Zabudowana konstrukcja może stanowić przedłużenie salonu bądź osobne pomieszczenie, które zaaranżujemy wedle własnych potrzeb. Taras może stać się jadalnią, miejscem w którym przyjmujemy gości bądź wyjątkową oranżerią pełną kwiatów. Współczesny rynek oferuje wiele akcesoriów oraz rodzajów instalacji grzewczych do utrzymania odpowiednich temperatur. Dzięki współczesnej technologii możemy cieszyć się relaksem w komfortowych warunkach przy nieograniczonym dostępie do światła dziennego.

Możliwość korzystania z promieni słonecznych jest szczególnie ważna w zimie, kiedy jest ich mniej i dodatkowo doskwiera mróz. Do zabudowy tarasu stosowane są profile aluminiowe, które są lżejsze od stali. Ich dodatkową zaletą jest również odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Wypełnienie profili szkłem tworzy dodatkową ścianę zewnętrzną chroniącą pomieszczenie przed wychłodzeniem. Szczególnie w okresie zimowym jest to przydatne, kiedy to dodatkowa osłona przed wiatrem stanowi bufor cieplny osłaniający wnętrze domu przed chłodem. Pozwala to na utrzymanie wyższych temperatur wewnątrz tarasu i przy okazji zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Nie należy zapomnieć o walorach estetycznych samej konstrukcji oraz możliwości cieszenia się pięknem otaczającej nas przyrody bez ograniczeń. Zaleta ta zostanie z pewnością doceniona przez właścicieli domów zlokalizowanych w ogrodzie lub blisko kompleksów leśnych lub parkowych. Obcowanie z przyrodą ukoi nerwy po ciężkim dniu w pracy
i pozwoli dostarczyć pozytywnych wrażeń i emocji.

Systemy przesuwne – Otwarcie przestrzeni i naturalna wentylacja

Obecnie mamy kilka możliwości do wyboru jeśli chodzi o usytuowanie ścian szklanych. Niewątpliwie największą popularnością cieszą się systemy przesuwne ramowe z profilami pionowymi lub bezramowe, które są ich pozbawione. Chętniej wybierane są te drugie z uwagi na lepsze walory estetyczne. Poszczególne elementy konstrukcji tego typu są od siebie niezależne i zapewniają nieprzesłonięty widok na piękno otaczającej przyrody. System drzwi przesuwnych daje nieograniczone możliwości co do otwarcia przestrzeni. W zależności od potrzeby w danej chwili mamy możliwość taras zamknąć lub częściowo lub całkowicie otworzyć.

Taras z zabudową - Rozwiewamy obawy przed montażem zabudowy 2

Po złożeniu wszystkich paneli tworzy się w jednym miejscu szklany pakiet, który można umieścić z boku tarasu i zyskać dzięki temu więcej przestrzeni. Takie rozwiązanie zapewnia dostęp do świeżego powietrza oraz światła. Wnętrze naszego tarasu jest przez to naturalnie wentylowane. Szczególnie w okresie letnim otwarcie przestrzeni tarasu cieszy najbardziej. Szklane bądź wykonane z innego tworzywa panele przesuwają się po prowadnicach na rolkach w obu kierunkach. Cztero-rolkowy układ jezdny przenosi duże obciążenia, dlatego do tego typu systemu można stosować wielkogabarytowe tafle. Okucia są zakryte, a cała konstrukcja jest odporna na czynniki zewnętrzne. Niska prowadnica zapewniająca swobodne przejście tworzy integralną całość z tarasem dodając mu lekkości
i transparentności.

Szklana zabudowa tarasu – Ochrona i bezpieczeństwo

Istnieje kilka opcji wypełnienia profili aluminiowych z czego najchętniej wybieranymi są poliwęglan lub szkło. Oba rozwiązania posiadają wiele zalet, choć to drugie cieszy się ostatnio większym zainteresowaniem. Szkło ze względu na ponadczasowy charakter i elegancję doskonale prezentuje się przy budynkach o prostej bryle zachowanych w stylu minimalistycznym, choć może sprawdzić się niemalże przy każdej innej aranżacji. Bezbarwne tafle nie ograniczają widoku. Integrują przestrzeń domową z ogrodem tworząc spektakularny obraz. Do zabudowy tarasów wykorzystywane jest szkło laminowane tzw. VSG.

Powstaje ono przy użyciu dwóch szklanych tafli sklejonych za pomocą specjalnej folii PVB (poliwinylobutylowej). W przypadku ewentualnego zbicia szkło nie rozpada się na drobne kawałki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Do laminowania może być wykorzystane również szkło hartowane o oznaczeniu ESG VSG. Wysoką trwałość zawdzięcza specjalnej obróbce termicznej, w której podgrzewa się je do wysokiej temperatury, a następnie schładza zimnym powietrzem. Ściany szklane na tarasie to rozwiązanie ponadczasowe, które zawsze będzie się dobrze prezentować. Szklane tafle powiększają optycznie przestrzeń i nadają wysublimowanego charakteru każdej budowli. Nie wymagają ponadto specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W celu ich wyczyszczenia wystarczą zwykłe detergenty stosowane przy klasycznych szybach. Szklane tarasy są odporne na zarysowania dzięki czemu zachowują elegancki wygląd na długie lata.

Znaną i cenioną firmą, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie konstrukcji aluminiowo-szklanych jest firma SALGAT.

Rolety na zadaszenie jako dodatkowa osłona przeciwsłoneczna

Zabudowa tarasu szkłem bezbarwnym przepuszcza dużą ilość promieni słonecznych, co przy dodatkowej ekspozycji tarasu od strony południowej może okazać się w okresie letnim dość uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie postawienie na szkło mleczne bądź grafitowe. Kiedy natomiast chcemy mieć większy wpływ na stopień nasłonecznienia i zacienienia niezbędna może się okazać roleta bądź markiza elektryczna. Dobrze dobrana pozwoli zapewnić maksimum komfortu, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Nie ruszając się z miejsca można swobodnie zwijać i rozwijać ją za pośrednictwem pilota bądź umiejscowionego w ścianie przycisku. Dzięki inteligentnym modułom umieszczonym w silniku markizy wyłącza się ona po osiągnięciu ustalonego położenia. W przypadku, gdy już zdecydujemy się na markizę elektryczną warto postawić na te modele, które mają możliwość awaryjnego zwijania ręcznego.

W sytuacji krytycznej systemu zasilającego będzie możliwość bezproblemowego zwinięcia poszycia. Dużą popularnością cieszą się markizy elektryczne z zainstalowanymi czujnikami pogodowymi. Mechanizm ich działania opiera się na automatycznym zwijaniu i rozwijaniu w zależności od panującej pogody. Tego typu dodatkowe funkcje przydadzą się w sytuacji częstych wyjazdów. Czujnik wiatrowo-słoneczny odpowiada za automatyczne zwijanie się, gdy zacznie wiać silniejszy wiatr oraz rozwijanie, gdy wyjrzy słońce. Z roku na rok na popularności zyskują markizy elektryczne z czujnikiem drgań, mocowanych na belce, na krawędzi urządzenia. W momencie kiedy poziom drgań przekroczy ustawioną wcześniej wartość, refleksowa zostanie zwinięta. Czujniki są zasilanie tradycyjnie albo solarnie za pośrednictwem energii słonecznej. Niewątpliwą zaletą markiz, o której należy pamiętać jest również jakość samego materiału stosowanego na poszycie.

Tkaniny na markizy są bowiem odporne na zmienne warunki atmosferyczne i zachowują swoje właściwości zarówno przy wysokich, jak i niskich temperaturach. Pokrycie wykonuje się ze specjalnie przygotowanej tkaniny poliestrowej, zabezpieczonej lakierem akrylowym albo z materiału akrylowego, który dodatkowo jest impregnowane. Materiał nie płowieje ani się nie odbarwia, a co najważniejsze jest odporny na rozerwanie. Właściwości tkaniny skutecznie chronią ją przed zabrudzeniami. Obecnie mamy duży wybór jeśli chodzi o kolorystykę lub wzornictwo. Pozwala to optymalnie dopasować pożądany kolor do elewacji budynku. Na życzenie inwestora również i elementy konstrukcyjne można pomalować na dowolny kolor z palety RAL

Taras zabudowany szkłem ze względu na swoje zalety jest coraz chętniej wybieraną opcją zaraz po montażu zadaszenia. Współczesna technologia produkcji materiałów pozwala uzyskać niezwykle trwałe komponenty do budowy nowoczesnych konstrukcji. W ostateczności uzyskujemy gotowy produkt, który jest nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale stanowi rozwiązanie na lata.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button