Szukając wygodnego i niedrogiego w użytkowaniu ogrzewania coraz częściej bierzemy pod uwagę zastosowanie w swoim domu pompy ciepła. Mamy nadzieję, że pompa ciepła zagwarantuje nam niskie koszty ogrzewania, a dodatkowo będzie bezawaryjnie pracować przez dziesiątki lat. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż ceny tradycyjnych paliw ciągle rosną. Rok rocznie są coraz wyższe i ciężko przewidzieć jak sytuacja będzie się kształtować w perspektywie najbliższych lat. Co musimy wiedzieć o pompach ciepła? Czy warto się na nie zdecydować? Odpowiadamy!
Spis treści
Ogrzewanie jest naprawdę drogie
Koszty utrzymania nieruchomości są niesamowicie wysokie, a aż dwie trzecie tej kwoty stanowią wydatki związane z jej ogrzewaniem. Decydując się na niedrogie w eksploatacji źródło ciepła, jak chociażby pompy ciepła, zapewniamy sobie niewysokie koszty ogrzewania domu, nawet przez 50 lat.
Produkowane w dzisiejszych czasach pompy ciepła są bezawaryjne, oszczędne oraz przyjazne dla naszego środowiska. W Szwajcarii co trzeci dom został już wyposażony w pompę ciepła. W naszym kraju rozwiązanie to ma z roku na rok coraz więcej fanów.
Dlaczego warto wziąć pod uwagę ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Koszty. Same koszty stawiania budynku są zdecydowanie niższe (nie potrzebujemy kotłowni i komina). Dodatkowo pompa ciepła jest jednym z najtańszych w utrzymaniu sposobów ogrzewania. Co więcej, nie potrzebujemy paliwa i opału, czyli nie ponosimy związanych z nimi kosztów.
- Wygoda. Pompa ciepła nie wymaga obsługi, która bywa w innych przypadkach naprawdę uciążliwa. Obsługa pompy sprowadza się jedynie do poprawnego ustawienia regulatora oraz dopasowania pracy instalacji do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań.
- Szybki zwrot z inwestycji. Realny czas zwrotu nakładów poniesionych na inwestycję to około 5-7 lat.
- Długotrwałość i bezawaryjność. Przy odpowiedniej instalacji, pompy ciepła mogą nam służyć nawet 50 lat.
Ekologia. Pompa ciepła to rozwiązanie przyjazne naturalnemu środowisku. Nie tylko obniża ona emisję CO2 do środowiska, ale także redukuje emisję gazów cieplarnianych.
Źródło: https://ozeprojekt.pl/pompy-ciepla
Pompy ciepła i fotowoltaika – niemal darmowe ogrzewanie twojego domu!
Energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne i prawdopodobnie w przyszłości pompy ciepła będą zasilane jedynie prądem pochodzącym z OZE. Decydując się na instalację fotowoltaiczną i zasilając dzięki niej pompę ciepła możecie mieć właściwie darmowe ogrzewanie.
Pompy ciepła to świetna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań
Pompy ciepła wykorzystuje się zarówno w nowych jak i tych generalnie remontowanych budynkach. Są polecane zwłaszcza jako alternatywa dla ogrzewania budynku olejem opałowym bądź gazem płynnym. Koszty takiego ogrzewania są zdecydowanie niższe. Pompa to również warta zainteresowania alternatywa dla gazu ziemnego. Jest perfekcyjnym wyborem dla budynków energooszczędnych, o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło.
Dopasuj instalację
Pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła. By działała poprawnie, ważne jest odpowiednie przystosowanie instalacji grzewczej. Nowa nieruchomość ogrzewana przy pomocy pompy ciepła, powinna być wyposażona w ogrzewanie ścienne lub podłogowe. Może ona pracować również w instalacji z grzejnikami. Muszą być one jednak wykonane na niską temperaturę wody grzewczej. Z tego powodu nie jest to rozwiązanie popularne, ponieważ takich grzejników należy wówczas zamontować kilka w jednym pomieszczeniu.
Pompa ciepła może być także używana w modernizowanych budynkach, które zostały odpowiednio ocieplone. Uszczelnione okna, ocieplone ściany – sprawią one, że woda grzewcza znajdująca się w starych grzejnikach może mieć niższą temperaturę. W takiej sytuacji można zdecydować się na pompę ciepła, bez konieczności zmiany grzejników na nowe.