
Nowe Prawo budowlane 2023 wprowadzi ważne zmiany w przepisach. Znowelizowane przepisy przewidują m.in. możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia niezależnie od ich metrażu. Powstać ma Baza Projektów Budowlanych, dzięki której inwestor – zamiast załączać projekt do wniosków czy zawiadomień – będzie mógł wskazywać indywidualny numer projektu, który został tam umieszczony.
Projekt nowelizacji przepisów ma uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. Celem zmian Prawa budowlanego 2023 jest dalsze zmniejszenie obciążeń dla inwestorów oraz organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Spis treści
Projekty małych domów bez pozwolenia na budowę
Jeszcze w tym roku Prawo budowlane ma umożliwić budowę wszystkich domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę. Wcześniej wprowadzone zmiany w prawie budowlanym dla małych domów obejmują obiekty poniżej 70 mkw, które można budować bez pozwolenia na budowę i bez kierownika budowy. Jeżeli chcemy zbudować mały dom, korzystając z udogodnień ustawy Polski Ład, powinniśmy zwrócić uwagę na projekty domów parterowych, piętrowych lud domów z poddaszem, czyli maksymalnie dwukondygnacyjnych.
Projekty małych domów muszą spełniać kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim budynek powinien być obiektem wolno stojącym i jednorodzinnym, zaspokajającym nasze potrzeby mieszkaniowe. Na zgłoszenie nie będziemy mogli wznieść budynków szeregowych oraz bliźniaków. Powierzchnia zabudowy domu bez pozwolenia nie może przekroczyć 70 mkw, a obszar jego oddziaływania – granic własnej działki.
Wystarczy, że wybierzemy wersję projektu spełniającą określone wymogi, by po krótkiej i nieskomplikowanej procedurze rozpocząć budowę wymarzonego obiektu mieszkalnego dla siebie i najbliższych. Dom bez pozwolenia zapewni nam prywatność i możliwość codziennego korzystania z ogrodu, czego nie zaoferuje nam mieszkanie w wielorodzinnym bloku.
Projekty domów do 70 mkw
W sieci dostępna jest bogata baza projektów domów do 70 metrów kwadratowych. Np. tylko 249-549 zł trzeba zapłacić za projekt budynku letniskowego z gazobetonu o grubości 24 cm. Jest to najprostszy w budowie dom murowany – prosta bryła, dzięki której nie sprawi on problemu osobom, które chcą rozpocząć budowę samemu. Dodatkowo projekt wraz z instrukcją budowy i listą materiałów może być dużym uproszczeniem dla ekip stawiających domy na zlecenie.
Zestawienie powierzchni w tej wersji wygląda następująco: sypialnia 18,2 mkw, kuchnia 8 mkw, łazienka 4 mkw, salon 26,5 mkw, wejście/hall 2,7 mkw – łącznie 59,4 mkw. Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 68,82 mkw. Ogrzewanie w domu wybiera inwestor. Można zamontować kominek, elektryczne maty podłogowe, klimatyzator split lub grzejniki konwekcyjne. Zdaniem autorów projektu, najbardziej ekonomiczny będzie kominek z kominem izolowanym na zewnątrz, klimatyzator split i ogrzewanie podłogowe elektryczne.
Nowe przepisy wprowadzą możliwość budowy domu powyżej 70 m² tylko na podstawie zgłoszenia z projektem i obowiązkowym kierownikiem budowy. Budynki te będą też miały bardzo uproszczoną procedurę odbioru, zgodnie z którą wyłącznie kierownik budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania. Budowa domów bez pozwolenia na budowę nie będzie miała ograniczeń dotyczących powierzchni zabudowy. Warunek jest jeden: budynki będą mogły mieć co najwyżej dwie kondygnacje wysokości.
Największa baza projektów domów
Ok. 18 tys. projektów znajdziemy w bazie firmy istniejącej na rynku od roku 2000, specjalizującej się w doradztwie przy wyborze i zakupie projektu domu. Jak dotąd, z jej usług skorzystało już ponad 100 tys. osób. W bazie projektów są domy nieduże, proste, tanie w budowie, domy parterowe, piętrowe, z użytkowym poddaszem wielokondygnacyjne, o stylistyce tradycyjnej, dworkowej, nowoczesnej, domy jednorodzinne, wielorodzinne, z częścią usługowo-biurową, domki letniskowe, budynki gospodarcze, garaże czy stajnie.
Nowe Prawo budowlane wprowadzi Bazę Projektów Budowlanych, której głównym celem jest ułatwianie dostępu do projektów i ich poszczególnych elementów (sporządzonych w postaci elektronicznej) organom administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w przypadku wniosków (np. o pozwolenie na budowę lub o pozwolenie na użytkowanie), zgłoszeń i zawiadomień.
Wprowadzenie Bazy Projektów Budowlanych ma usprawnić działanie urzędów. Organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą musiały już przekazywać do organów nadzoru budowlanego projektów budowlanych umieszczonych w Bazie Projektów Budowlanych. Organ obsługujący wniosek, zgłoszenie czy zawiadomienie nie będzie sprawdzał i weryfikował projektu w postaci papierowej, lecz będzie miał wgląd do projektu poprzez bazę. Zgodnie z nowymi przepisami, inwestor – zamiast załączać do wniosków zgłoszeń czy zawiadomień projekt budowlany – będzie mógł wskazywać indywidualny numer projektu, który został umieszczony (przez np. inwestora lub projektanta) w Bazie Projektów Budowlanych.