Przygotowanie dachu pod fotowoltaikę. Jak zapewnić optymalne warunki?

Przemyślana inwestycja w fotowoltaikę to taka, która zakłada odpowiednio wcześniejsze przygotowanie dachu – i to jeszcze na długo przed montażem systemu PV. Jak zapewnić jak najlepsze warunki dla planowanej instalacji? O czym warto pamiętać podczas planowanych prac? Czy nachylenie budynku pod odpowiednim kątem i jak najmniejsze zacienienie wystarczą? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można w naszym wpisie. Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury!

Dach pod fotowoltaikę – w którym kierunku?

Fachowcy zajmujący się montażem instalacji PV jednogłośnie twierdzą, że najwięcej korzyści można osiągnąć, montując panele fotowoltaiczne na dachu skierowanym w stronę południową. Optymalnym kątem nachylenia połaci dachowej pozostaje zaś kąt około 37º. Takie nachylenie uznawane jest za najlepsze dla lokalizacji geograficznej, w której znajduje się Polska. Pozwala ono na generowanie największych całorocznych uzysków energii elektrycznej.

Dobrym pomysłem na usytuowanie instalacji PV na dachu jest też opcja wschód – zachód. W takim przypadku instalacja fotowoltaiczna jest wprawdzie podzielona na dwie części, ale w praktyce okazuje się nie mniej skuteczna w generowaniu energii elektrycznej.

Dach płaski – dobry pod fotowoltaikę?

Rozważając, jaki dach najlepiej sprawdzi się pod instalację fotowoltaiczną, nie warto od razu skreślać dachu płaskiego. Dlaczego? Tego rodzaju dach bowiem pozwala na zastosowanie wielu możliwości przy montażu systemu balastowego. Warto podkreślić, że tego rodzaju konstrukcję z powodzeniem można skierować nie tylko w dowolnym kierunku, ale również wybrać kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych.

Oczywiste pozostaje to, że najwyższa krzywa produkcji energii elektrycznej przypada na godziny południowe. Wówczas właśnie można zaobserwować prostopadłe ustawienie słońca do powierzchni dachu, co pozwala na osiąganie uzysków na poziomie nawet 1 – 1,2 MWh z 1 KWp instalacji fotowoltaicznej.

Jak przygotować dach pod fotowoltaikę?

Większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce montowanych jest na dachach budynków. Warto wiedzieć więc, o czym należy pamiętać, by jak najlepiej przygotować dach pod instalację PV. Świetnym i do tego sprawdzonym pomysłem będzie z pewnością przygotowanie tras kablowych z dachu do miejsca, w którym planuje się montaż falownika, czyli inwertera. Ten element bowiem pozostaje absolutnie niezbędny podczas montażu każdej instalacji fotowoltaicznej.

Finalnie inwerter będzie podłączony zaś do rozdzielni elektrycznej budynku. Podczas prac przygotowawczych na dachu nie można zapomnieć i o tym, aby trasy kablowe uzbroić w odpowiednie, dopasowane do systemu PV przewody. Do tego należy pamiętać również o przygotowaniu punktów mocujących konstrukcję wsporczą na dachu. Zadbanie o dopilnowanie wszystkich wymienionych czynności z pewnością będzie miało korzystny wpływ na późniejsze zminimalizowanie kosztów instalacji systemu fotowoltaicznego. Do tego inwestorzy będą mogli liczyć również na zmniejszenie ingerencji w istniejący budynek. W perspektywie postępów prac nad montażem instalacji PV będzie mowa o zmniejszeniu czynności związanych z kuciem, wierceniem, ale również związanym z tym zapyleniem.

Jest coś jeszcze, o czym warto pamiętać, przystępując do prac przygotowawczych na dachu. Jeszcze przed montażem systemu fotowoltaicznego warto sprawdzić, czy dodatkowe obciążenie w postaci konstrukcji wsporczej i modułów fotowoltaicznych nie wpłynie na zmniejszenie wytrzymałości dachu.

Tutaj kluczowe będzie skorzystanie z profesjonalnego doradztwa doświadczonego projektanta z branży. Sprawdzonych porad warto też szukać na stronie: https://n-energia.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-na-dachowce/.

Jakie pokrycie dachowe pod fotowoltaikę?

Do najczęściej spotykanych obecnie pokryć dachowych zaliczyć należy z pewnością blachodachówki oraz dachówki ceramiczne i betonowe. Materiały te jednak są dość wymagające podczas montażu punktów mocowania, absolutnie niezbędnych do sukcesywnego montażu instalacji fotowoltaicznej. Warto wiedzieć więc, że do dachówek ceramicznych i betonowych stosuje się odpowiednio dobrane haki, z kolei do blachodachówek zaleca się używać śrub dwugwintowych (te wyposażone zostały z jednej strony w gwint metryczny, z drugiej zaś – w gwint do drewna).

Z kolei optymalne odległości między punktami mocującymi na dachu to 1 – 1,3 m po długości krokwi. Ponadto punkty powinny być przenoszone równolegle na krokwie obok, co pozwoli otrzymać siatkę punktów mocujących. Przygotowany w ten sposób dach pozwala na sukcesywny montaż krzyżowy konstrukcji wsporczej, której zadaniem będzie umożliwienie dobrej wentylacji modułów fotowoltaicznych. Warto też dodać, że istnieje zależność między odległością modułów fotowoltaicznych a dachem. Im ta odległość jest większa, tym wyższa staje się sprawność instalacji PV. Finalnie zaś większe są również roczne uzyski energii elektrycznej generowanej przez panele fotowoltaiczne na dachu.

Słowem podsumowania

Odpowiednie przygotowanie dachu pod fotowoltaikę ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia prac montażowych planowanego systemu PV. Warto podkreślić, że szczególnie duże znaczenie ma montaż punktów mocujących właśnie na etapie wykonywania pokrycia dachowego. Dzięki temu prace przebiegają nie tylko szybciej, ale są również bezpieczniejsze, niż te wykonywane już na gotowym dachu. Ogromne znaczenie ma wygoda dostępu do krokwi oraz dbałość o zapewnienie jak największego poziomu szczelności pokrycia dachowego.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button