Silikonowanie – najważniejsze informacje

Silikonowanie to jedna z najważniejszych prac, o której trzeba pamiętać przy wykańczaniu mieszkania. Niektórzy zatrudniają do tego zadania fachowców, jednak z odpowiednimi podstawami można wykonać je samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego produktu, za pomocą którego będziemy mogli dokładnie uszczelnić i zabezpieczyć wszystkie newralgiczne miejsca przed działaniem wody. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące silikonu i procesu silikonowania.

Rodzaje silikonów

Silikony dzieli się np. ze względu na ich skład chemiczny. W tym podziale wyróżniamy dwa rodzaje produktów:

Silikony neutralne

nie mają zapachu i są obojętne chemiczne, dlatego mogą być używane do wszystkich materiałów. Nie reagują z powierzchnią i nie powodują odbarwień. Od drugiej grupy silikonów, silikonów kwaśnych, różnią się także dłuższym czasem schnięcia.

Silikony kwaśne

ze względu na obecność w składzie kwasu octowego nie nadają się do podłoży wapiennych i mają charakterystyczny zapach octu. Cechują się odpornością na wilgoć, wysoką temperaturę i rozwój pleśni, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy uszczelnianiu miejsc szczególnie narażonych na działanie wody tj. łazienki, kuchnie czy pralnie. Do tej grupy zaliczamy m.in. silikon sanitarny.

Silikonowanie – dlaczego jest takie ważne?

Dzięki silikonowaniu możemy dokładnie uzupełnić wszystkie szczeliny, wypełnienia i przeprowadzić prace montażowe. Najlepiej w tym zadaniu sprawdza się wspomniany silikon sanitarny dostępny np. w asortymencie marki JURGA. Użycie tego produktu zapewnia nie tylko ochronę, ale także zdrowy klimat i estetykę w pomieszczeniu. Odpowiednio wyprofilowany i wygładzony silikon gwarantuje wiele korzyści – ogranicza powstawanie pleśni, gromadzenie się brudu, a także ułatwia spływanie wody. Co więcej, silikon sanitarny firmy JURGA charakteryzuje się dużą przyczepnością do nienasiąkliwych materiałów, a także może być stosowany na nawierzchniach pokrytych powłoką malarską oraz zabezpieczonych antykorozyjnie powierzchniach metalowych.

Jak aplikować silikon?

Silikon powinno się zaaplikować we wszystkich narożnikach oraz miejscach łączeń w strefie mokrej pomieszczenia. Najpierw należy zadbać, aby powierzchnia była sucha i czysta, dzięki czemu produkt nie będzie się kruszył i odpadał. Aby precyzyjniej nałożyć silikon, warto również zabezpieczyć przestrzeń obok szczeliny taśmą. Po przygotowaniu powierzchni nadszedł moment na nałożeniu silikonu. Aplikuje się go w sposób ciągły na całej długości, aby nie pozostawić pustej przestrzeni. Na koniec należy wygładzić wypełnienie za pomocą szpachelki lub zaokrąglonego narzędzia, co pozwoli na usunięcie niedociągnięć lub pęcherzyków powietrza.

Słowo od sponsora jurga.com.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button